Kusursuz bir makyaj için yardımcıların hazır mı? Mükemmel makyajın sırrı, kozmetik ürünlerin yanında makyaj yaparken kullandığın yardımcı malzemelerde saklı. Ten ve göz makyajını yaparken makyaj ürünlerinin homojen dağılması ve cildinle bütünleşmesi için uygun bir makyaj süngeri seçmelisin. Seçtiğin makyaj süngeri, cildine ve yapacağın makyaja uygun değilse istediğin sonucu ne yazık ki elde etmen mümkün değil. Makyaj süngerinle ten ürünlerini cildine uygularsan daha doğal bir görünüm sağlarsın. Doğru bir makyaj süngeri için süngerleri tanımalı ve nasıl kullanılacağını bilmelisin. Makyaj süngeri nasıl kullanılır, kullanım teknikleri nelerdir diye merak ediyorsan yazımıza göz atabilirsin.

Makyaj Süngeri Ne İşe Yarar?

Makyaj süngeri likit fondöten, kapatıcı, allık, bronzer gibi ten ürünlerini cildine konforlu ve doğal şekilde uygulamanı sağlar. Cildine homojen bir şekilde yayılan fondöten ve kapatıcılar adeta teninle bütünleşir. Tampon hareketler ile makyaj ürünlerini sünger yardımıyla uyguladığında daha doğal bir görünüm elde edebilirsin. Yumuşak yapısı ile hassas dokunuşlar yaparak makyaj ürünlerini cildine uygulaman çok kolay. NYX makyaj süngeri çeşitleri içerisinde yer alan Flawless Finish Blending Sponge, fondötenini uygulaman için ideal bir model. Yumuşak dokusu cildine hafif bir dokunuş yaparken kesik ucu tenine tam uyum sağlar. Kolay temizlenen yapısı ile makyaj çantanın bir numaralı makyaj aracı olmaya aday. Daha ince yapılı süngerleri tercih ediyorsan Tear-Drop Blending Sponge tam sana göre. Damla şeklindeki ince yapısı kolay kullanım imkanı sunar ve kusursuz bir cilt görünümü için en büyük yardımcın olmayı başarır. 

Makyaj Süngeri Kullanım Teknikleri Nelerdir?

Makyaj süngeri çeşitleri çok farklı olduğu için kafan karışabilir. Öncelikle yüzünün şekline uygun makyaj süngerini tercih etmen, kullanım esnasında kontrolün sende olmasını kolaylaştırır. Yüzüne göre çok büyük veya çok küçük kalan makyaj süngeri seçmemeye özen göstermelisin. En iyi makyaj süngeri modelleri kesik uçlu ve yumuşak olan seçeneklerdir. Kesik uçlu süngerler burun, göz altı gibi narin ve zor ulaşılan ayrıntılı noktalara kolay erişebilmeni sağlar. Sert bir makyaj süngeri cildinde iz bırakabilir ve tahrişe neden olabilir. Yumuşak makyaj süngeri daha hassas dokunuşlar yapacağı için cildine zarar vermez. 

Makyaj süngeri kullanımı farklı şekillerde olabilir. Nasıl bir makyaj tercih edeceğine bağlı olarak makyaj süngerini kullanma alışkanlığın değişiklik gösterir. Saten bitişli ve fresh görünümlü makyajlar için makyaj süngerini ıslatman gerek. Makyaj spreyi, termal su gibi seçenekler ile makyaj süngerini ıslatabilirsin. Hafif nemli sünger ile fondöten veya aydınlatıcını uygularsan daha canlı, daha aydınlık bir cilt görünümü elde edersin. Üstelik nemli makyaj süngeri ile ten ürünlerini cildine dağıtman daha kolay olur. Ama mat makyajlar için makyaj süngerini kuru tercih etmelisin. Hatta fondöten ve kapatıcının üstüne pudra geçerek mat bir cilt görünümü yakalaman daha kolay.

Pudra, fondöten ve kapatıcı için farklı makyaj süngerleri kullanman ürünlerin karışmadan uygulanması için önemli. Göz altı bölgesi için daha küçük boyutlarda ve daha yumuşak yapıda olan makyaj süngeri çeşitlerini kullanabilirsin. Bu makyaj süngeri çeşitleri gözaltı bölgesinin narin cilt yapısına daha uygun olur. Sert ve büyük ebatlardaki makyaj süngeri, hassas yapıya sahip göz çevrene zarar verebilir. Üstelik tenine tam oturmadığı için kirpik diplerinde boşluklar kalmasına ve renk eşitsizliğine neden olabilir. Bu gibi durumlarla karşılaşmamak adına fondöten uyguladığın makyaj süngeri haricinde göz altı kapatıcısı için özel bir makyaj süngeri edinebilirsin. Küçük boyutları olan ve daha yumuşak yapıdaki bu makyaj süngeri burun kenarları gibi kıvrımlı alanlara ulaşmak için de idealdir. 

Makyaj Süngeri Nasıl Temizlenir?

Makyaj süngeri temizleme işlemi, cildinin temiz ve sağlıklı olması için büyük bir öneme sahip. Makyaj süngeri ten ürünlerini uygularken yüzündeki siyah nokta, sivilce gibi sorunlu bölgelere temas eder. Bu bölgedeki bakteriler her uygulamada yüzüne yayılır. Her uygulamadan sonra makyaj süngerini beyaz sabun ya da makyaj fırçaları için üretilen temizleme ürünleri ile temizleyebilirsin. Makyaj ürünlerinde olduğu gibi makyaj süngerini de arkadaşlarınla paylaşmaman senin ve onların sağlığı açısından önem taşır. Makyaj süngerini yıkadıktan sonra iyice durulayarak peçeteye sarıp kurumaya bırakabilirsin. Makyaj süngerini satın aldığın zaman kutusunu saklarsan her kullanımdan sonra kutusuyla çantana atarak hijyenik kalmasını sağlaman kolay olur. Ilık su ile makyaj süngerini yıkaman daha uzun süre dayanmasını sağlar. Çok soğuk su zamanla makyaj süngerini sertleştirebilir. Sıcak su ise süngerin yapısına zarar vererek daha kolay parçalanmasına neden olabilir. Ilık su ve sabun ile süngerini yıkaman her zaman daha iyi bir tercih.  

Makyaj Süngeri Tercih Ederken Önemli Noktalar

Makyaj süngeri doğal ve mükemmel makyajlar için vazgeçilmez aracılardır. Her ten yapısına ve farklı makyaj türlerine göre değişiklik gösteren bu makyaj araçları seçilirken dikkat edilmesi gereken noktalar var. Öncelikle makyaj süngeri doğru yumuşaklıkta olmalı. Çok yumuşak olduğunda tampon hareketlerde sana zorluk çıkarabilir. Sert makyaj süngeri cildine zarar verirken aynı zamanda fondöteni yüzüne dağıttığın sırada izler bırakabilir. Bu gibi istenmeyen sorunlar için makyaj süngerinin kaliteli malzemeden üretildiğine dikkat etmelisin. Kesik uçları olması burun kenarı, kulak yanı ve göz çevresi gibi zor bölgelerde avantaj sağlar. Ten ürününün tüm yüze homojen şekilde dağılması için kesik uçlu makyaj süngerlerinden faydalanabilirsin. NYX Professional Makeup Precision Blending Sponge modeli, pırlantadan ilham alınarak tasarlanan kesik uçları ile yüzünün en ince noktalarına kadar ulaşabilmeni sağlar. Üstelik kilitlenebilen paketi ile makyaj süngerini hijyenik tutmanı kolaylaştırır.

Makyaj süngeri doğru ebatlarda olursa daha pratik bir kullanım sunar. Fondöten ya da aydınlatıcılar için kullandığın süngerin büyük modellerden olması idealdir. Göz altı kapatıcı uygulamak içinse tercih edilen makyaj süngeri daha küçük ebatlarda ve yumuşak olmalıdır. Makyaj süngerlerinin kolay parçalanmayan malzemeden üretilmesi, ele oturan kıvrımlara sahip ve kolay temizlenebilen yapıda olması dikkat edilmesi gereken önemli noktalar arasında yer alır.

Tek Pakette Makyaj Süngerleri

Fondöten, allık, aydınlatıcı, kontür ve kapatıcı gibi makyajın farklı aşamalarında makyaj süngerini değiştirmen gerekir. Özellikle göz altı kapatıcı ve kontür uygulamalarında temiz bir sünger tercih etmen daha başarılı bir sonuç elde etmeni sağlar. Ürünlerin birbirine karışmasını engelleyerek daha aydınlık ve doğal bir görüntü elde edebilirsin. Her birini tek tek alarak uğraşmak istemiyorsan özel hazırlanan paket makyaj süngerlerini tercih edebilirsin. Kesik uçlu, yumuşak yapıdaki kaliteli süngerleri, yıkayıp kurutarak paketinde saklayabilir ve her aşamada temiz makyaj süngeri ile profesyonel görünen bir makyaj yapabilirsin. NYX Professional Makeup Pro Beauty Wedges makyaj sünger paketi tam sana göre. 20 küçük kesik uçlu süngeri aynı pakette sunan bu ürün ile krem, aydınlatıcı, kapatıcı, allık, fondöten gibi her türlü makyaj ürününü rahatlıkla uygulayabilirsin. Yumuşak bir yapıya sahip olan bu makyaj süngerleri, cildine zarar vermeden makyajını tamamlamanı sağlar. Emici özelliği ile fazla miktarda alınan makyaj ürününü içine hapsederek cildine aşırı ürün yüklemez. Daha doğal ve kusursuz makyajlar için NYX makyaj süngerleri seni bekliyor.