Gelin Makyajı Nasıl Olmalı? 2019 Gelin Makyajı Trendleri

Bir kadının, hayatında yaşayabileceği en özel günlerden biri, düğün günüdür. Her kadın, düğününde muhteşem görünmek ve gelinliğinden saçına, ayakkabısından makyajına kadar her şeyin kusursuz olmasını ister. Gelin makyajı, gelinliği tamamlayan en önemli ayrıntılardan biridir. Gelin makyajını profesyonel bir makyaj sanatçısına yaptırmayacaksan, "Gelin makyajı nasıl yapılır?" öğrenmen gerek. Seçtiğin gelinliğin tarzına göre sade gelin makyajı ya da iddialı gelin makyajı tercih edebilirsin. Gelin makyajı teknikleri konusunda bilgi edindikten sonra, düğün gününde dilediğin tarzda bir makyaj yapabilirsin. Eğer makyajını kendin yapacaksan, hiç eksik makyaj malzemen olmamalı ve kaliteli ürünler kullanmalısın. Sana minik bir tüyo: Yapacağın gelin makyajı için nişan bohçasına konan gelin makyaj seti içerisine, dilediğin makyaj ürünlerini önceden alıp koyması için müstakbel eşinle konuşabilirsin.


Gelin Makyajı Provası Şart mı?

En güzel gelin makyajı, gelini en mutlu eden makyajdır. Tarzın ve zevkin ne olursa olsun, bu özel gününde keyifle taşıyacağın ve seni dünyanın en güzel kadınıymışsın gibi hissettiren gelin makyajını, düğünden önce mutlaka prova etmen gerekir. Takma kirpiğinden kullanacağın far ve ruj renklerine kadar her şeyi önceden denersen, gelin makyajınla gün boyu rahat edip edemeyeceğini görmüş olursun. Makyajın kalıcılığını da bu şekilde test edersin ve eğer beklentilerini karşılamayan bir ürün olursa onu değiştirebilirsin. Küçük bir tavsiye: Tarzın olmayan ya da bir başkasında görüp beğendiğin bir makyajı birebir yapma. Herkesin göz ve yüz yapısı farklıdır. Birinde mükemmel duran bir makyaj başkasına hiç yakışmayabilir. Gelin makyajın tamamen senin yüz yapına ve stiline uygun yapılmalı, doğal güzelliğini ön plana çıkarmalı.


10 Adımda Doğal Gelin Makyajı Nasıl Yapılır?

1- Sade bir gelinlik seçtiysen ve makyajını da sade tutmak istiyorsan, toprak tonlarında gelin makyajı yapabilirsin. Bu doğal gelin makyajı, günlük hayatında yaptığın hafif makyajdan farklı olarak daha uzun süre kalıcı olacak ve takma kirpikde takarsan bakışların daha güzel görünecek. Cildini temizleyip nemlendirdikten sonra ten makyajına geçmeden önce, fondötenin daha uzun süre kalıcı olması için aydınlık veren bir fondöten bazıkullanabilirsin. Günün erken saatlerinde yapacağın gelin makyajının, gece geç saatlere kadar dayanması gerek. Bu yüzden baz (primer) uygulamasını atlamamalısın. Pore Filler makyaj bazı bu özel günde en büyük yardımcın olacak!

2- Bazını sürdükten sonra cilt rengine birebir uyan ve yüksek kapatıcılığı olan bir fondöten ile ten makyajına başlayabilirsin. Eğer düğün, otel ya da restoran gibi kapalı bir alanda olacaksa mat bitişli bir fondöten seçebilirsin. Ama açık havada, teknede ya da kır düğünü olacaksa ıslak bitişli bir fondöten, düğünün atmosferine daha çok uyar. Genellikle gelinler sonbahar ve kış aylarında mat, ilkbahar ve yaz aylarında ıslak bitişli fondöten kullanmayı tercih eder. Ama tabii kurallar bozmak içindir; bu senin özel günün, nasıl bir makyaj yapmak istiyorsan öyle yapmalısın. Fondötenin kapatmakta yetersiz kaldığı izlere ve göz altlarına ekstra kapatıcı uygulayabilirsin.

3- Fondöten uygulamasından sonra sıra kontür uygulamasında... Kontür yapmanın asıl amacı, yüz şeklin ne olursa olsun, yüz şeklini ideal yüz şekli olarak kabul edilen ovale döndürmektir. Bu yüzden aynanın karşısına geç ve yüzünün çevresinde bir oval varmış gibi hayal et ve bu ovalin dışında kalan her yeri gölgelendir. Her yüz şeklinin kontür uygulaması farklıdır ancak temel olarak elmacık kemiklerinin altına, çene çizgine, alnının ve saç diplerinin birleştiği bölgeye ve burnuna kontür uygulayabilirsin. Kontür rengi fondöten renginden 1-2 ton koyu olmalıdır. Highlight & Contour Pro paletteki 4 kontür tonu arasından kendine uygun tonu bulacağından eminiz! Daha sonra göz altlarına, alnının ortasına, çenene ve burnunun ortasına fondöteninden daha açık tonda bir kapatıcı sür. Bir kontür fırçası ya da sünger yardımıyla tüm bu gölgelendirme işlemini iyice dağıt ve transparan bir pudra ile sabitle.

Kontür makyaj yapma teknikleri hakkında detaylı bilgi almak tıklayın!

4- Göz makyajında toprak ve şeftali tonları, açık griler ve dilediğin rengin pastel tonlarını kullanabilirsin. Göz makyajına başlamadan önce, farını daha uzun süre kalıcı hale getirmek ve renklerin daha canlı görünmesi için bir far bazı kullan. HD Eye Shadow Base ile göz farınızın parlaklığını, yoğunluk ve kalıcılığını en üst düzeye çıkarabilirsiniz. Doğal gelin makyajın sade ama şık olmalıdır. Bunun için katlanma bölgesine mat tonlarda bir far uyguladıktan sonra, göz kapaklarının üzerine ışıltılı bir far sürebilirsin. Alt kirpik diplerine de kahverengi bir göz kalemi sürüp fırça ile dağıttıktan sonra, katlanma bölgesinde kullandığın far ile kalemin üzerinden geç. Bakışlarına derinlik vermesi için kaş kemiğini ve göz pınarlarını açık renkli bir far ile aydınlatmayı ihmal etme.

5- Daha yoğun bir göz makyajı için, kirpik diplerine süreceğin kahverengi ya da siyah göz kalemini far fırçasıyla dağıtabilir ya da siyah bir eyeliner çekebilirsin. Eyeliner'ın kuyruklu ya da kuyruksuz olması tamamen senin göz yapına bağlı. Eğer düşük göz kapakların varsa kuyruklu eyeliner kullanmayabilirsin, çünkü suya dayanıklı bir eyeliner olsa da, göz makyajın 10-12 saat yüzünde kalacağı için bozulabilir.

6- Far uygulaması bittikten sonra kirpik kıvırıcıyla kirpiklerini kıvır ve suya dayanıklı bir maskarayı iki kat sür. Alt kirpiklerine maskara sürmeyi unutma. Kirpiklerin daha yoğun ve hacimli görünmesi için takma kirpik kullanabilirsin. Kirpiklerini taktıktan ve kaşlarını yukarı doğru taradıktan sonra kaş kalemi ya da mat bir far ile hafifçe doldur. Şeffaf ya da renkli bir kaş maskarası ile kaşlarını sabitle.

7- Elmacık kemiklerine, burnunun ucuna ve çenenin ortasına krem ya da toz bir aydınlatıcı uygulayıp iyice dağıt. Makyajını canlandırmak ve yüzüne boyut katmak için bu adımı atlamamalısın. Aydınlatıcının içinde sim olmamalı, yoksa makyajın doğal görünmez. Daha çok ıslak görünüm veren hafif aydınlatıcıları tercih etmelisin.

8- Yanaklarının tam ortasına bir fırça yardımıyla şeftali ya da pembe tonlarda bir allık uygula. Daha kalıcı ve doğal durması için krem allık kullan.

9- Dudaklarını dudak kalemi ile çerçeveledikten sonra, dudaklarının içini de dudak kalemiyle doldur. Böylece rujun daha kalıcı hale gelir. Genellikle mat rujların kalıcılığı yüksektir ama gelin makyajlarında parlak bitişli ve ıslak görünümlü rujlar kullanıldığı için, rujun daha kalıcı olmasını sağlaman gerekir. Rujun üzerine dilersen bir dudak parlatıcısı uygulayabilirsin ama tüm gün boyunca misafirlerle selamlaşıp öpüşeceğin için sık sık tazelemen gerekebilir.

10- Mutlaka bir makyaj sabitleme spreyi ile gelin makyajını sabitle. NYX Professional Makeup Setting Spray bu iş için ideal! İşte, hafif gelin makyajı yapmak bu kadar kolay.

Porselen Gelin Makyajı Nasıl Yapılır?

Teknik olarak dünya makyaj literatüründe "porselen makyaj" diye bir kavram yok ama makyaj tutkunları, yüksek kapatıcılığı olan bir fondöten ile yapılan ve kontür işlemi uygulandıktan sonra yoğun bir göz makyajı ile tamamlanan, uzun süre kalıcı makyajlara bu ismi vermeyi uygun görmüş. Gelin makyajı porselen makyaj olarak adlandırılabilir çünkü gelin makyajı bittikten sonra cilt, tıpkı porselen bebeklerin cildi gibi kusursuz görünür ve hem gözler hem de dudaklar dikkat çeker.

Göz Rengine Göre Gelin Makyajı

Beyaz tenliler için gelin makyajı ya da esmer gelin makyajı diye bir ayrım yoktur. Her halükarda herkes, kendi cilt tonuna uygun bir ten makyajı yapmalıdır. Her makyaj doğru uygulandığı sürece her cilt tonuna yakışır. "Esmer tenli gelinler kırmızı ruj sürmesin." ya da "Buğday tenliler gri tonlarda makyaj yapmasın." diye bir kural yoktur. Gelin makyajında dikkat etmen gereken cilt tonun değil, göz rengindir. Eğer mavi gözlüysen mavi ve yeşil farlardan kaçınmalısın. Altın sarısı, bordo, kahverengi, bronz, bakır şeftali gibi sıcak tonlarda göz makyajı mavi gözlere çok yakışır. Kahverengi gözlüysen sana her renk yakışır ama en çok bronz, bakır, mürdüm ve kahverengi tonları idealdir. Yeşil gözlülere en çok kahverengi, bordo ve mor tonları yakışır. Ela gözlüler toprak, altın sarısı, bronz, bakır ve yeşil tonlarda göz makyajı yapabilir.

2019 Gelin Makyajı Trendleri Nelerdir?

Yılın en trend gelin makyaj modelleri arasında "no-makeup makeup" adı verilen ve yokmuş gibi duran makyaj tekniği var. Bunun en güzel örneğini en son Meghan Markle'ın kraliyet düğününde görmüştük. Diğer 2019 gelin makyajı trendleri arasında doğal ve kalın bırakılan kaşlar, pembe far, koyu renkli dudaklar, mat kırmızı rujlar, metalik renkli farlar, gözün tamamının siyah göz kalemi ile çerçevelenmesi gibi makyaj uygulamaları var.

Gelin makyajını tamamlayacak tüm makyaj ürünleriniincelemek için tıkla.