Ten Renginize En Uygun Fondöten Rengini Seçin

Fondöten makyajın yıldızı değil, yardımcı oyuncusudur çünkü makyajda ön plana çıkmaması gerekir. Fondötenin ne kadar belirsiz ve cilt ile bütünleşmiş olursa o kadar iyi görünür. En iyi fondöten, cildinde hiç fondöten yokmuş gibi durandır. Bu yüzden cildinin rengini çok iyi bilmen ve doğru fondöteni seçmen gerekir. 

Fondöten çeşitleri cilt rengine göre değişir. Beyaz tenli ve soğuk alt tonlu olan biri, soğuk cilt alt tonlu fondöten türleri arasından seçim yapmalıdır. Tonu beyaz tenlilere uygun olacak kadar açık renkli olsa da, sarı alt tonlu bir fondöten, soğuk alt tonlu birine uygun olmaz. Cilt tonunu belirlerken beyaz ten, buğday ten ya da esmer ten arasında seçim yapamazsın, cildin alt tonunu da bilmen gerekir. 

Cilt Alt Tonu Nasıl Belirlenir?

Beyaz tenli mi yoksa buğday tenli mi olduğun konusunda kararsızlığa kapılıyorsan bu, cildinin alt tonunu bilmemen yüzünden olabilir. Her beyaz tenli ya da her buğday tenli aynı fondöten rengini kullanmaz. Bu, ciltlerinin alt tonunun farklı olmasından kaynaklanır. Fondöten renkleri, her cildin alt tonuna uyacak şekilde geliştirilir.

Cildin üç farklı alt tonu vardır; sıcak, nötr ve soğuk. Doğru fondöten seçimi yapabilmen için cildinin alt tonunu doğru belirlemelisin. Cildin alt tonunu bulmak için, bileğinin içerisindeki damarların rengine bakabilirsin. Cildin sıcak alt tonlu ise cildin sarılık ve kırmızılık barındırır, bileğinin içindeki damarlar da yeşil renktedir. Sıcak alt tonlular güneşte kolayca bronzlaşır ama hiç yanmazlar. Sıcak alt tonluysan, sarı alt tonlu fondöten seçebilirsin. Nötr alt tonluysan damarların yeşil ve mavi renktedir. Cildinin tonunda belirgin bir pembelik ya da sarılık yoktur, sıcak ve soğuk renkler eşit şekilde karışmıştır. Nötr alt tonlular güneşte bronzlaşabilir, bazen de kızarabilir. Soğuk alt tonluların cilt renklerinde pembelik ve mavilik vardır ve damarları da mavi renklidir. Güneşe çıkar çıkmaz kızarır ve yanarlar. Soğuk alt tonlular pembe alt tonlu fondöten kullanabilir.

Fondöteni Boynunda Test Et

Cildinin alt tonunu belirledikten sonra cildine uygun olabileceğini düşündüğün fondöten tonları arasından doğru olanı seçebilmek için, fondöteni elinin ya da kolunun üzerinde değil, çene çizgin ile boynun arasında kalan bölgede test etmen gerekir. Fondöteni sürdükten sonra cildine tam oturması için birkaç dakika beklemelisin, çünkü bazı fondötenler cildinle temas ettiğinde okside olarak bir ton koyulaşabilir ve rengi şişede durduğu gibi durmayabilir. Eğer fondöten cildinle bütünleşiyor, fondöten ve cilt rengin arasında çok fazla ton farkı gözüne çarpmıyorsa, doğru fondöten rengini bulmuş olabilirsin. Fondöten alırken yüzünde test etme şansın yoksa daha önce kullandığın ve cildine uyan bir fondötenin rengine göre seçim yapabilirsin.

Fondöteni yüzünüze uygularken sana uygun fondöten fırçası seçenekleri için hemen tıkla!

Gün Işığına Çık

Mükemmel selfie için doğru ışık ne kadar önemliyse fondötenin sana uyup uymadığını anlamak için de ışık kaynağı son derece önemlidir. Mağazaların içindeki beyaz floresan lambaların ışığı seni yanıltır ve olması gerekenden daha koyu renkte bir fondöten almana sebep olabilir. Bu yüzden fondöteni boynuna sürdükten sonra dışarıya çıkıp fondötenin gün ışığında nasıl durduğuna bakmalısın. Eğer fondöten cildinde kayboluyorsa tebrikler! Bu, doğru fondöten rengini buldun demektir.

Cilt Rengine ve Alt Tonlarına Göre Fondöten Çeşitleri

Çok Açık Ten: Çok açık tenliysen ve cildin soğuk alt tonlu ise Light Ivory ve Porcelain, nötr alt tonlu ise Alabaster, sıcak alt tonlu ise Pale fondöten rengi sana uyabilir. “Ivory ne demek?” diye soracak olursan, fildişi rengi demektir. Light ivory rengi, bulabileceğin en açık tonlu fondöten rengidir.

FAIR

Açık Ten: Eğer aşırı beyaz tenli değilsen ama buğday tenli de sayılmazsan, açık ten rengine sahipsindir. Nötr alt tonlu isen Vanilla ve True Beige, sıcak alt tonlu isen Natural rengi senin rengin olabilir. Peki beige ne demek? Sarı alt tonlu ya da nötr alt tonlu ciltlerin kullanabileceği fondöten rengi olan bej rengidir.

LIGHT

Orta Açık Ten: Beyaz tenli değilsen ama esmer olamayacak kadar da açık tenliysen, buğday tenli olabilirsin. Soğuk alt tonluysan Nude ve Light, nötr alt tonluysan Buff ve sıcak alt tonluysan Medium Olive fondöten rengi sana uyabilir.

LIGHT MEDIUM

Orta Ten: Genellikle esmerlerin kullandığı renklerdir. Nötr alt tonlular Soft Beige ve Classic Tan, sıcak alt tonlular Camel, Beige ve Golden renklerini tercih edebilir.

MEDIUM

Koyu Ten: Afrika asıllılarının cilt tonları koyu ten kategorisine girer. Soğuk alt tonlu olanlar Mahogany ve Caramel, nötr alt tonlu olanlar Nutmeg ve Sienna, sıcak alt tonlu olanlar ise Golden Honey ve Cinnamon rengini seçebilir.

MEDIUM DEEP

Çok Koyu Ten: Bulabileceğin en koyu tondaki fondötenler bu kategoridedir. Soğuk alt tonlular Deep Cool, nötr alt tonlular Deep Rich ve Deep Espresso, sıcak alt tonlular ise Chestnut rengini kullanabilir.

DEEP
Margin