Güzellik Sırları : BB Krem ile Pürüzsüz Bir Cilde Kavuşun

Özellikle günlük ve hafif makyajları tercih edenlerin favori makyaj malzemelerinden olan BB krem, son birkaç yıldır oldukça popüler. Ancak makyaj malzemelerindeki çeşitlilik artışı ile hayatımıza giren birçok terim, kimi zaman kafa karıştırıcı olabiliyor. BB krem ve CC krem de bu terimlerden bazıları. Son zamanlarda BB kremler hakkında birçok şey duyuyor ancak tam olarak işlevine ve uygulanışına hâkim olamıyorsan, doğru yerdesin. "En iyi BB krem hangisi, BB krem ne işe yarar, cilt tipine uygun BB krem seçimi nasıl yapılır?" gibi tüm sorularının cevabı bu yazıda seni bekliyor.

BB Krem Nedir?

Adını Blemish Balm'dan alan BB krem, kelime anlamı olarak kusur kapatıcı işlevine sahip bir ürün. Ciltte var olan renk eşitsizliklerini düzenliyor, kusurları gizliyor ve cildi daha parlak, ışıltılı ve pürüzsüz bir görünüme kavuşturuyor. Fondötenden en büyük farkı, çok daha hafif yapıda ve daha yoğun nemlendirici etkiye sahip olması. BB kremler özellikle yaz aylarında ve sıcak havalarda oldukça işe yarıyor. Hava çok sıcak olduğunda makyajının yüzünden akmasının ne kadar can sıkıcı olduğunu zaten biliyorsun. BB kremler sana bu tip problemler yaşatmıyor.Makyaj bazı ve güneş koruma etkilerinin bir araya gelmesi ile gün boyu hafif makyajını yüzünde rahatlıkla taşıyabilirsin.

BB Krem Ne İşe Yarar?

BB krem, özellikle çok aşamalı olmayan hafif makyajlarda kullanım için ideal. Hatta makyaj yapmadığın günlerde bile yalnızca ten rengini eşitlemek adına BB kremden yardım alabilirsin. Cildindeki sivilce, kızarıklık ya da lekeler çok yoğun değilse BB kremin kapatıcılığı senin için gayet yeterli olacaktır. Ayrıca neredeyse tüm BB krem çeşitlerinde farklı oranlarda güneş koruma özelliği bulunduğu için, cildinin sağlığını da rahatlıkla koruma altına alabilirsin. Ağır ve yoğun makyajları tercih ettiğin günlerde ise BB kremin nemlendirici özelliğinden faydalanabilirsin. Sahip olduğu etkiler sayesinde oldukça başarılı bir makyaj bazı olarak da kullanılabilen bu ürün ile makyajının kalıcılığını ve cildinin nem oranını artırabilirsin.

BB Krem Nasıl Uygulanır?

Etkileyici bir makyajın ilk adımı mutlaka cildi derinlemesine temizlemek olmalı. Tüm makyaj malzemeleri, kir ve yağdan tamamen arındırılmış bir ciltte daha doğru sonuçlar veriyor. Bu yüzden makyajına başlamadan önce cilt bakım rutinini uyguladığından emin olmalısın. BB krem oldukça pratik bir ürün. İnce yapısı ve hafif dokusu, sana herhangi bir makyaj fırçası ya da süngerine ihtiyaç duymadan uygulama olanağı sunuyor. Yalnızca parmak uçlarını kullanarak ürünü yüzüne sürebilir ve kolaylıkla cildine yedirebilirsin. Ancak cildinde, BB kremin sahip olduğundan daha yoğun kapatıcılığa ihtiyaç duyan bölgeler varsa öncelikle NYX Cosmetics HD Concealer Wand kapatıcıyı sürerek daha kusursuz bir sonuç alabilirsin.

BB Krem Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

BB kremin renkli nemlendirici olarak anılması seni yanıltmasın. Cildin için sağlıklı etkiler taşıyan bir ürün olsa da neticede o bir makyaj malzemesi. Nemlendirici ürünlerin aksine, BB kremi gün sonunda mutlaka cildinden arındırmalısın. Yalnızca BB krem sürerek günü geçirmiş olsan da, yatmadan önce mutlaka makyaj temizleyici ürünler ile cildinin hava almasına olanak tanımalısın.

BB Krem ve CC Krem Arasındaki Fark Nedir?

Gelelim en çok kafa karıştıran soruyu cevaplamaya... Sanılanın aksine, BB krem ve CC kremler aynı etkilere sahip değil. Onları birbirinden ayıran en önemli faktör kapatıcılık oranı. Açılımı "Complexion Corrector" olan CC kremler, yüzün tamamında BB kremlere göre daha az kapatıcılık özelliğine sahip. CC kremlerin asıl amaçları ciltteki kızarıklık ve lekeleri gizlemek. BB kremler ise tüm yüze olan etkileri ile fondötene daha yakın ürünler. Eğer cildinde lokal bölgelerde çok fazla leke ve kızarıklık bulunuyorsa CC kremlere, cildinin nem oranını artırmak ve hafif kapatıcılıkta bir fondöten etkisi yaratmak istiyorsan BB kremlere yönelebilirsin.

Tüm fondöten çeşitlerini incelemek için tıklayın!

BB Krem Nasıl Seçilir?

BB krem çeşitleri cilt tiplerine ve renklerine göre ayrılıyor. Aslında BB kremleri farklı cilt tonlarına göre renklendirilmiş nemlendiriciler olarak da düşünebilirsin. Ten rengine en uygun olan BB kremi yüzüne uyguladığında, cildindeki rengi eşitleyen bir nemlendirici sürmüş olursun.

Cilt Tonuna Göre BB Krem Renkleri

Tıpkı fondötenlerde olduğu gibi, BB kremler de ten renklerine göre numaralandırılıyor ve böylece seçim yapmak daha kolay bir hâl alıyor. BB kremler açık, orta ve koyu renk seçeneklerine ayrılıyor. BB krem renk tonları arasında tercih yaparken fondöteninde kullandığın renk tonunu baz alabilirsin.

Cilt Tipine Uygun BB Krem Seçenekleri

Senin için ideal BB krem rengini bulduktan sonra, sıra cilt tipine uygun bir ürün seçmeye geliyor. Her cilt tipi için BB krem önerileri birbirinden farklı etkilere sahip. Cilt tipine uygun makyaj malzemelerini tercih etmek büyük önem taşıyor. Çünkü cildine uygun olmayan bir ürün tercih ettiğinde, cildinin tüm yağ ve nem dengesini bozma riskini almış oluyorsun. Bu da uzun vadede cilt problemlerine neden olabiliyor. Bu tip sıkıntılar yaşamamak için baştan doğru tercih yapmak son derece önemli.

Yağlı bir cilde sahipsen, yağ enzimlerini azaltan ve cildindeki yağ üretimini kontrol altına alan ürünlere yönelmelisin. Yağlı ciltlere BB krem sürüldüğünde, cildin doğrudan ürünü emebilmesi adına bu etki çok önemli. Sivilce yapmayan BB krem, yağ oranını etkili biçimde düzenleyen BB kremdir. Yanlış bir ürün seçtiğin takdirde hem cildin ürünü kusar hem de cilt problemlerine sebep olabilir. Ayrıca yağlı ciltler için BB krem seçeneklerinde mutlaka güneş koruma faktörü de bulunmalı.

Karma cilt tipine sahipsen, cilt tipine uygun ürün seçimi seni zorluyor olabilir. Çünkü karma cilt, yüzünün T bölgesinde yağlanma, diğer bölgelerde kuruluk olması anlamına gelir. Eğer yüzünün tümünde istediğin etkiyi gösteren bir ten makyajı ürünü bulamadıysan, endişelenmene gerek yok. Yüzünün bazı bölgelerinde fazla yağlanma ya da parlama görünümü oluşursa bir transparan pudradan yardım alabilirsin. Geniş bir pudra fırçasına az miktarda aldığın transparan pudrayı bu bölgelere sürerek hem yağlanma görünümünü yok edebilir hem de makyajının kalıcılığını artırabilirsin.

Kuru cilt tipine sahipsen, cildin gün içinde nem takviyesine sıklıkla ihtiyaç duyuyor demektir. Bu sebeple senin için ideal BB kremler, nemlendirici etkisi daha yüksek olanlar. Yağlı ciltler için üretilmiş bir BB krem kullandığın takdirde cildindeki yağ üretimi artacağına azalır. Böylece normalden daha kuru ve nemini kaybetmiş bir cilt görünümü ortaya çıkar.

Cilt Tipine Uygun BB Krem Nasıl Seçilir?

Çoğu BB kremin üzerinde hangi cilt tipine uygun olduğuna dair bir ibare bulamamak seni endişelendirmesin. Eğer ürünlerin açıklamasında ya da ambalajında cilt tipine uygunluktan bahsedilmiyorsa o ürün her cilt tipine uygun demektir. Özellikle karma ve normal cilt tipine sahipsen, ibaresiz ürünleri de gönül rahatlığı ile kullanabilirsin. Cildindeki kuruluk ya da yağlanma problemi dermatolojik açıdan ciddi bir raddede değilse yine cilt tipine özel ürünler aramana gerek kalmaz. BB kremler zaten oldukça ince ve hafif bir yapıya sahip olduğu için, çoğunlukla her cilt tipine kolaylıkla uyum sağlar. Ancak hassas ya da alerjik bir cilde sahipsen, ürün içeriklerini mutlaka incelemende fayda var. Güneş koruma faktörü yüksek ve hipoalerjenik ürünler senin için daha doğru olacaktır.

Doğal görünümlü makyajın sırlarını öğrenmek için tıklayın!

NYX Cosmetics'ten Bare With Me Tinted Skin Veil Renkli Nemlendirici ile Cildin Doğal Pürüzsüzlüğüne Kavuşsun

Henüz kendin için en ideal BB kremi bulamadıysan, NYX Cosmetics Bare With Me Tinted Skin Veil Renkli Nemlendirici ile mutlaka tanışmalısın. Sahip olduğu geniş renk seçeneği skalası ile kendin için en uygun rengini kolaylıkla bulabilirsin. Bare With Me Tinted Skin Veil Renkli Nemlendirici, incecik yapısı ve orta derecede kapatıcılığı ile sana gün boyu hafiflik hissi yaşatırken cildindeki kusurların ve renk eşitsizliğinin yok olmasını sağlar. Cildine aydınlık bir görünüm kazandırır ve sekiz saate kadar yoğun nemlendirme etkisi gösterir. Sen de bu ürün ile en sıcak havalarda bile cildinin nem dengesini koruyabilir, pürüzsüz teninin keyfini çıkarabilirsin.

Tüm makyaj ürünlerini incelemek için tıklayın!