Parlak mı? Yoksa mat mı? Bu Sezonun Dudak Parlatıcı (Lip Gloss) Trendleri

90'lı yıllarda altın çağını yaşayan dudak parlatıcısı, 2019 ilkbahar ve yazında tekrar popüler oldu ve en çok sevilen makyaj trendlerinden biri haline geldi. Lip gloss olarak da bilinen dudak parlatıcısı, gündüz ve gece makyajlarında rahatlıkla kullanılabilir. Parlatıcı ruj, şeffaf ya da renkli olarak iki farklı şekilde karşımıza çıkıyor. Dudak parlatıcılar; metalik, simli, mat, opak, şeffaf, transparan, holografik, duokrom, frosty (buzlu) ve dudak dolgunlaştırıcı olmak üzere pek çok renk ve yapıda bulunuyor. Peki piyasada bu kadar çok dudak parlatıcısı alternatifi varken en iyi dudak parlatıcısı hangisi? En iyi seçenek, severek kullandığın ve sürdüğün zaman seni güzel hissettiren dudak parlatıcısıdır.

Dudak Parlatıcı Trendleri


Lip Gloss Nedir?

Lip gloss, genellikle şeffaf ya da transparan yapıda olan, dudaklara yoğun bir parlaklık ve nem veren, sürümü kolay likit rujlardır. Şeffaf dudak parlatıcısı olarak da bilinen lip gloss; tüpte, fırçalı, klasik ruj formunda ya da bilyeli olabilir. Çoğu lip gloss çiçek ve meyve esansı içerir ve tıpkı bir parfüm gibi hoş kokar. Parfümlü lip gloss'ları koku hassasiyeti olanlar da kullanabilir çünkü bu koku sürdükten bir süre sonra uçar.

Artıları ve Eksileri ile Dudak Parlatıcısı

Dudak parlatıcılar daha az renk pigmenti içerdiği ve akışkan yapıda olduğu için, klasik krem rujlar ve likit rujlar kadar kalıcı değildir. Dudağına sürdükten sonra sabitlenmedikleri için, saçların yüzüne geldiğinde dudak parlatıcına yapışabilir ama bu, dudak parlatıcılarını sevmeye engel değil.

Şeffaf, simli ve tam opak olmayan dudak parlatıcıları, sen bir şeyler yiyip içtikçe dudağından çıkabilir. Hatta konuşurken bile bir süre sonra dudağındaki dudak parlatıcının azaldığını fark edebilirsin. Eğer dudaklarını çok fazla oynatmayı seviyor ve mimiklerini sıkça kullanıyorsan, dudak parlatıcısının dudak çizginden dışarı doğru dağılması an meselesidir. Bu, çok normal karşılanması gereken bir durumdur çünkü lip gloss'lar, diğer rujlar kadar kalıcı olmak üzere formüle edilmemiştir.

İşte bu yüzden dudak parlatıcısı sürdüğünde sık sık tazelemen gerekir. Ancak metalik ve mat bitişli dudak parlatıcıları, diğer dudak parlatıcılarına göre daha yoğun renk ve daha fazla pigment içerdiği için, kuruduğunda daha uzun süre kalıcı olur. Yine de dudaklarda tamamen sabitlenmediği için gün içinde tazelemek gerekebilir.

Lip Gloss - Dudak Parlatıcısı Trendleri

Dudak parlatıcılarını diğer tüm dudak ürünlerinden üstün kılan bir özellik vardır ki, o da hiçbir rujun veremediği parlaklığı ve ıslak görünümü anında sağlamasıdır. Dudak parlatıcısını ister tek başına ister rujunun üzerine kullanabilirsin.NYX Butter Gloss dudak parlatıcısının 33 rengi arasından favori tonunu bulabileceğinden eminiz! Eğer dudak parlatıcısı sürmeye alışkın değilsen ama yine de denemek istiyorsan, çok az miktarda ürünü uyguladıktan sonra parmağınla ya da bir fırça yardımıyla lip gloss'u dağıtarak daha hafif bir uygulama yapabilirsin. Şeffaf dudak parlatıcısı her renk ruj ile mükemmel bir uyum sağlar. Mat rujlarını anında parlak bir ruja çevirebilirsin. Koleksiyonunda 10 adet mat ruj varsa dudak parlatıcı sayesinde 20 farklı ruj elde edersin.

Gelelim dudak parlatıcısı kullanmanın en büyük avantajına... Lip gloss'u sadece dudaklarında değil, yüzünün tamamında kullanabileceğini biliyor muydun? Dudak parlatıcısı kullanmanın farklı yolları olduğunu görünce çok şaşıracaksın!

Lip Gloss Kullanmanın 8 Farklı Yolu

  1. Pembe dudak parlatıcısından bir miktar yanaklarına sürüp dağıtırsan, kendinden ışıltılı krem bir allık elde edersin.
  2. Aydınlatıcının olmadığı durumlarda, az miktarda şeffaf dudak parlatıcısını parmaklarının ucuyla elmacık kemiklerinin üzerine sürüp dağıtırsan, ıslak ve aydınlık bir görünüm elde edersin.
  3. Kaş sabitleme jelin yanında yoksa bir fırçanın ucuna şeffaf lip gloss sürerek kaşlarını bununla tarayabilir ve sabitleyebilirsin.
  4. Şeffaf dudak parlatıcı ve bir miktar renkli far ya da allığı karıştırarak sadece sana özel renklerde rujlar yaratabilirsin.
  5. Renkli göz farıyla karıştırdığın şeffaf parlatıcıyı eyeliner olarak da kullanabilirsin.
  6. Göz farının üzerine uygulayacağın bir miktar şeffaf lip gloss, gözlerine ıslak ve trend bir görünüm verecektir.
  7. Bu senenin en trend görünümlerinden biri olan gözlerdeki "wet look" ya da "glossy" etkisini, renkli lip gloss'unu göz kapaklarında kullanarak elde edebilirsin.
  8. Göz makyajında ya da dudaklarında sim kullanmak istersen, yapıştırmak için şeffaf dudak parlatıcısı kullanabilirsin.

Dudak Parlatıcısının Kalıcılığı Nasıl Artırılır?

Dudak parlatıcısını krem rujun üzerine uyguladığında, iki formül de akışkan/kaygan yapıda olduğu için dudak parlatıcısının kalıcılığı daha az olacaktır. Dudak kalemini bütün dudağına uyguladıktan sonra üzerine dudak parlatıcısı sürersen, parlatıcın dudak kalemine daha iyi tutunacak ve dudağında daha uzun kalacaktır. Dudak kaleminin formülü rujun formülünden daha kuru olduğu için, dudak parlatıcısı ile daha iyi anlaşacaktır. Aynı şekilde dudağında sabitlenen mat rujun üzerine sürdüğün dudak parlatıcısının da kalıcılığı yüksektir.

Dudak parlatıcısını sürmeden önce gerekli olacakdudak bakım ürünlerini incelemek için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.


2019 Dudak Parlatıcısı Trendleri

●İçerisinde gözle görülmeyecek kadar küçük mavi ya da mor renkli simler ve yansımalar bulunan lip gloss'lar, bu yaz çok moda. Tek başına ya da rujun üzerine kullanılabilen simli dudak parlatıcıları, dudaklarına hafif bir renk veriyor.

●Frosty yani buzlu görünüm veren, metalik ve duokrom yansımaları olan dudak parlatıcıları da oldukça revaçta. Işık yansımaları olan dudak parlatıcılarını tek kat uyguladığında daha transparan bir görünüm elde edebillir, iki-üç kat sürdüğünde opaklığını artırabilirsin. Bu trendi denemek istiyorsan 3 boyutlu yansımalarıyla Duo Chromatic Lip Gloss tam sana göre!

●Bu sezon lip gloss'ların hepsi aşırı parlaklık içermiyor, doğal bitişi olan ve sadece dudakları hafifçe ıslanmış gibi gösteren renkli dudak parlatıcıları da oldukça popüler. Renkli yarı opak lip gloss'lar da tek başına ya da rujun üzerinde rahatlıkla kullanılabilir.

●İçerisinde Hindistan cevizi yağı ve E vitamini olan dudak parlatıcıları, dudaklarını daha çekici gösterirken aynı zamanda bakım yapıyor. Hatta içerisinde gerçek inci özleri olan dudak parlatıcıları bile bulunuyor.

●2019 dudak parlatıcısı trendleri arasında şeftali, pembe ve turuncu tonlarındaki gloss'lar öne çıkıyor. Daha doğal renkler kullanmayı seviyorsan, bej ve açık kahverengi tonlarındaki dudak parlatıcılar da sezonun hit parçaları arasında yer alıyor. Filler Instinct Plumping Lip Polish'e göz atmayı unutma!

●Klasik çevirmeli ruj formunda bir aplikatörü olan yenilikçi lip gloss'lar, keyifli ve kolay bir kullanım sağlıyor.

Dudak Dolgunlaştırıcı Parlatıcı Nasıl Kullanılır?

Şeffaf dudak parlatıcıları arasında özel bir yeri olan bir dudak parlatıcısı vardır ki, her kadının arzuladığı dolgun dudaklara kavuşmanı sağlar: Dudak dolgunlaştırıcı parlatıcı. Peki dudakları şişirme etkisi olan bu parlatıcıların diğer dudak parlatıcılarından farkı nedir?

Dudak dolgunlaştırıcı parlatıcılar, içerisindeki mentol, tarçın yağı ya da kapsikum (acı bibere acılığını veren madde) gibi aktif maddeler sayesinde, dudaklarını karıncalandırarak kan dolaşımını hızlandırır. Kan dolaşımı artınca dudakların kabarır, daha renkli ve daha büyük görünür. Dudaklarına yoğun bir parlaklık veren bu lip gloss'lar, ışığı daha fazla yakaladığı için de dudaklarına boyut katarak olduklarından daha büyük görünmelerini sağlar.

Şehir efsanesi olduğuna inananların aksine, dudak parlatıcılarının dolgunlaştırıcı etkisini kendi gözünle görmen için mutlaka denemen gerek. Dudak dolgunlaştırıcı parlatıcıların dudakları şişirme etkisi geçicidir ama kesinlikle işe yarar. Peeling yaparak pürüzsüz hale getirdiğin dudağının üzerine tek başına sürdüğünde daha etkili olur. Etkisi geçtiğinde tekrar uygulama yapabilir ve gün içerisinde sık sık dolgunlaştırıcı parlatıcını tazeleyebilirsin. Tek başına kullanılabildiği gibi, rujunun üzerine de sürebilirsin.