Makyaj fırçaları, kusursuz bir ten makyajının gizli kahramanlarıdır. Çünkü kullandığımız ürünün kalitesini ve duruşunu uygulama sırasında kullandığımız bu yardımcı ekipmanlar belirliyor. Peki, makyaj fırçası seti içerisinde ye alan farklı form ve şekillerdeki fırçalar ne işe yarıyor, hangi fırça hangi üründe kullanılıyor? İşte mükemmel bir ten makyajıyla aranda harika bir köprü oluşturan makyaj fırçalarına dair merak edilenler!

Makyaj fırçası ne işe yarar? 

Makyaj fırçası, kullanılan makyaj ürününün cilde daha homojen bir şekilde dağıtılması ve en doğru formuyla yedirilmesi için hayati bir önem taşıyor desek abartmış olmayız. Bazı kişiler fırça kullanmayıp yalnızca sünger veya parmak uçlarıyla da makyaj ritüelini tamamlayabiliyor. Ama emin ol, fırça kullanmayarak çok şey kaçırıyorlar.

Tabii her makyaj malzemesinin farklı bir uygulama stili var. Haliyle bu stile uygun olarak geliştirilen farklı şekillerde fırçalar var. Önemli olan uygulayacağın ürünle uyumlu ve sana kolay kullanım olanağı tanıyan fırçalar seçmen. Sonuçta en iyi makyaj fırçası markası senin makyaj tarzına uygun olandır!

HGIP01_HGB110_MOD_Step3-FINAL_RGB

Fondöten Fırçası

Fondöten fırçaları likit formlu ürünlerin cilde eşit bir şekilde dağılmasını sağlayan ürünlerdir. Doğru seçilmiş kaliteli bir fondöten fırçası; tende fırça izi bırakmaz, fondötenin kapatıcı etkisinden maksimum verim almanı sağlar ve parlamayı önleyerek kusursuz bir görünüme ulaşmana yardımcı olur.

 • Aradığın her zaman kullanabileceğin ve sana en iyi çözümü sunacak bir ürünse NYX Cosmetics Cant Stop Wont Stop Foundation Brush tam sana göre! Yumuşacık yoğun kılları her türlü likit fondötenle harika bir uyum yakalar.
 • Oval makyaj fırçası da fondöten uygulamasında kullanılan ürünlerden biri. Bu fırçaları seçerken kılların yoğun ve yumuşak olmasına dikkat etmek gerekiyor. Dairesel hareketlerle fondöteni cildine yedirmelisin.
 • Fondöten ve pudra sürerken kullanabileceğin kabuki fırça, daha sert ve tok bir yapıya sahip. Ürünü emmeyen sentetik kıl yapısı sayesinde Pro Kabuki Fırça ile yüzünü doğal bir şekilde renklendirebilirsin.
 • Bir de son yıllarda oldukça popülerleşen kaşık makyaj fırçası üzerinde duralım. Bu ürünler özellikle makyaj yapmaya yeni başlayan kişiler tarafından tercih ediliyor. Kaşık formu gereği kolay kontrol edilebilen bu makyaj fırçalarına bir miktar fondöten döktükten sonra aynı yönde dairesel hareketler yaparak ilerlemek gerekiyor.
 • Eğer aradığın daha yenilikçi bir makyaj fırçası ise NYX Cosmetics Custom Drop Foundation Brush’ı mutlaka denemelisin! Bu kesik formlu açılı fırça ile likit fondöteni cildine çok rahat bir şekilde sürebilirsin.

Pudra Fırçası

Pudra ile cildi daha canlı ve doğal bir görünüme kavuşturmak istiyorsan mutlaka fırça kullanmalısın. Çünkü sünger ile bu etkiyi yakalamak oldukça zor.

Uzun kıllı geniş ve dolgun pudra fırçaları pudrayı iyi tutar ve tende var olan makyajı bozmadan uygulama imkanı sunar. Tenine yapılacak yumuşak ve mükemmel son dokunuşlar için NYX Cosmetics Pro Powder Brush No:2yi kullanabilirsin. Sentetik bileşenlerden üretilen ve hayvansal hiçbir ürün içermeyen bu harika fırçayla birkaç dokunuşta tüm yüzüne pudra uygulayabilirsin. Son dönemin modası baking uygulaması içinse NYX Cosmetics Pro Dual Fiber Setting Brush No:26yı kullanarak evde profesyonel makyaj etkisi yaratabilirsin.

Allık Fırçası

Allığı en doğru ve eşit şekilde dağıtacak fırçalar uzun kıllı, esnek ve kolay kullanım imkanı sunan ürünlerdir. Allık fırçasında önemli olan kriter yumuşaklık. Bunun yanında fırçanın kesimine göre hareket ederek uygulama yapmak gerekiyor.

 • Ucu hafif kesik, flat olarak tanımlanan allık fırçaları yapısı itibariyle biraz açılıdır. Bu fırçalarla allık dışında bronzer ve kontür uygulaması da yapabilirsin.
 • Bir de yuvarlak uçlu, pudra fırçasının bir küçüğü olarak tanımlayabileceğimiz allık fırçaları var. Bunları da dairesel hareketlerle uygulamak gerekiyor.
 • Allık fırçalarının farklı form ve boyutları mevcut. Sen de NYX Cosmetics yüz fırçası koleksiyonundan kendine ve makyaj tarzına uygun olan ürünü rahatlıkla bulabilirsin!

 

Highlighter Fırçası

Işıltılı bir bitirişin vazgeçilmezi, highlighter. Highlighter’ın vazgeçilmezi de yelpazeyi andıran şekliyle oldukça sempatik görünen fırçalar.

NYX Cosmetics Pro Fan Blush No:6da aradığın tüm özellikleri bulabilirsin. Fırçayı hem yoğun hem de daha sade aydınlatıcı uygulamalarında rahatlıkla kullanabilirsin. Bu yelpaze fırçalarla highlighter uygulaması yaparken fırçayı yatay bir şekilde tutmalısın.

 

Kontür Fırçası

Yüz hatlarını vurgulayarak derinlik katan kontür uygulaması için hem açılı hem de sık kıllı fırçaları tercih etmek gerekiyor. Tabii ürünün kolay kontrol edilebilmesi ve makyaj malzemelerini emmeden tenine taşıması da önemli.

NYX Cosmetics Pro Contour Brush No:5 ile profesyoneller gibi kontür uygulayabilirsin. Yanak, alın, çene veya burun kenarları gibi ön plana çıkarmak istediğin noktalarda fırçayı ileri geri şeklinde hareket ettirerek dilediğin etkiyi yaratabilirsin.

Makyaj Bazı Fırçası

Gün boyu etkisini yitirmeden taze kalan makyajın sırrı makyaj bazı! Bu bazlardan en iyi sonucu elde edebilmek için de ürünü cilde homojen bir şekilde dağıtan ve iyice yediren makyaj fırçaları kullanmak gerekiyor. NYX Cosmetics High Glass Face Primer Brush da makyajını her daim taze tutacak bu harika ürünü tenine kusursuz bir şekilde uygulamanı sağlıyor!

NYX Cosmetics makyaj fırçası

Makyaj Fırçası Temizliği Nasıl Yapılır? 

Makyaj fırçalarını uzun süre kullanabilmek ve her zaman ilk günkü etkisini hissedebilmek için belirli aralıklarla temizlemek gerekiyor. Aksi takdirde üzerinde bakteri oluşumu gözlenebiliyor. Bu da ciltte sivilce ve enfeksiyon gibi sıkıntılara yol açabiliyor.

 • Fırçaları temizlemek için biraz bebek şampuanı da kullanabilirsin. Bir kabın içerisine temiz su koy ve üzerine bebek şampuanı ekleyerek köpürt.
 • Daha sonra fırçanın yalnızca kıl kısmı temas edecek şekilde şampuanlı suya daldır.
 • Sudan çıkardığın fırçayı avucunun içinde dairesel hareketler yaparak iyice temizle.
 • Sonrasında duru suyla durula ve havluyla nemini al.
 • Son aşamada fırçaları kuruması için bir havlu üzerinde bekletebilirsin. Yalnız sakın saç kurutma makinesi gibi sıcak bir ürün kullanma. Fırçanın kılları yanar.
 • Tabii seni tüm bu zahmetten kurtaracak ürünler de var. Makyaj fırçası temizleme aparatı ile fırçaları her daim tertemiz tutmak mümkün. Fırçaların kıl yapısını bozmadan üzerlerinde biriken makyaj malzemesi artıklarını ve tozu arındıran bu ürünler hayatı gerçekten kolaylaştırıyor.
 • Ne şekilde olursa olsun, fırçaları temizledikten ve kullandıktan sonra makyaj fırçası kutusu içerisinde saklamanı öneririz. Böylece dış etkenlerden kaynaklanan kirlenmeyi en aza indirebilirsin.

Kusursuz bir makyaj için çok fazla ürüne ihtiyacın yok. Önemli olan doğru tercihler yapmak. Böylece her zaman mükemmel görünebilir, makyaj yaparken kendini özgür hissedebilirsin! Tarzını ortaya çıkarmanı sağlayacak tüm makyaj ürünlerini NYX Cosmeticste bulabilirsin!