Gün Boyu Kalıcılık: Makyaj Bazı Nasıl Kullanılır?

Kimse sabah keyifle yaptığı makyajının ya da gecenin ışıltısını artıracak renkli dokunuşların sönüp gitmesini istemez. Ama bazen, özellikle de sıcak yaz günlerinde, özenerek yaptığımız ve günümüze enerji katan makyajın akıp gittiğine şahit olabiliyoruz. Aslında bu duruma son vermek senin elinde. 

Yapman gereken tek şey makyaj malzemelerinin arasına bir ürün eklemek. O da: Makyaj bazı! 

Düzenli olarak kullananların onsuz güne başlamadığı makyaj bazı cildi makyaja hazırladığı gibi ışıltılı bir cildin de mimarıdır. Peki makyaj altı bazı ne işe yarar, nasıl kullanılır, haydi daha detaylı göz atalım…

Makyaj Bazı Nedir?

Üzerine sürülen tüm ten ürünlerinin tutunabileceği bir zemin oluşturan ve aynı zamanda cildi makyaja hazırlayan ürünler makyaj bazı olarak tanımlanır. Genellikle silikon bazlı polimerler ile formüle edilen krem, likit ya da jel formundaki ürünlerdir. Çoğunlukla şeffaf, beyaz ya da krem rengi olan makyaj bazları, yüze uygulandığında dağılarak cilt ile tam anlamıyla bütünleşir ve herhangi bir renk farkı yaratmaz.

Renksiz makyaj bazları olduğu gibi, renk düzenleyici (color corrector) olarak da bilinen renkli makyaj bazları da vardır. Cilt bakımı için gerekli bileşenlerle donatılan bu ürünler ciltteki ton farklılıklarını eşitler ve kusurları örter. Renk düzenleyici makyaj bazları sorunlu bölgenin tam zıttı bir renge sahip olduğu için o bölgeyi nötrleyerek kamufle eder.

 • Cildindeki kızarıklıklardan ve sivilcelerden şikayetçiysen yeşil renkli makyaj bazlarını tercih edebilirsin.
 • Eğer cildin sarımsı ve donuk görünüyorsa lila renkli ürünler tam sana göre demektir.
 • Göz altındaki koyu halkalar için pembe, somon gibi renkler en idealidir.
 • Eğer teninde farklı sebeplerden oluşan lekeler varsa bunları kamufle etmesi için sarı tonlu ürünleri, daha aydınlık ve ışıltılı bir cilt için mavi renkli bazları kullanabilirsin.

Cilt tipine uygun en iyi makyaj bazı ile tanışmak için NYX Professional Makeup makyaj bazı serilerini inceleyebilirsin!

Makyaj Bazı Ne İşe Yarar?

Bir taşla birkaç kuş vuran makyaj bazını sevmek için gerçekten pek çok neden var!

 • Teknik ismi ile "primer", ten makyajın için bir astar görevi görür.
 • Doğru seçilen bir makyaj bazı gözeneklerin görünümü azaltarak kullanılacak makyaj ürünlerinin cilde daha iyi oturmasını sağlar.
 •  Fondöten uygulaması için ideal bir zemin hazırlayarak gün boyu ten makyajının formunu korur.
 • Gün içinde T bölgesi adı verilen alın, burun ve çene bölgesinin daha az yağlanmasını sağlayarak rahatsız edici parlamayı kontrol eder.

Makyaj bazı bu anlamda hem yağlı ciltlerin hem de gün boyu ışıltısını korumak isteyen tenlerin en yakın arkadaşı olabilir.

Aydınlatıcı sürmüş renkli gözlü kadın

Makyaj Bazı Nasıl Kullanılır?

Faydaları saymakla bitmeyen makyaj bazı nasıl sürülür, diye sorabilirsin. O halde gelelim kullanımı ile ilgili ipuçlarına...

 • Öncelikle, her makyaja başlamadan önce olduğu gibi, yüzünü cilt tipine uygun bir temizleyici ile kirden ve yağdan arındırmalısın.
 • Eğer nemlendirici etkisi olmayan bir baz kullanıyorsan cildini temizledikten sonra günlük nemlendiricini sürmelisin.
 • Tenin makyaj yapmaya hazır hale geldiğinde kendine uygun olarak seçtiğin makyaj bazını cilde uygulamaya başlayabilirsin. Bu aşamada çok fazla ürün kullanmana gerek yok. Bazı ince bir tabaka halinde sürmen yeterli. Gereğinden fazla kullanılan bazlar tam tersi bir etki yaratarak fondötenin yüzüne iyi oturmamasına sebep olabilir.
 • Nohut büyüklüğünde aldığın bazı yanaklarına, burnuna, alnına ve çenene uygulamalısın. Daha sonra parmaklarınla veya temiz bir fondöten fırçası ile yüzünün ortasından başlayıp dışına doğru iyice yedirmelisin.
 • Kimi silikon bazlı ürünler kalın bir formüle sahiptir. Onları, özellikle burun çevresine uygularken, güzelce yedirmeye özen göstermelisin.
 • Fondöten sürmeden önce makyaj bazının tamamen kurumasını beklemeli ve ürünün cildine tamamen oturması için ona birkaç dakika zaman vermelisin.

Tüm bu adımları dikkatle ve özenle uyguladığında makyaj bazının cildinde kaybolduğunu görebilirsin. Ama merak etme. Etkisi seni gün boyunca yalnız bırakmayacak ve makyajın ilk anki tazeliğiyle hep seninle olacak!

Farklı Cilt Tiplerine Göre Makyaj Bazı Önerileri

En iyi makyaj bazı cildinin kendine has parametreleri ışığında formüle edilmiş ve tene bakım yapacak bileşenlerle bezenmiş olandır. Bu üründen en üst düzey verimi elde etmenin tek yolu tenine en uygun olanını bulmaktır. Bu nedenle seçimlerini yaparken dikkatli olmalı, ne istediğini bilmeli ve cildini iyi tanımalısın.

 • Eğer yağlı bir cildin varsa matlaştırıcı ve gözenek kapatıcı makyaj bazı tam sana göre demektir. Aradığın etkiyi NYX Professional Makeup Pore Filler gözenek sıkılaştırıcı makyaj bazı ürününde bulabilirsin.
 •  Can't Stop Won't Stop Matte Primer ile T bölgesini ve yüzün parlayan diğer bölgelerini kontrol altına alabilirsin.
 • Kuru bir cildin varsa nemlendirici ve besleyici etkili bir bazı tercih etmelisin. NYX Cosmetics makyaj bazı serilerinin en sevilen ürünlerinden biri olan Hydra Touch Oil Primer ile kuru cildini hem besleyip hem de makyaja hazırlayabilirsin.
 • Işıltılı makyaj bazı arıyorsan High Glass Face Primer’ı mutlaka denemelisin! Farklı renk seçenekleri sayesinde teninle mükemmel bir uyum yakalayan bu ürünle doğal ve canlı cilt görünümü veren bir ışıltıya sahip olabilirsin.

Doğru bir baz seçmezsen, işe yaramadığını düşünebilirsin. Eğer hangi ürünü seçeceğinden emin olamıyorsan, cilt tipine uygun makyaj bazı ile ilgili sana yardımcı olması için uzman bir makyaj artisti ya da güzellik uzmanlarıyla görüşebilirsin. Makyaj bazını üzerinde uygulayacağın ten rengine uygun doğru fondöten rengini seçmek için püf noktalarını bilmen önemli.

NYX Bare With Me Güneş Koruyuculu Makyaj Bazı

Çok Seveceğin Yepyeni Ürün: NYX Bare With Me Cannabis Sativa Seed Oil SPF 30 Primer

NYX Professional Makeup Bare With Me koleksiyonunda bambaşka bir yere sahip olan Cannabis Sativa Seed Oil SPF 30 Primer sana ihtiyacın olan her bileşeni tek bir formülde sunan harika bir ürün! Yüzüne rahatlıkla uygulayabileceğin bu harika makyaj bazı teninde yağlı bir his bırakmaz ve tenini sağlıktan gelen ışıltıyla buluşturur.

İçeriğindeki cannabis yağı tenin ihtiyaç duyduğu nemi sunarak gün boyunca elastik ve sağlıklı yapısını korumasını sağlar. SPF 30 güneş koruyucu formülü cildi UVA ve UVB gibi güneşin yıpratıcı etkilerinden korurken 24 saate kadar nemlendirir. İnce dokusu ve transparan yapısı ise kusursuz bir makyaj yapmak istediğin cildini kullanacağın ürünlere hazırlar. Seni pürüzsüz bir cilde kavuşturan Cannabis Sativa Seed Oil SPF 30 Primer ile nemlenen yumuşacık cildinin keyfini gün boyu sana eşlik eden makyajınla çıkarabilirsin!

Nemlendirici, güneş koruyucu ve makyaj bazı etkisini tek bir üründe buluşturan Cannabis Sativa Seed Oil SPF 30 Primer, NYX Professional Makeup Bare With Me ailesinin en sevilen parçalarından biri. Sen de her an yanında taşıyabileceğin bu çok yönlü makyaj bazını yazın sıcak günlerinde, eğlencenin doruğa çıktığı keyifli gecelerde, gün boyu kusursuz görüntüden ödün vermek istemediğin anlarda kolaylıkla kullanabilirsin!

Sebzeler ve ayrı renkte makyaj ürünleri

Bölgeye Özel: Far Bazı, Maskara Bazı ve Dudak Bazı

Makyaj bazı yalnızca fondöten altına kullanılan ve yüz özelinde bir ürün değil. Bölgeye özel üretilen makyaj bazları ile her noktada göz alıcı bir görünüm elde edebilirsin!

Göz makyajının daha uzun süre kalıcı olması ve daha canlı renkte görünmesi için NYX Professional Makeup far bazı serilerini kullanabilirsin. Yaz aylarında ve özellikle yağlı ciltlerde kullanılan far göz kapaklarında birikerek çizgilenebilir. 

Bunu önlemek için farını sürmeden önce göz kapağının tamamına far bazı uygulayabilirsin. Böylece göz makyajın gün içinde uçup gitmez ve çizgilere dolmaz!

Kirpiklerini elbette maskara ile daha dolgun gösterebilirsin ama sana maskaranın performansını daha da artırabileceğini söylesek? Evet, NYX Professional MakeUp maskara bazı ile böyle bir şey mümkün! Her zaman kullandığın maskarayı sürmeden önce uygulayacağın maskara bazı ile kirpiklerini kalınlaştırabilirsin. Baz kuruduktan sonra üzerinden siyah maskara ile bir kat daha geçerek daha önce hiç olmadığı kadar gür ve dolgun kirpiklere kavuşabilirsin. Yalnız şimdiden uyaralım; onların gerçek kirpiklerin olduğu konusunda görenleri ikna etmen zor olabilir.

Tabii ki dudakları unutmadık! NYX Professional Makeup dudak makyajı bazı ile dudaklarını daha pürüzsüz rujlarını daha kalıcı hale getirebilirsin! Nazikçe uyguladığın ürün kuruduktan sonra dilediğin renk ve formdaki ruju sürebilirsin. Etkisini çok seveceksin! 

Eğer dudak makyaj bazın yoksa dudaklarını nemlendirdikten sonra ince bir kat kapatıcı sür ve etrafını çerçeve ile çizerek tamamını dudak kalemi ile doldur. Baz kadar olmasa da bu da etkili bir yöntem.

Makyaj Bazı Yerine Ne Kullanılabilir?

Aslında hiçbir ürün tam anlamıyla makyaj bazının yerini tutamaz. Makyaj bazı kullanmıyorsan ama yine de makyajının gün boyu kalıcı olması gerekiyorsa yapabileceğin birkaç uygulama var. Ten makyajını bitirdikten sonra transparan bir pudra ile makyajını sabitleyebilir ve tüm makyajını tamamladıktan sonra, tüm yüzüne makyaj sabitleyici bir sprey sıkarak makyajını olduğu yere kilitleyebilirsin.

NYX Professional Makeup makyaj bazı ve sabitleyicileri ile tenini mükemmel bir görüntüyle buluşturan makyajın tadını gün boyunca çıkarabilirsin!