Shea Yağı ve Avokadonun Cilde Faydaları

Shea Yağı ve Avokadonun Cilde Faydaları

06.04.2020 | 22:00

Shea Yağı ve Avokadonun Cilde Faydaları

Tertemiz, sağlıkla ışıldayan ve pürüzsüz bir cilde kavuşmak için cilt bakımının ne kadar önemli olduğunu zaten biliyorsun. Keza bu nedenle, cilt bakım ürünleri arasında her cilt tipine ve ihtiyacına göre gruplandırılmış sayısız seçenek bulunuyor. Bu ürünler çoğunlukla birçok doğal bileşen kullanılarak üretiliyor. Çünkü cildin doğal yağlar ve vitaminlerle beslenmesi, güçlenmesi ve canlanması büyük önem taşıyor. Shea yağı ve avokado, özellikle son yıllarda cilt bakımı ürünlerinin içeriğinde sıklıkla karşımıza çıkan doğal bileşenler arasında. Peki neden bu iki bileşen, ürün içeriklerinde bu kadar sık tercih ediliyor? Shea yağı ve avokado, cilt bakımında nasıl bir rol üstleniyor? Hazırsan, "Shea yağı ve avokadonun faydaları nelerdir?" sorusunun cevaplarını birlikte bulalım ve cilt bakım rutinine yepyeni bir soluk katalım!

Shea Yağı Nedir?

Shea yağı, ismini Afrika'da yetişen bir ağaç olan ve Afrika Shea ağacı olarak da bilinen Vitellaria Paradoxa'dan alıyor. Bu ağacın fındıkları toplanarak birçok işlemden geçiriliyor ve ortaya fildişi renginde bir yağ çıkıyor. İngilizcede "Shea butter" olarak bilinen Shea yağının adı özellikle son yıllarda duyulmasına rağmen, esasen bu mucizevi yağ geleneksel tıpta uzun yıllardan beri kullanılıyor. A ve E vitamini açısından oldukça zengin olan Shea yağı, içerdiği antioksidan etkisiyle birçok farklı kullanım alanına sahip. Peki, "Shea yağı ne işe yarar?" sorusu dermokozmetik anlamda karşılığını nasıl buluyor? İşte Shea yağının cilde faydaları... 

 

Shea Yağı Faydaları

Shea yağının cilde faydaları anlatmakla bitmiyor. Doğal bir nemlendirici ve antioksidan kaynağı olması nedeniyle, Shea yağı içeren birçok cilt bakım ürünü günlük kullanıma uygun şekilde hazırlanıyor. Shea yağının, cilt sıcaklığı ile kolayca eriyen ve oluşan yağ asitleri sayesinde rahatlıkla emilen yapısı cildi yumuşatmak ve nemlendirmek açısından büyük rol oynuyor. A ve E vitaminleri barındıran içeriği, yaşlanma karşıtı etkileri geciktirmeye ve azaltmaya da yardımcı oluyor. Bu nedenle başta kuru ve hassas ciltlere sahip kişiler olmak üzere her cilt tipi tarafından kullanılabiliyor. Ancak elbette Shea yağı içeren cilt bakım ürünlerinin içerdiği diğer bileşenler farklılık gösterebileceğinden, seçtiğin ürünlerin cilt tipine uygunluğuna her hâlükârda dikkat etmen gerekiyor. 

Shea yağı, ciltteki kolajen üretimini artırıyor. Kolajen üretimi artan ve beslenen ciltte lekelerin ve pürüzlerin giderilmesi de çok daha kolaylaşıyor. Shea yağı cilt kusurları ve lekelerinin yanı sıra, kış aylarında yıpranan ciltte ve dönemsel koşullar nedeniyle oluşan çatlaklarda da etki gösteriyor. Bu mucizevi yağı içeren ürünler özellikle düzenli kullanıldığında, "anti aging" olarak tanımlanan yaşlanma etkilerini önleyici belirtiler gösterebiliyor. Kısacası tek bir bileşen ile cildin neredeyse tüm ihtiyaçlarını karşılamak mümkün oluyor! Özellikle doğru ve birbirini destekleyici ürünler ile oluşturduğun cilt bakımına bir de Shea yağını ekleyerek teninde harikalar yaratmak, sandığından çok daha kolay!

Shea Yağı Nasıl Kullanılır?

Shea yağı cilde oldukça faydalı bir bileşen olsa da, elbette onu doğru ve düzenli kullanmak büyük önem taşıyor. Shea yağını ham bir şekilde bulmak ve cilde direkt olarak uygulamak mümkün, ancak bu durumda miktara ve kullanım biçimine oldukça dikkat etmek gerekiyor. Çünkü bu yağın aşırı kullanımı, ciltte olumsuz sonuçlar doğurabiliyor. Cilt bakım ürünlerinin birçoğu, Shea yağını başka doğal bileşenler ile bir arada kullanıyor. Böylece ortaya cildin için kusursuz kombinasyonlar ortaya çıkıyor. Bu tip ürünleri kullanırken ise, cilt tipine uygun seçenekleri tercih ettiğine ve kullanım talimatlarına uygun bir şekilde hareket ettiğine emin olman yeterli.

On Parmağında On Marifet Olan Bir Meyve: Avokado

Gelelim cilt bakım ürünlerinin bir diğer favorisi olan bir başka bileşene daha: Avokado! Avokado faydaları ve etkilerine birçok farklı alanda rastlamak mümkün. Sağlıklı beslenmeden cilt bakımına pek çok alanda karşımıza çıkıyor. Ancak söz konusu cilt bakımı olduğunda, avokado yağı daha ön planda. Yeşil kabuklu ve büyük çekirdekli bir meyve olan avokadonun soğuk presle işlem görmesiyle ortaya çıkan yağının mineraller ve vitaminler açısından oldukça zengin bir bileşen olduğu biliniyor. Görünüm olarak zeytinyağına oldukça benzeyen avokado yağı, cildi beslemek ve güçlendirmek açısından da önemli bir rol oynuyor. Kısacası, avokado yararları bir de avokado yağının güçlü etkisi ile birleştiğinde ortaya oldukça verimli bir tablo çıkıyor. Dilersen, "Avokado yağı ne işe yarar?" sorusuna daha detaylı cevaplar arayarak bu bileşeni yakından tanımaya başlayalım!

Avokado Yağı Faydaları

Avokado yağı, özellikle kuru ve hassas ciltleri yumuşatmakta ve nemlendirmekte oldukça etkili. İçerisinde bulunan C ve E vitaminleri ile cildin kendini yenileme ve güçlendirme sürecini hızlandırıyor. Cilde uygulandığında bir koruyucu bariyer görevi gören avokado yağı, tenin kir ve toz gibi yıpratıcı etkilerden de korunmasında önemli bir rol oynuyor. Avokado yağının oldukça güçlü bir antioksidan kaynağı olması, cildin direncini ve sağlığını artırırken yaşlanma karşıtı etkiler ile savaşmayı da oldukça kolaylaştırıyor. Özellikle cildinin solgun ve pürüzlü görünümünden şikayetçi olan kişiler, avokado yağı içeren cilt bakım ürünlerini sıklıkla tercih ediyor. Çünkü bu yağın içindeki mineraller ciltteki ton eşitsizliklerini ve pürüzleri gidermekte de yardımcı oluyor. 

Avokado yağının zeytinyağına benzer görünümü ve bir yağ olması seni yanıltmasın. Avokado yağı ciltte oldukça hızlı emilebildiği için, doğru miktarda kullanıldığı sürece tende asla yağlı ve yapış yapış bir his bırakmıyor. Aksine, solgun ve cansız görünen ciltlere sağlıklı bir ışıltı katarak daha güzel ve yenilenmiş bir görünüme kavuşmayı sağlıyor. 

Avokado Yağı Nasıl Kullanılır? 

Avokado yağı cilde faydaları oldukça fazla olan bir bileşen olsa da, aşırı ve yanlış kullanımda hassas ciltlerde tahrişe neden olabiliyor. Ayrıca aşırı kullanım, yağlı ciltlerde cilt sorunlarına da yol açabiliyor. Bu nedenle avokado yağını doğrudan kullanmak isteyenlerin, cilt tiplerinin ve ihtiyaçlarının bu bileşene uygun olduğundan emin olmaları öneriliyor. Tıpkı Shea yağı gibi, avokado yağı da ham şekilde ve birçok hazır cilt bakım ürününün bileşenleri arasında bulunabiliyor.

Kusursuz Bir Cilt İçin Doğal Çözümler

Sözün özü, Shea yağı ve avokado yağının cildinin neredeyse tüm ihtiyaçlarını karşılayabilecek birçok faydaya sahip doğal bileşenler olduğunu söylemek yanlış olmaz. Unutma, kusursuz bir cilde sahip olmanın yolu doğru, düzenli ve eksiksiz bir cilt bakımından geçiyor. Tıpkı cilt bakım ürünleri gibi, kullandığın makyaj malzemelerinin de cildine hasar vermeyen ve uygun içeriklere sahip ürünler olması oldukça önemli. Böylece makyaj yaparken cildini koruman ve beslemen de oldukça kolaylaşıyor.

Avokado yağı ve Shea yağı, birçok makyaj malzemesinin içeriğinde de karşına çıkabilecek bileşenler. Örneğin lip gloss şeklinde hazırlanan pek çok rujda kullanılan bu yağlar, dudakların nemlendirilmesi ve beslenmesinde önemli bir rol oynuyor. Özellikle mat rujların kuruyan ve sabitlenen yapısı, avokado ve Shea yağları sayesinde kullanımı çok daha kolay ve konforlu bir hal alabiliyor. Artık bu iki mucizevi yağın tüm özellikleri ile tanıştığına göre, seçim sana kalmış! Cilt bakımı ve makyaj rutinine yeni ürünler eklerken bu bileşenler ile karşılaştığında cildin için en doğru seçimleri rahatlıkla yapabilirsin!

Makyaj Süngeri Kullanım Teknikleri

Makyaj Süngeri Kullanım Teknikleri

Kore Tarzı Makyaj ve Cilt Bakımı Önerileri

Kore Tarzı Makyaj ve Cilt Bakımı Önerileri