Vegan Formüllü Makyaj Malzemesi Nedir?

Vegan Formüllü Makyaj Malzemesi Nedir?

28.05.2020 | 23:15

Doğaya ve hayvanların yaşam hakkına saygı duymanın önemi gün geçtikçe daha geniş kitleler tarafından fark ediliyor. Elbette bu konuda her alanda yeterli duyarlılığa ulaşıldığını söylemek mümkün değil. Ancak, yaşam tarzını veganlık normları üzerine kuran birçok makyajseverin vegan içerikli ürünler kullanma konusundaki farkındalığı giderek artıyor.

Vegan makyaj markalarının öncü isimlerden biri olan NYX Cosmetics de sana vegan formüller içeren oldukça geniş bir ürün gamı sunuyor. Öyle ki, NYX Cosmetics koleksiyonlarında yer alan vegan ürünleri tercih ederek hayalindeki tüm makyaj uygulamalarını kusursuz bir şekilde tamamlayabilirsin. Makyajın her aşamasında kullanılan farklı ürünleri vegan yaşam felsefesine göre formüle NYX Cosmetics ile kendine eksiksiz bir makyaj çantası hazırlayabilirsin! Şimdi dilersen, hem Veganlık ne demek, vegan nedir?” gibi bu yaşam stilini daha yakından tanımanı sağlayacak soruların yanıtlarına bakalım hem de vegan içerikli ürünleri daha yakından tanıyalım!

Vegan ne demek?

Her şeyden önce veganlık nedir sorusuna yanıt vermek istiyoruz. Çünkü bu yaşam şekli henüz herkes tarafından anlaşılmış değil. Bu da hem işin felsefi boyutunu hem de vegan ürünleri daha yakından tanımayı zorlaştıran bir durum.

 • Veganlık, bir diğer adıyla veganizm, hayvansal ürünleri ve hayvanlardan elde edilen yan bileşenleri tüketmeyi reddeden bir yaşam biçimini tanımlıyor.
 • Veganlar, hayvansal ürünlerin tüketilmesiyle oluşturulan beslenme ve yaşam şekillerinin doğaya ve canlılara geri dönülemez boyutta zararlar verdiğini düşünüyor. Yaşamlarını da bu düşünce doğrultusunda şekillendirerek zararı minimuma indirmeyi hedefliyor.
 • Vejetaryenler yalnızca hayvansal ürünleri tüketmezken, veganlar hayvanlardan elde edilen herhangi bir bileşeni barındıran ürünlerin tamamından uzak duruyor. İşte esas karmaşa da kendini bu noktada gösteriyor. Örneğin, vegan köfte herkes tarafından anlaşılabilen bir ürün. Çünkü köfte içerisinde normalde et bulunan bir yiyecek. Veganlara özel olması insanlara farklı gelmiyor. Ama iş vegan yoğurt ya da vegan peynir gibi bir ürüne geldiğinde insanlar bu gıdaların içerisinde et olmadığı için duraksıyor. Oysa veganlar hayvanların insanlar için kullanılmasına tamamen karşı oldukları için, yapısında hayvansal gıda bulunan hiçbir besini tüketmiyor.
 • Bu felsefenin en göz önünde olan kısmı vegan beslenme olduğu için genel yargı yalnızca besinler üzerine kurulu gibi duruyor. Oysaki veganizm, yalnızca beslenme üzerine kurulu bir felsefe değil. Veganizm kendi ilkeleri olan, başlı başına bir yaşam biçimi.
 • Vegan diyeti olarak da bilinen beslenme şeklinin dışında veganlar hayatlarının hiçbir noktasında hayvansal kaynaklı bileşenler barındıran ürünler kullanmıyor. Örneğin, gerçek deriden yapılan kıyafetleri giymiyor ya da kolajen barındıran kozmetik ürünlerini tercih etmiyor. Yani vegan olmak olayları çok daha geniş bir çerçeveden ele almayı ve yaşamı tamamen hayvan ve doğa saygısı üzerine regüle etmeyi gerektiriyor diyebiliriz.

Vegan ürün nedir?

Vegan ürün; içeriğinde, direkt ya da dolaylı yoldan, hayvanlardan elde edilen hiçbir bileşen barındırmayan ürünler anlamına geliyor. Fakat maalesef vegan ürünlere ulaşmak zannedildiği kadar kolay değil. Çünkü yaşamın her noktasında kullanılan hayvansal kaynaklı bileşenlerin sayısı bir hayli fazla.

 • Vegan yemekleri ve beslenme konusunda en ön planda olan besinler; et, süt, yumurta, bal, deri, peynir ve yoğurt gibi temel gıdalar. Bunların yanında işlenmiş ve paketli gıdaların neredeyse hepsinin içerisinde hayvansal bileşenler yer aldığı için bu tarz yiyecekler de veganlar tarafından tercih edilmiyor. Vegan yaşam felsefesini benimseyen kişiler tüm bu gıdaların bitkisel kaynaklı olan alternatiflerine yöneliyor.
 • Giyim, temizlik ve kozmetik gibi farklı alanlarda da hayvan kaynaklı bileşenler sıklıkla kullanılıyor. Elbette son dönemlerde kullanıcıların bu konudaki farkındalığını göz önüne alan ve bio tarzı ürünler çıkaran farklı markalar var. İşte bunlardan biri de, NYX Cosmetics. Vegan makyaj ürünlerinin öncüleri arasında yer alan NYX Cosmetics, kullanıcısının yaşam tarzını günlük rutinlerine entegre etmesini kolaylaştırıyor.

NYX Cosmetics Vegan Makyaj Malzemeleri Hangi Prensipler Doğrultusunda Üretiliyor?

Biraz önce de bahsettiğimiz gibi, vegan beslenme bile henüz herkes tarafından anlaşılabilmiş değil. Böyle bir durumda veganlık ile kozmetik sektörü arasında bağlantı kurmak da zorlayıcı olabilir. Bu nedenle bu ikili arasındaki ilişkiden söz etmekte de fayda var.

 • Birçok kozmetik markası ürünlerin hazırlanması ve geliştirilmesi aşamasında hayvanlar üzerinde çeşitli deneyler yapıyor. Vegan görüş doğrultusunda geliştirilen kozmetik ürünleri bu noktada devreye giriyor.
 • Günümüzde, başta vegan ünlüler olmak üzere, pek çok insan; kozmetik gibi insanların temel ihtiyaçları kapsamında olmayan bir alanda, vegan içerikli ürünler tercih ediyor. Bu sayede hayvanlar üzerinde test yapan markalara destek vermiyor ve hem ilkelerini hem de hayvanları korumuş oluyorlar.
 • NYX Cosmetics tarafından hazırlanan hiçbir üründe hayvanlar üzerinde test yapılması söz konusu değil. Bu nedenle NYX Cosmetics makyaj malzemelerinin tümü, "cruelty-free" ibaresi taşıyor. Vegan içerikli makyaj malzemelerinde ise hiçbir hayvansal ürün kullanılmadığını belirten bir ibare bulunuyor.
 • Bu noktada hızlıca cruelty-free sertifikasına da değinelim. Cruelty-free, PETA (Hayvanlar İçin Ahlaklı Yaklaşım), iş birliği ile hayvanlar üzerinde asla test ve deney yapmayan markaların alabildiği bir sertifika. NYX Cosmetics de, PETA'dan tasdiklenen cruelty-free sertifikası ile hayvanlar üzerinde deney yapmadığını kanıtlayan ve bununla gurur duyan bir marka olarak bu farkındalığı sürdüreceğine garanti veriyor.

NYX Cosmetics'te hangi vegan makyaj malzemelerini bulabilirim?

Bir ürünün cruelty-free ibaresi taşıması, o ürünün vegan içerikli olduğu anlamına gelmiyor. Ancak, NYX Cosmetics'te bulunan ve yalnızca vegan içerikli bileşenlerle hazırlanan makyaj malzemelerinin sayısı da bir hayli fazla. Arzu edersen tüm makyaj çantanı vegan makyaj malzemeleri ile doldurabilir, aradığın tüm ürünlere kolaylıkla ulaşabilirsin.

Hazırsan, kusursuz makyaj uygulamalarına imza atmak için kullanabileceğin vegan makyaj malzemelerine birlikte göz atalım. Burada yer alan örnekler dışında kalan tüm ürünlere de Vegan Makyaj Ürünleri kategorisinden kolaylıkla ulaşabilirsin!

Dilediğin vegan formüllü makyaj bazı ile kusursuz ten makyajına imza at!

Makyaj bazı, makyajın görünmez kahramanlarından biri. Çünkü hem cildin ve fondöten arasında bir koruyucu bariyer görevi görüyor hem de ten makyajının daha kalıcı ve kusursuz olmasını sağlıyor. NYX Cosmetics'te yer alan vegan makyaj malzemeleri arasından seçebileceğin birçok makyaj bazı var.

İşte tüm bu makyaj bazı seçeneklerinin hepsi tamamen vegan içerikli!

NYX Cosmetics Born to Glow serisi ile tanışmaya hazır mısın?

Işıltılı ve aydınlık ten makyajının ne kadar popüler olduğunu zaten biliyorsun. Günlük hafif makyajdan strobing makyaj uygulamalarına dek birçok uygulamada sağlıkla ışıldayan bir ten görünümü tercih ediliyor.

 • NYX Cosmetics Born To Glow Naturally Radiant Likit Fondöten, 45 farklı renk seçeneği sunuyor. Cilt tonunu kolaylıkla belirleyebileceğin bu fondöten, 12 saate dek kapatıcılık etkisi ile ışıltılı ve kusursuz ten makyajını gün boyu korumanı sağlıyor.
 • E vitamini ve jojoba özleri ile cildini beslerken pürüzsüz bir görünüme kavuşturan bu fondötenle aynı aileye dahil olan bir de kapatıcı var! NYX Cosmetics Born To Glow Radiant Concealer, 24 farklı ton seçeneği ile harika bir likit kapatıcı. Yumuşacık sünger aplikatörü ile kullanım kolaylığı sağlamasının yanı sıra, cildini daha aydınlık ve ışıltılı bir görünüme kavuşturmanı oldukça kolaylaştırıyor.

Elbette Born To Glow ailesinde yer alan bu iki ürün de tamamen vegan içerikli bileşenler kullanılarak hazırlanıyor. Born To Glow ürünleri ve kullanım tarzlarıyla ilgili daha fazla bilgi edinmek istersen bu konuda hazırladığımız “Born to Glow en iyi kapatıcıyla kusursuz görün” yazısına bir göz atabilirsin.

NYX Cosmetics Can't Stop Won't Stop serisi ile porselen makyaj

Işıltılı ten makyajı yerine mat ve porselen bir görünüm tercih ediyorsan, vegan içerikli bir fondöten önerimiz daha var! NYX Cosmetics Can't Stop Won't Stop Full Coverage Fondöten, 24 saate dek süren kalıcılık etkisi ile cildinde kusursuz ve mat bir görünüm yaratmanı sağlıyor. Üstelik 45 farklı renk seçeneği içinden cilt tonunu kolaylıkla belirleyebilir ve harika bir ten makyajına imza atabilirsin! Tıpkı Born To Glow serisi gibi, Can't Stop Won't Stop Contour kapatıcının da vegan içerikli olduğunu hatırlatmakta fayda var!

Gözlerinde vegan makyaj ürünleri ile harikalar yarat!

NYX Cosmetics'te göz makyajı sırasında kullanabileceğin harika makyaj malzemeleri var!

Kusursuz bir eyeliner kuyruğu çizmek için ihtiyacın olan tek yardımcı, NYX Cosmetics Epic Ink Eyeliner! Eyeliner çizmekte zorlanıyorsan bile bu ürünün sunduğu kullanım kolaylığı ile göz makyajında zamandan tasarruf edebilirsin.

NYX Cosmetics On The Rise Volume Liftscara Maskara ile kirpiklerinde doğal bir kirpik lifting etkisi yaratabilir, etkileyici ve çarpıcı bakışlara kavuşabilirsin. Seni hacimli kirpiklere kavuşturacak “Maskara Sürme Teknikleri” yazımızı inceleyebilirsin!

Vegan ürünler ile kusursuz dudak makyajı da yapabilirsin!

Gelelim dudak makyajına! Elbette dudaklarını şekillendirirken de NYX Cosmeticsin vegan formüllü ürünlerini kullanabilirsin.

Elbette NYX Cosmetics'in sunduğu vegan makyaj malzemeleri bahsi geçen ürünlerle sınırlı değil. Dilersen tüm ürünlere göz atabilir ve kendi favorilerini belirleyebilirsin. Vegan yaşam tarzına ve hayvan haklarına saygı duyan marka politikasından asla ödün vermeyen NYX Cosmetics ile makyaj yaparken kendini çok daha iyi hissedeceksin!

Cilt Türüne Göre Fondöten Nasıl Seçilir?

Cilt Türüne Göre Fondöten Nasıl Seçilir?

Avokado Yağı Nedir, Faydaları Nelerdir?

Avokado Yağı Nedir, Faydaları Nelerdir?