Göz Altı Kapatıcılarını Ne Kadar Doğru Kullanıyorsunuz?

Dönem dönem hepimiz göz altlarında oluşan morluklar, halkalar ve lekeler ile başa çıkmak zorunda kalıyoruz. Özellikle uykusuz geçen geceler, yoğun tempolu günler ve stres sonucu ortaya çıkabilen bu problemleri gizlemek aslında çok basit. Son yıllarda adını daha da çok duymaya başladığımız göz altı kapatıcıları emrine amade! Önemli olan, göz altı kapatıcısı seçerken kendin için en doğru ve etkili ürünleri tercih etmek. Bu süreçte sana yardımcı olabilecek bazı ipuçları var. Senin için hazırlanmış göz altı kapatıcı öneri ve tavsiyeleri ile hayalindeki kapatıcıyı bulmak sandığından çok daha kolay olacak! Dilersen, "Göz altı kapatıcı nasıl kullanılır?" ve "Göz altı kapatıcı nasıl seçilir?" sorularının cevaplarını birlikte bulalım.Göz Altı Kapatıcısı Nedir

Göz Altı Kapatıcısı Nedir?

Kapatıcı, concealer'ın dilimizdeki karşılığı. Her tip makyaj uygulamasında kullanılabilen kapatıcılar; ciltteki renk eşitsizliğini, lekeleri, sivilceleri ve yorgunluk izlerini gizlemek için birebir. Aynı zamanda yüzü aydınlatmak ve son dönemlerde popülerliği gitgide artan kontür uygulamalarını yapmak için de sıklıkla kullanılır. Göz altı kapatıcı ürünler ise direkt olarak göz altında bulunan lekelere ve izlere odaklanır. Göz altlarının en yorgun ve çökük göründüğü günlerde bile, göz altı kapatıcıları aydınlık ve sağlıklı bir görünüme kavuşmanı sağlar.

Cilt Tonunuza Göre Göz Altı Kapatıcısı Nasıl Seçilir?

Göz altı kapatıcılarının farklı cilt tonlarına göre belirlenmiş birçok seçeneği mevcut. Tıpkı ten makyajında kullanılan diğer ürünler gibi, kapatıcı seçiminde de cilt tonuna uyumlu bir ürün seçmen oldukça önemli. Aksi takdirde doğal ve uyumlu bir görünüm yakalamakta zorlanabilirsin. Göz altı kapatıcılarının amacı göz altlarında aydınlık bir görünüm yaratmak. Bu sebeple kendin için en iyi göz altı kapatıcısı tonunu seçerken ten renginden 1-2 ton daha açık bir ürünü tercih etmelisin. Aynı durum kontür uygulamaları için de geçerli. Kapatıcını yüzünü biçimlendirirken bazı bölgeleri ön plana çıkarmak için kullanıyorsan, fondöteninden daha açık tonda bir kapatıcı kullanmalısın. Ten renginize göre doğru fondöten seçimi için sayfamıza göz atın !

Yapılarına Göre Göz Altı Kapatıcısı Önerileri

Göz altı kapatıcıları, her makyajsevere kullanım kolaylığı yaratmak amacı ile likit, krem, stick gibi farklı formlara ayrılır. Sen de seçim yaparken sana kullanımı en rahat gelen ürünü tercih edebilirsin. Likit göz altı kapatıcılarının neredeyse hepsi kendinden fırçalı bir tasarıma sahip. Özellikle makyaja yeni başlayanlar ya da makyaj yapmak için kısıtlı zamanı olanlar için likit kapatıcıları uygulamak oldukça kolay. Göz altlarına yeterli miktarda kapatıcı sürmen ve bir makyaj fırçası ya da süngeri yardımı ile ürünü cildine yedirmen yeterli. Stick göz altı kapatıcılarının kullanım şekli de hemen hemen aynı. Onları bir fırçayla değil, direkt olarak yüzüne uygulayabilirsin. Ancak yine sürdükten sonra doğal bir görünüm yakalayabilmek adına, cildine eşit şekilde dağıtman oldukça önemli. Krem göz altı kapatıcılarını ise parmağınla ya da bir makyaj fırçası ile uygulayabilir, daha sonra aynı şekilde dağıtabilirsin.Göz Altı Kapatıcısı Önerileri

Göz Altı Kapatıcısı Kullanırken En Çok Yapılan Hatalar

Göz altı kapatıcısı kullanımında sıklıkla yapılan bazı hatalar var. Bu hatalar hem makyajın doğallığını bozar hem de kullandığın üründen tam verim alamamış olursun. Yapılan ilk hata, kapatıcı seçerken fazla açık tonlara yönelmek. İdeal kapatıcının ten renginden bir ya da iki ton açık olması daha doğru, ancak çok daha açık tonlar cildinde daha sağlıksız bir görünüme yol açabilir. Yapılan bir diğer hata, aslında neredeyse tüm makyaj malzemeleri için geçerli. Başta likit ürünler olmak üzere, tüm göz altı kapatıcılarının açıldığı tarihten itibaren işleyen bir kullanma süresi var. Bu süreyi geçen ürünleri kullanmaya devam ettiğinde göz altı kapatıcın kuruyabilir. Bu da, göz altında pürüzlü ve yapay bir görünüme sebep olur. Kullanma süresi bittiğinde göz altı kapatıcını yenilemeyi unutmamalısın. Sırada kullanma tekniği açısından önemli bir concealer önerisi var. Birçok makyajsever, göz altı kapatıcılarını göz kapaklarındaki tonu da eşitlemek için kullanıyor. Ancak bu teknik doğru değil. Göz altı kapatıcını göz kapaklarına uyguladığında, ürün gözünün katlanma bölgesinde birikebilir. Bu da göz makyajının kötü görünmesine neden olabilir. Göz kapaklarındaki tonu da eşitlemek için far bazlarından yardım alman, çok daha doğru sonuçlar elde etmeni sağlar. Son olarak, göz çevrenin yüzündeki en hassas bölge olduğunu hatırlatmakta fayda var. Hem cilt sağlığını korumak hem de kusursuz bir makyaj uygulaması yapabilmek için, göz altı kapatıcısından önce cildine nemlendirici sürmen oldukça faydalı. Böylece cildin daha pürüzsüz ve sağlıklı bir hale gelirken makyaja da hazırlanmış olur. İhtiyacı olan nemi karşılamış göz altlarında kapatıcı çok daha doğal ve ipeksi görünür.

Göz Altı Kapatıcı Sürme Teknikleri

Göz altlarında kusursuz bir dokunuş yakalamak için uygulayabileceğin bazı teknikler var. Bunlardan ilki, göz altı kapatıcını göz makyajını yaptıktan sonra uygulamak. Far kullanmadığın göz makyajlarında bu sıralama o kadar önemli değil, ancak yine de göz altı kapatıcını en son uygulamak işini çok daha kolaylaştırabilir. Çünkü göz makyajını yaparken kullandığın ürünlerden minik partiküller göz altına dökülebilir. Kapatıcını daha sonra uyguladığın takdirde bu tip makyaj kalıntılarını da cildinden süpürmüş olursun. Yağlı bir cilde sahipsen ya da ten makyajı ürünlerinin cildinde yeterince kalıcı olmadığından şikayetçiysen, kapatıcının üstünden bir transparan pudra ile hafifçe geçebilirsin. Böylece makyajın daha sabit ve kalıcı olacaktır. Gelelim belki de en önemli sürme tekniğine... Göz altı kapatıcını yalnızca kirpik dibinden 1-2 cm aşağı sürmek yerine daha geniş bir alana uygulamalısın. Böylece daha doğal ve aydınlık bir görünüm elde edebilirsin. Ayrıca göz sağlığını korumak ve sürdüğün ürünü kolayca dağıtabilmek için, sürmeye kirpik dibinin biraz altından başlamanda fayda var. En doğru uygulamayı gerçekleştirebilmek adına seçtiğin kapatıcı ile göz altına bir ters üçgen çizebilirsin. Ürünü yayarken cildine tam olarak yedirebilmek için hafif tampon hareketler ile uygulaman yeterli. Daha doğal bir görünüm için makyaj fırçanı veya süngerini hafif nemli olarak kullanabilirsin.

BB Krem ile pürüzsüz bir cilde sahip olmanın püf noktaları için tıklayın!

Son olarak, göz altlarında yoğun lekeler ya da yorgunluk izleri bulunuyorsa ve kapatıcının yetersiz kaldığını düşünüyorsan, NYX kapatıcı paletlerinden faydalanabilirsin. "Corrector" palet olarak da geçen bu ürünlerde bulunan her bir renk, farklı tondaki izleri kapatmak için özel olarak tasarlandı. Örneğin, göz altlarında yoğun morluklar varsa göz altı kapatıcısından önce turuncu renkte bir corrector uygulayarak daha kusursuz bir sonuç alabilirsin.Göz Altı Kapatıcısı Nasıl Kullanılır

NYX Cosmetics Dark Circle Concealer Göz Altı Kapatıcısı

Sıra geldi tüm beklentilerini karşılayabilecek nitelikte bir göz altı kapatıcı önerisine! NYX Cosmetics Dark Circle Concealer'ı çok az miktarda uyguladığında bile harika sonuçlar elde edebilirsin. İçerdiği Hindistan cevizi yağı, göz altlarını nemlendirmek ve pürüzleri engellemek için ideal. Ayrıca bu sayede ürünü uyguladıktan sonra dağıtması da oldukça kolay. Koyu renkte göz halkaları ile savaşan ve doğal ten rengi tonlarında üretilen bu ürün ile maksimum kapatıcılığın tadını çıkarabilirsin. Vegan formüle sahip NYX Cosmetics Dark Circle Concealer 'ı cilt sağlığını da koruma altına alarak güvenle kullanabilirsin. Artık her gün sağlıklı, yenilenmiş ve aydınlık bir cilt görünümü elde etmek çok basit!