Cadılar Bayramı deyince akla ilk olarak ABD gelmesine rağmen neredeyse tüm dünyada kutlanıyor. Çünkü oldukça renkli ve eğlenceli bir gelenek. Farklı farklı kostümler, rengarenk yüzler ve ellerinde minik şeker kovalarıyla gezen tatlı çocuklar… Hepsi bu renkli günün önemli bir parçası ve sokakların eğlence ve neşe ile dolmasını sağlayan ögeler. İşte tüm bu sebeplerle de Halloween bugün dünyanın her yerini ele geçirmiş durumda!

Cadılar Bayramı’nın en güzel yanı kılık değiştirme olayı. Bu güzel günde herkes korku konseptine uygun farklı karakterlere bürünüyor ve asıl eğlence işte o zaman başlıyor. Ama iş yalnızca kostüm giymekle kalmıyor. Kılık değiştirmenin çok daha önemli bir noktası var: Cadılar Bayramı makyajı!

Senin de gözünün önünde korkunç cadılar, şeytanlar ve zombiler canlandı mı? İşte bu farklı karakter makyajları için biraz emek vermek gerekiyor. Merak etme! Çünkü biz senin için Halloweenda seni dilediğin karakterin görüntüsüne kavuşturacak makyajı nasıl yapabileceğini uzun uzun anlattık. Böylece sen de gecenin tadını harika konsept makyajınla çıkarabileceksin!

Halloween Nedir?

Makyaj konusuna geçmeden önce Cadılar Bayramı’nı daha yakından tanıyalım. Şöyle ki, Halloween kökenleri Paganlara dayanan bir Hristiyan geleneği. Britanyada Keltlerin kutladığı eski bir festivalin günümüze kadar ulaşmış hali. Halloween’ın anlamı ise Azizler Günü Arifesi”.

Bu festival, Keltlerin ölen kişilerin ruhlarının eski evlerini ziyarete geldiği inancı doğrultusunda gelişmiş. Bu dönemde sokaklarda gezen ruhlar olduğuna inanan Keltler, tanımadıkları ruhların kendilerine dadanmalarını önlemek için maskeler takarak korkunç kostümler giyiyorlarmış. Zaman içerisinde de günümüzdeki gibi eğlence amaçlı bir bayrama dönüşmüş.

Halloween Ne Zaman?

Halloween, her sene 31 Ekimde kutlanıyor. Bu tarih Kelt toplumunda yazın son, kışın da ilk gününü temsil ediyor. Hristiyan toplumunun bir parçası olan Cadılar Bayramı’nın ertesi günü olan 1 Kasım ise Azizler Günü olarak kutlanıyor.

Halloween Makyajı Nasıl Yapılır?

Bu eğlenceli günün tarihini öğrendiğimize göre, artık işin makyaj aşamasına geçebiliriz. Çünkü başarılı bir makyaj olmadan Halloween kostümü tamamlanamaz!

 • Halloween makyajı olarak tercih edilebilecek farklı konseptler var. Burada önemli olan sınırların dışına çıkmak ve günlük makyaj kurallarını bir kenara bırakmak. Halloween makyajında aşırıya kaçmaktan korkmamak ve renkleri özgürce kullanmak gerekiyor.
 • Bunun yanında Cadılar Bayramı makyajı için seçeceğin her ürünün kalitesine dikkat etmelisin. Bir de hem makyaj öncesinde hem de makyaj sonrasında sabitleyici ürünler kullanmalısın. Bu aşamada NYX Cosmetics makyaj bazı ailesinden cilt tipine uygun olanı seçerek işe başlayabilirsin. Baz kullanmak hem makyajın ömrünü uzatır hem de cildinde ağırlık oluşmasını engeller.
 • İşin bittiğinde de NYX Cosmetics makyaj sabitleyici ürünleri ile kusursuz Cadılar Bayramı makyajının gün boyunca seninle olmasını sağlayabilirsin. O kadar emek boşa gitmesin, değil mi ama?
 • Cadılar Bayramı makyajının en önemli unsurlarından biri, fondöten. Çünkü bol bol ürün ve renk kullanacağın bu makyaja pürüzsüz bir zemin hazırlaman oldukça önemli. Üstelik Halloween makyajı için cilt tonunu olduğundan farklı göstermen de gerekebilir. Bu nedenle farklı tonlarda fondötenler kullanabilir, açık ve koyu renkleri karıştırarak uygulayabilirsin. Muhteşem renk seçenekleri ile sana sınırsız kombinasyonlar sunan NYX Cosmetics fondöten serilerini inceleyebilirsin.

Cadılar Bayramı makyajına başlamadan önce bilmen gereken püf noktaları bu şekilde. Şimdi gel, farklı konseptlerdeki makyajların nasıl yapılacağına beraber bakalım!

Halloween Makyajı Nasıl Yapılır

Vampir Makyajı Nasıl Yapılır?

Vampir makyajı, Halloween denince akla ilk gelen şeylerden biri. Özenle yapıldığında çok yakıştığını söylemek de yanlış olmaz.

 • Vampir makyajı için mutlaka kırmızı tonların ağırlıkta olduğu bir palete ve dudaklarını ön plana çıkaracak kan kırmızısı bir ruja ihtiyacın var. Aradığın renkleri NYX Cosmetics SFX Face and Body Paint Palette ve NYX Cosmetics dudak koleksiyonlarında bulabilirsin.
 • Cildine ten renginden bir ton açık bir fondöten uygulayarak işe başlayabilirsin. Sonrasında gözlerine koyu siyah tonlarını kırmızı farlarla karıştırarak buğulu bir makyaj yapabilirsin.
 • Dudaklarını ise önce kırmızı bir dudak kalemiyle belirginleştirip ardından mat tonlardaki kan kırmızısı rujunla dolgunlaştırabilirsin.

Palyaço Makyajı Nasıl Yapılır?

Palyaçoların ne kadar korkutucu olabileceğini hepimiz biliyoruz! İşte bu nedenle palyaço makyajı Cadılar Bayramı’nın olmazsa olmazlarından.

 • Palyaço makyajı yaparken renkleri özgürce kullanmaktan çekinme. Bu aşamada NYX Cosmetics far paletleri ve NYX Cosmetics Jumbo Eye Pencil gibi rengarenk ürünlerde aradığın her şeyi bulabilirsin!
 • Cildinde açık tonlu bir fondöten ve pudra ile bir zemin oluşturduktan sonra renkleri özgürce kullanabilirsin. Çarpıcı renkleri birbirleriyle karıştırarak kullanabilirsin. Ya da bir gözüne mavi tonlarında makyaj yaparken diğerinde yeşil ürünler kullanabilirsin.
 • Tabii palyaço makyajında göz kapağının altına doğru inen renkli çizgiler yapmayı unutmamak gerekiyor. Bunun için eyeliner kullanabilirsin. Aynı şekilde bir dudak kalemi ile dudak kenarlarından kulaklarına doğru bir şerit oluşturabilirsin.
 • Son aşamada eyeliner ya da likit ruj ile burun ucunu boyamayı da ihmal etmemelisin!

Şeytan Makyajı Nasıl Yapılır?

Cadılar Bayramı’ndan bahsedip şeytan makyajı dememek olmaz! Peki, nasıl yapıyoruz bu makyajı?

 • Şeytan denildiğinde tabii ki aklımıza ilk olarak kırmızı geliyor. Dolayısıyla bu makyaj için bol bol kırmızı tonlar kullanmak gerekiyor. Bu aşamada istersen yüzünü tamamen kırmızı da yapabilirsin. NYX Cosmetics vücut makyajı ürünleri ile yüzünü istediğin renkle donatabilirsin!
 • Sonrasında yapman gereken kırmızı bir rujla dudaklarını ön plana çıkarmak. Bunun yanında kırmızı farlarla göz çevreni renklendirebilirsin.
 • İstersen kaşlarının üzerine minik boynuzlar çizebilirsin. Bu aşamada ince bir fırçayla yüz boyalarını kullanabilirsin. Kalem farlar, göz kalemleri ve eyelinerlar da sana yardımcı olacaktır. NYX Cosmetics Faux Blacks Eyeliner’ın kırmızı ve siyah tonları ile dilediğin şekli elde edebilirsin.

Cadı Makyajı Nasıl Yapılır?

Cadılar Bayramı’nda cadı da olabilirsin elbette. Özellikle siyah tonlarda giyinmeyi seviyor ve koyu renkli bir makyaj tercih ediyorsan, bu konsept tam sana göre demektir!

 • Cadı makyajının olayı, elbette ki siyah. Bu aşamada en koyu eyelinerını, en koyu far paletini ve siyah rujunu önceden hazırlamayı unutma. Ben siyah ruju nereden bulacağım dersen de, NYX Cosmetics Suede Matte Lipstick ailesinin en yeni üyelerinden biriyle tanışmanı öneririz! Daha metalik bir görünüm içinse NYX Cosmetics Suede Metallic Matte’ın siyah rengini deneyebilirsin.
 • Gözlerine siyah tonlarda buğulu bir makyaj yapabilirsin. Dilersen göz kalemleri ile göz kapaklarına ve çevresine örümcek ağları çizebilirsin. Makyajını hareketlendirmek için simli farlarla ufak dokunuşlar da yapabilirsin.

Zombi Makyajı Nasıl Yapılır?

Zombi makyajı yapmak ilk etapta gözünü korkutabilir. Çünkü biraz zorlayıcı bir konsept gibi duruyor. Ama aslında evde kolaylıkla yapabileceğin zombi makyajları da var.

 • Zombi makyajının en önemli noktalarından biri, ten rengi. Unutma! Sen bir ölüsün. Bu nedenle de cildin soluk ve bembeyaz olmalı. İşte bu yüzden cilt tonunun birkaç ton aşağısındaki fondötenleri tercih etmelisin. Beyaz yüz boyası da kullanabilirsin. Bu aşamada dudaklarına da fondöten sürmelisin.
 • Zemini beyaz yaptığın için üzerindeki renkler daha çok dikkat çekecek. Bu da sana kanlı bir görüntü vermek istediğin ağız ve dudak kenarında avantaj sağlar. Burada ince uçlu bir dudak kalemiyle akan kan görüntüsü elde edebilirsin.
 • Göz çevrende de yine koyu renkler tercih etmelisin. Özellikle mat siyah eyeliner ve göz kalemleri ile hafif akmış göz makyajı görüntüsü yaratabilirsin. Gözlerinin altında morluklar ve koyu halkalar varmış gibi gösterebilirsin.
 • Ayrıca gözlerinin iç kısmına kırmızı göz kalemiyle hafif kanlı bir görüntü de verebilirsin. Dediğimiz gibi, zombi makyajında ölü gibi görünmek oldukça önemli.

Yılın en renkli zamanında içindeki sanatçı ruhu açığa çıkararak farklı tarzlar denemek senin ellerinde! Merak etme, bu süreçte ihtiyacın olan her şeyi ama her şeyi NYX Cosmetics koleksiyonlarında bulabilirsin!

Nyx Cosmetics SFX Yüz ve Vücut Boyası Paleti