Shea Yağı Nedir – Shea Yağının Faydaları

Shea Yağı Nedir – Shea Yağının Faydaları

06.04.2020 | 22:00

Shea yağı, özellikle son yıllarda, cilt bakımı ürünlerinin içeriğinde sıklıkla karşımıza çıkan doğal bileşenler arasında. Doğanın kendine has iyileştirici gücünü bakım ritüellerine dahil eden bu ürünler çok da tercih ediliyor. Zaten senin de bildiğin gibi son yıllarda hem bakım ürünlerinde hem de makyaj malzemelerinde natürel formüllü, vegan yapılı ürünler ön plana çıkmaya başladı. Cildi besleyen ve elastik formunu korumasına yardımcı olan bu tarz ürünler artık bakım ritüellerinin başkahramanları arasında. Peki, shea yağının bu noktada rolü tam olarak ne? Shea yağı kullananlar ürünü faydalı buluyor mu? Bu besleyici yağ gerçekten işe yarıyor mu? Hazırsan, tüm bu soruların cevaplarını birlikte bulalım ve cilt bakım rutinine yepyeni bir soluk katalım!

Shea yağı nedir?

Shea yağı, ismini Afrika'da yetişen bir ağaç olan ve Afrika Shea ağacı olarak da bilinen Vitellaria Paradoxa'dan alıyor. Bu ağacın fındıkları toplanarak birçok işlemden geçiriliyor ve ortaya fildişi renginde bir yağ çıkıyor. İngilizce adından dolayı shea butter yağı olarak da bilinen bu doğal yağ kozmetik sektöründe son yıllarda ön plana çıkmış olmasına rağmen, esasen geleneksel tıpta uzun yıllardan beri kullanılıyor. 

Shea yağı faydaları nelerdir?

Shea yağı cilde faydaları bakımından oldukça doyurucu. Doğal bir nemlendirici ve antioksidan kaynağı olması nedeniyle, bu yağı içeren birçok cilt bakım ürünü günlük kullanıma uygun şekilde hazırlanıyor. Ayrıca antioksidan özelliği sayesinde birçok farklı alanda kullanılabiliyor. Peki, "Shea yağı ne işe yarar?" sorusu dermokozmetik anlamda tam karşılığını nasıl buluyor?

 • İçerisindeki yağ asitleri cilt sıcaklığı ile kolayca erir. Bu sayede rahatlıkla emilen yağ, cildi yumuşatmak ve nemlendirmek açısından büyük rol oynar. Organik shea yağı, başta kuru ve hassas ciltlere sahip kişiler olmak üzere, her cilt tipi tarafından kullanılabilir. 
 • A ve E vitaminleri barındıran içeriği, yaşlanma karşıtı etkileri geciktirmeye ve azaltmaya da yardımcı olur. Bu mucizevi yağı içeren ürünler özellikle düzenli kullanıldığında, "anti aging" olarak tanımlanan yaşlanma etkilerini önleyici belirtiler gösterir.
 • Antioksidan etkisi ten üzerine gelen zararlı ışınların ve kirli havanın yıpratıcı etkisini azaltır. 
 • Ciltteki kolajen üretimini artırır. Kolajen üretimi artan ve beslenen ciltte lekelerin ve pürüzlerin giderilmesi de kolaylaşır. 
 • Bu harika yağ cilt kusurları ve lekelerinin yanı sıra, kış aylarında yıpranan ciltte ve dönemsel koşullar nedeniyle oluşan çatlaklarda da etki gösterir. 

Gördüğün gibi shea yağı ciltte harikalar yaratan bir doğal bileşen. Bu yağ sayesinde tek bir bileşen ile cildin neredeyse tüm ihtiyaçlarını karşılamak mümkün. Özellikle doğru ve birbirini destekleyici ürünler ile oluşturduğun cilt bakımına bir de shea yağını ekleyerek teninde harikalar yaratabilirsin!

Shea yağı nasıl kullanılır?

Shea yağı cilde oldukça faydalı bir bileşen. Tabii doğru bir şekilde kullanıldığında! Eğer doğru form ve miktarda kullanılmazsa shea yağı zararları ile anılan bir doğal yağa dönüşebilir. Çünkü senin de bildiğin gibi, her şeyin fazlası zararlı.

 • Shea yağını organik ve ham bir şekilde bulmak mümkün. Bu durumda cilde direkt uygulanabilir. Bu noktada Yani, shea yağı yüze sürülür mü?” dediğini duyar gibiyiz. Şöyle söyleyelim; bu yağ yüze sürülebilir, ancak bu durumda miktara ve kullanım biçimine oldukça dikkat etmek gerekiyor. Çünkü bu yağın aşırı kullanımı, ciltte olumsuz sonuçlar doğurabiliyor.
 • Eğer shea yağını yüzüne direkt uygulamayı düşünüyorsan, ilk aşamada az bir miktarla deneme yapmanı öneririz. Böylece cildinin reaksiyon gösterip göstermeyeceğini anlayabilirsin. Tabii bu noktada bir de ürün kalitesine dikkat etmende fayda var. Alacağın shea yağı fiyatı nispeten yüksek bir ürün olabilir. Burada önemli nokta, ürünün kaliteli bir içeriğe sahip olması ve organik dokusu bozulmaması. 
 • Daha güvenli bir kullanım için, içeriğinde bu yağı barındıran cilt bakım ürünlerini tercih edebilirsin. Bunların birçoğu, shea yağını başka doğal bileşenlerle bir arada kullanıyor. Böylece ortaya cildin yapı taşlarını besleyen kusursuz kombinasyonlar çıkıyor. 
 • Shea yağı içeren ürünler arasında seçim yaparken cilt tipine uygun seçenekleri tercih ettiğinden ve kullanım talimatlarına uygun bir şekilde hareket ettiğinden emin olmalısın. 
 • Shea yağı, birçok makyaj malzemesinin içeriğinde de karşına çıkabilir. Örneğin lip gloss şeklinde hazırlanan pek çok dudak ürününde kullanılan bu yağ, dudakların nemlendirilmesi ve beslenmesinde önemli bir rol oynuyor. Eğer sen de shea yağı özlü formülüyle dudakları yumuşatan ve göz alıcı renkleriyle parlaklık katan bir ürün arıyorsan, NYX Cosmetics Glow-On Lip Glossu deneyebilirsin! Bu parlak rujun kremsi dokusuna ve çarpıcı renklerine bayılacaksın!
 • Bu yağ ten makyajı ürünlerinde de kullanılıyor. NYX Cosmetics Born To Glow Naturally Radiant Foundation, shea ve jojoba yağı gibi doğal bileşenleri ten makyajının başkahramanı fondötenlerin formülüne işliyor. Natürel içeriği sayesinde tene doğal bir ışıltı katan bu fondötenin kapatıcılığı da oldukça yüksek. 

Cilt bakımı ve makyaj rutinine yeni ürünler eklerken içeriğinde shea yağı bulunan parçaları seçebilirsin. NYX Cosmetics Born To Glow serisinde yer alan birbirinden güzel ürünlerle doğanın gücünü teninde hissedebilirsin!

Ekim 2020 Aylık Burç Yorumları

Ekim 2020 Aylık Burç Yorumları

Anime Makyajı Nasıl Yapılır?

Anime Makyajı Nasıl Yapılır?