Göz makyajı kusursuz bir makyajın olmazsa olmazlarından. Çünkü göz makyajı ruhun dış dünyaya açılan kapısı gözleri şekillendirme ve bakışları anlamlandırma imkanı sunar. Haliyle de doğru ürünler ve renkler seçilerek yapılmış bir göz makyajı hem duruşumuzu hem de enerjimizi çok ciddi anlamda değiştirir.

İşte her yönüyle vazgeçilmez olan bu uygulamanın en temel ögelerinden biri, farlar. Özellikle son dönemde popülerleşen ve gözlere bambaşka bir form kazandıran buğulu makyaj uygulamalarının da başrolünde olan farlarla gözleri özgürce şekillendirmek mümkün. Ama tabii bolca emek harcanılan makyaj ritüeli sonrasında en mükemmel sonucu elde edebilmek için hem doğru ürünleri seçmek hem de uygulama adımlarını iyi bilmek gerekiyor. 

Peki, göz farı nasıl sürülür? Nelere dikkat etmeli, hangi hatalardan kaçınmalı? İşte biz de senin için tüm bu soruların cevaplarını bir araya getirdik. Şimdi gel beraber yeni başlayanlar için far nasıl sürülür, ona bakalım.

Günlük far nasıl sürülür?

Günlük far uygulamasında en önemli nokta, aşırıya kaçmamak. Çünkü günlük makyajın daha natürel durması ve cildinle tamamen bütünleşmesi gerekiyor.

 • Makyajına cilt tonundan bir ton açık bir far ile başlayabilirsin. Bu tonla göz kapaklarının iç kısmını ve kaş kemerini aydınlatabilirsin.
 • Sonrasında ten renginle uyumlu orta ton bir farı gözünün dış köşesinden başlayarak uygulamalısın. Bu aşamada karıştırma fırçası kullanırsan rahat edersin.
 • Sıra geldi tonu bir ton koyultmaya. Son aşamada o gün kullanacağın en koyu renkteki ürünü gözün dış köşesinden içe doğru kontür çizgisi boyunca uygulayabilirsin. Bu farı gözün en iç bölgesine kadar götürmene gerek yok. Göz kapağının ortalarında bırakabilirsin.

Günlük göz makyajı uygulamalarında nude tonlarının ağırlıkta olduğu farları tercih edebilirsin. Sana daha doğal bir duruş katacak renkleri NYX Cosmetics Lingerie Shadow Palette’te bulabilirsin!

Tek renk far nasıl sürülür?

Tek renk far uygulamasında seni asla hayal kırıklığına uğratmayacak bir ton varsa, o da kahverengi ve toprak tonlarıdır. Peki, kahverengi far nasıl sürülür?

 • Yapman gereken tek şey bir orta veya sütlü kahve tonlarındaki farını göz kapağının tamamına sürüp güzelce dağıtmak.
 • Eğer açık bir ton kullandıysan farını ince bir çizgi halinde alt kirpik diplerine de uygulayabilirsin.
 • Kaş altlarına ışıltılı bir highlighter sürerek göz makyajını tamamlayabilirsin.

Tüm bu adımları pastel tonlar için de uygulayabilirsin. Fakat çok koyu renkler kullanacaksan, yoğunluğu azaltmanı tavsiye ederiz. Bu aşamada fırçaya az miktarda far alarak dağıtma adımını gerçekleştirebilirsin. Tek renk far uygulaması için 88 farklı rengiyle göz kamaştıran NYX Cosmetics Hot Singles Eye Shadow serisinden dilediğin tonu seçebilirsin.

Gölgeli far nasıl sürülür?

Son zamanların sevilen makyaj trendlerinden biri, gölgeli ve buğulu göz makyajı. Seçilen renklere göre hem gündüz hem de gece kombinleriyle harika bir uyum yakalayan gölgeli far uygulamasını birkaç önemli noktaya dikkat ederek mükemmelliğe ulaştırabilirsin.

 • Gölgeli göz makyajı için 3 farklı tonda far seçmelisin. Biri açık, biri orta diğer koyu.
 • Açık rengi tüm göz kapağına uygulayıp bir baz hazırlamalısın.
 • Geldik en önemli adıma. Gölge işlemini yapmak için, göz kapağının katlanma çizgisi boyunca orta tonlu ürünü uygulamalısın. Bu aşamada göz kapağının doğal kontürünü takip etmen yeterli olur.
 • Son olarak göz kapağının dışından içeriye doğru hafif bir yoğunluk katmak için seçtiğin en koyu rengi kullanabilirsin.

Bu uygulamayı seçtiğin her renkle yapabilirsin. NYX Cosmetics Ultimate Shadow Palette’yi hem günlük natürel formlu makyajında hem de ışıltılı kıyafetlerinle uyumlu çarpıcı gece makyajında kullanabilirsin.

Kırmızı, mor, mavi ve yeşil yüksek pigmentli göz farı

Kalem far nasıl sürülür?

Kalem farlar hem kolay uygulama imkanı sunuyor hem de hızlıca tene oturduğu için uzun süre dağılmadan veya toplanmadan durabiliyor. Bu nedenle de çok tercih ediliyor. Peki, nasıl uygulanıyor?

 • Kalem far uygulamasında en önemli nokta; doku. Yumuşak formlu ve rahat dağılan bir ürün seçerek 5 dakikada gözlerini dilediğin forma sokabilirsin. Bir kalem farda olması gereken tüm özellikleri NYX Cosmetics Jumbo Eye Pencil’de bulabilirsin.
 • Ürününü ve rengini seçtikten sonra ise tek yapman gereken, ürünü nazik bir şekilde göz kapaklarına uygulamak.
 • Kalemin sivri ucuyla kirpik diplerine de rahatlıkla ulaşabilirsin.
 • Daha sonra parmaklarını kirpik diplerinden göz kapağına doğru hareket ettirerek farı dağıtabilirsin.
 • Dilersen kalem şeklindeki bu ürünü, alt kirpik çizgini belirginleştirmek için de kullanabilirsin.

Krem far nasıl sürülür?

Krem farlar yüksek pigmentasyonu ve ışıltılı kremsi dokusu sebebiyle oldukça seviliyor. Bunun yanında da kalem ürünler gibi pratik bir şekilde uygulanabildiği için çok tercih ediliyor. Krem far olarak tekli formlardaki ürünleri tercih edebilir ya da likit göz farını krem far olarak değerlendirip kullanabilirsin.

Tekli krem farlarını sürmek için fırçaya ihtiyacın var. Kolay kontrol edebildiğin bir göz makyaj fırçasına far alarak uygulayabilirsin. Göz kapağının ortasından kirpik diplerine doğru nazik hareketlerle farı yedirebilirsin.

Likit ürünlerinse kendi aplikatörü oluyor. Onları kullanarak göz kapağına ürünü dilediğin şekilde sürebilirsin. Çok fazla almana gerek yok. Bu tür farlar yoğun formüllü olduğu için az miktarı bile oldukça etkilidir.

Tercihin tekli farsa, NYX Cosmetics’in yeniden doldurulabilen mükemmel ürünü How Singles Eye Shadow Refills serisinin renklerini inceleyebilirsin. Likit far istersen de NYX Cosmetics Lid Lingerie  serisini deneyebilirsin. Işıltılı tonlardan oluşan bu harika göz farı koleksiyonun mat formlu ürünlerin yer aldığı bir seri de var.

Simli far nasıl sürülür?

Simli far doğru uygulandığında çok ama çok hoş bir görünüme kavuşmanı sağlayabilir. Biraz riskli bir ürün olduğu için çoğu kişinin çekindiği simli ürünleri profesyonel makyaj artistleri gibi uygulamak ve glitter makyajıyla baş döndürmek istiyorsan, aşağıdaki adımları izleyebilirsin.

 • Uygulamadan önce açık tonlu normal bir far ile göz kapağında zemin oluşturabilirsin.
 • Ardından kullanmak istediğin ürünü fırçana almalısın. Tabii bu aşamada yoğunluk çok önemli. Eğer doğal bir görünüm istiyorsan çok fazla far almaman gerekiyor.
 • Fırçaya far aldıktan sonra fazlalıklardan kurtulmayı unutmamalısın. Fırçaya elinde biraz vurabilir ya da üfleyebilirsin.
 • Sonrasında göz kapağına ürünü uygulayabilirsin. Bu aşamada dilersen tek renk göz farı sürme adımlarını dilersen de ikili far adımlarını takip edebilirsin.

NYX Cosmetics far paleti koleksiyonunun en ışıltılı üyesi Glitter Goals Cream Pro Palette ile gözlerine dilediğin renkli ve parıltılı dokunuşları yapabilirsin. İhtiyacın olan tekli bir ürünse, o zaman NYX Cosmetics Face & Body Glitter tam sana göre!

NYX Cosmetics Glitter Goals Cream Pro simli göz far paleti

Koyu renk far nasıl sürülür?

Siyah far nasıl sürülür, koyu tonlarda göz farları nasıl uygulanır diye merak ediyorsan, sana özel hazırladığımız bu uygulama adımlarını inceleyebilirsin.

 • İlk olarak küçük ve ince bir fırça ile koyu tonlardaki ürünü kirpik çizgine uygulamalısın.
 • Daha sonra kolay kontrol edebildiğin bir fırça ile devam edebilirsin. Burada önemli olan kullanacağın rengin yoğunluğuna karar vermen.
 • Çok yoğun ve koyu bir makyaj istiyorsan, kirpiklerinden yukarıya doğru göz kapağının tamamına far sürebilirsin. Ama bu aşamada dikkat olmanda fayda var. Yukarıya doğru ilerlerken far yoğunluğunu yavaş yavaş azalt. Göz kapağını tamamen aynı koyu tona bularsan, gözlerinin çok çukur görünmesine sebep olabilirsin.
 • Daha günlük bir makyaj için kirpik diplerinden yukarıya hafifçe çıkman yeterli olur. Böylece doğal ve buğulu bir görünüm elde edersin.
 • Koyu renkli farını ince bir fırça ile alt kirpik diplerine de uygulayabilirsin. Bu, gözlerini belirgin ve daha büyük gösterir.

40 farklı tonuyla sana dilediğin her şeyi aynı anda sunan NYX Cosmetics Swear By It Shadow Palette’in koyu tonlarıyla çarpıcı bir görünüme kavuşabilirsin.

İkili far nasıl sürülür?

İkili far uygulaması oldukça kolay. Burada önemli farklı tonlardaki farların birbirinden ayrı görevleri olduğunu bilmek.

 • İkili far uygulamasında gölgelendirme işlemi için daha açık olan tonu tercih etmelisin. Göz kapağının çizgisi boyunca süreceğin bu farla renk geçişini ayarlayabilirsin.
 • Koyu tonlu ürünleri ise gözlerini belirginleştirmek için kullanmalısın. Göz kapağının dışından içeriye doğru süreceğin farı alt ve üst kirpik çizgilerine de uygulamalısın.

NYX Cosmetics’in birbiriyle uyumlu 12 tonun bir araya gelmesiyle oluştan Ultimate Multi Finish Shadow Palette ile renklerin dünyasını keşfedebilirsin. Göz alıcı renkleri birbirleriyle kombinleyerek tarzını ortaya koyabilirsin.

Gördüğün gibi far sürmek o kadar da zor değil. Yalnızca doğru adımları bilmek ve doğru ürünler tercih etmek gerekiyor. Tabii bu aşamada eklememiz gereken bir şey var. Eğer her şeyiyle kusursuz görünen bir göz makyajı istiyorsan, uygulama öncesinde mutlaka ama mutlaka far bazı kullanmalısın. 

Eğer simli far tercih ediyorsan da ürünlerin içerisindeki ışıltılı parçaların tene sıkı tutunmasını sağlayan NYX Cosmetics Glitter Primer’ı tercih edebilirsin. 

Tüm bunların dışında göz makyajını tamamlayarak sana baş döndürücü bir güzellik katacak eyeliner ve maskara çeşitleri için de NYX Cosmetics koleksiyonlarını inceleyebilirsin.