Çekici Bakışlar için Göz Şeklinize Uygun Eyeliner Sürme Teknikleri

Göz makyajı denince herkesin aklına ilk eyeliner gelir. Eyeliner kimi kadınların vazgeçilmezi, kimi kadınların da korkulu rüyasıdır. "Eyeliner nedir?" diye kısaca bahsetmek gerekirse sürme olarak da bilinen, gözleri daha iri ve belirgin hale getirmek için kirpik diplerine uygulanan siyah bir çizgi uygulaması denilebilir. Geçmişi milattan önce 10.000 yılına dayanan, antik Mısır ve Mezopotamya uygarlıklarının kalıntılarında karşımıza çıkan eyeliner, eskiden sadece kozmetik amaçlı değil, gözleri güneşten korumak için de kullanılırmış. Eski uygarlıklarda eyeliner, toplumun zengin kesimlerinde hem kadınlar hem erkekler tarafından uygulanırmış. Günümüzde bir statü sembolü olarak kullanılmasa da, iyi eyeliner çeken kadınların her zaman hayranlıkla karşılandığı doğrudur.

Eyelinerçekmek zordur ama imkansız değildir. Herkes doğuştan eyeliner sürme yeteneği ile dünyaya gelmez, bu pratik yaparak kazanılacak bir durumdur. Kusursuz eyeliner sürmek için aylarca uğraşman ve tekniğini geliştirmen gerekebilir. Eyeliner sürmek göründüğü kadar kolay değildir ama bu yazımızda işini kolaylaştıracak püf noktaları ile doğru bir şekilde "Eyeliner nasıl sürülür?" anlattık. Herkes için tek bir eyeliner sürme tekniği yoktur. Farklı göz şekillerine göre bazen kuyruklu, bazen kısa, bazen ince ve bazen kalın eyeliner çekmek gerekir. "Göz şekline göre eyeliner nasıl sürülür?" öğrenmek ister misin?


Eyeliner Çeşitleri

Kalem Eyeliner 

İlk kez eyeliner süreceksen kalem eyeliner ile başlayabilirsin. Tıpkı bir keçeli kaleme benzeyen kalem eyeliner'ları sert ve sivri uçlu yapısından dolayı kontrol etmek çok kolaydır. Eğer kalem ile düz bir çizgi çekebiliyorsan, kalem eyeliner kullanmakta da zorluk çekmezsin. Kalem eyeliner kullanmaya başlamak istiyorsan Super Skinny Eye Marker ideal bir seçim!

Likit Eyeliner

Kendi ince fırçası ile birlikte gelen likit eyeliner'ların ucu çok ince ve esnek olduğu için kontrol etmesi biraz daha zordur. İnce eyeliner çekmek ve jilet gibi bir kuyruk yapmak istiyorsan,likit eyeliner tercih edebilirsin. Sen de likit eyeliner sevenlerdeysen NYX Cosmetics Matte Liquid Liner ile mutlaka tanışmalısın! Eğer eyeliner çekme konusunda kendine güvenmiyorsan likit eyeliner'ları tercih etmemelisin. Çünkü sıvı formda olduğu için kolayca dağılabilir ve makyajını bozabilirsin.

Dipliner

Kısa bir sapı ve kalem eyeliner'a göre daha kalın bir ucu olan dipliner'ları kullanmak kimilerine göre daha kolay, kimilerine göre daha zordur. İnce bir ucu olmadığı için dipliner ile incelerek biten bir kuyruk çizemezsin ama kuyruksuz eyeliner kullanmayı tercih ediyorsan, dipliner'a bir şans verebilirsin.


Krem/Jel Eyeliner

Cam kavanozların içerisinde krem ya da jel formüle sahip olan eyeliner'ları sürmek için kesik uçlu ya da eğik uçlu bir eyeliner fırçasına ihtiyacın var. Bazı krem eyeliner'lar kendi küçük fırçası ile birlikte satılır ama bu fırçaların ucu yeteri kadar ince olmadığı için, eyeliner çekerken uca doğru sivrilen bir kuyruk yapma şansı vermez. Krem eyeliner'ların formülü yoğun olduğu için, sürerken akma derdi olmaz ve daha uzun sürede kuruduğu için üzerinde biraz daha çalışma imkanı sunar. Eyeliner'ını fırça ile uyguladığında dilediğin kalınlıkta ve sivrilikte eyeliner çekebilirsin. Krem/jel eyeliner, çoğu makyaj artistinin de kullandığı en profesyonel eyeliner çekme yöntemidir. Epic Black Mousse Liner'ı Pro Angled Eyeliner fırçası ile birlikte kullanarak sen de kusursuz bir görüntü elde edebilirsin.

Eyeliner çekmek söz konusu olduğunda tek bir doğru yoktur. Bütün eyeliner'lar hemen hemen aynı sonucu verir, sadece uygulama yöntemleri farklıdır. Bazı kadınlar kesik uçlu eyeliner fırçası ile daha kolay eyeliner çekebiliyorken bazıları da kalem eyeliner kullanmayı tercih eder. Bu, tamamen el alışkanlığına bağlıdır. Hangisi ile rahat ediyorsan o eyeliner'ı kullanabilirsin.

Eyeliner Sürmenin Püf Noktaları

Eyeliner çekerken gözün iç tarafından ya da kuyruğunu çizerek başlayabilirsin; bu tamamen tercihine kalmış. Kuyruk çizeceksen, asla elinle göz kapağını germemelisin çünkü elini bıraktığında bu çizgi farklı görünür. Bu yüzden aynaya tam karşıdan bakmalı ve gözlerinin doğal duruşuna göre kuyruğunu çizmelisin.

Önce kirpik diplerine ince bir eyeliner çek. Her zaman ince bir çizgi çizerek başla ve daha sonra kalınlaştır, böylece hata yaparsan eyeliner'ı kalınlaştırarak iki gözünü de eşitlemen kolay olur. Aynada tam karşıya bak ve kuyruğun nerede biteceğini hayal ederek oraya eyeliner'la bir nokta koy. Noktayı gözlerinin bittiği nokta ile birleştirecek bir çizgi çek. Bu çizginin ucunu, önceden çektiğin eyeliner'ın ucu ile birleştirerek kuyruğunu tamamla.


Göz Şekline Göre Eyeliner Sürme Teknikleri 

Badem Gözler: İdeal göz şekli olarak düşünülen badem gözlüler, gözün iç tarafından ince bir şekilde başlayıp, dış tarafa doğru kalınlaşan kuyruksuz bir eyeliner çekebilir. Diğer tüm göz şekillerine sahip olanlar, eyeliner çekerken gözlerini badem göz gibi göstermeye çalışmalıdır.

Düşük Göz Kapaklı Gözler: Eyeliner çekmenin en zor olduğu göz tipidir. Göz kapağının üzerine düşen fazla deri yüzünden eyeliner'ın çok ince çekilmesi gerekir. Kalın eyeliner, gözün katlanma bölgesine temas edeceği için kısa sürede bozulabilir. Düşük göz kapaklıların ince ve kuyruksuz eyeliner çekmeleri gerekir. Kuyruklu eyeliner çekmek istiyorsan, kuyruğu gözün hemen bitiminden değil de, biraz dışa doğru uzatarak çekebilirsin. Bu şekilde kuyruğun bozulma ihtimalini en aza indirirsin.

Çukur Gözler: Gözlerini daha iri ve kalkık göstermek için, eyeliner çizgini gözünün tam ortasından başlatarak dışa doğru yoğunlaştırmalısın. Göz pınarına doğru eyeliner çekersen bu, gözlerini daha geri plana atar. Senin tarzın yarım eyeliner olmalı.

Küçük Gözler: Gözlerini daha büyük göstermek için sen de çukur gözlüler gibi dışa doğru yoğunlaşan yarım eyeliner çekebilirsin. Alt kirpiklerine de uygulayacağın yarım eyeliner ile gözlerin badem şekline daha yakın olur ve daha büyük görünür.

Yuvarlak Gözler: Küçük gözlerin kullandığı eyeliner tekniğinin aksine, sen gözlerini daha küçük göstereceğinden korkmadan tam eyeliner çekebilirsin. Yalnız, uçlara doğru kalınlaşan bir eyeliner yerine, gözünün içinde ve dışında eşit kalınlıkta olan bir eyeliner çekmelisin.

Büyük Gözler: Büyük gözlerin varsa eyeliner konusunda şanslısın. Eyeliner gözü küçük gösterebilen bir uygulama olduğu için, sen üst ve alt kirpiklerine dilediğin şekilde eyeliner çekebilirsin. Gözlerini daha küçük göstermek istiyorsan, üst ve alt göz kapağının içine de eyeliner çekerek bu etkiyi yaratabilirsin.

Uzun Gözler: İnce ve uzun gözlerin varsa eyeliner uygularken dikkatli olmalısın, çünkü yanlış bir uygulama ile daha kısık görünmelerine yol açabilirsin. Eyeliner'ını gözün iç tarafından ince başlayıp dışa doğru kalınlaşarak çizmelisin ve alt kirpik diplerine de yarım eyeliner çekerek daha geniş görünmelerini sağlamalısın.

Birbirinden Uzak Gözler: İki gözünün arasındaki mesafe bir gözünün genişliğinden daha fazla ise uzak gözlerin var demektir. Bu yüzden gözünün iç tarafına dikkat çekerek gözlerini olduğundan daha yakın göstermen gerekir. Bunun için eyeliner'ını göz pınarlarından itibaren çekebilirsin. Gözlerin zaten yeterince uzak olduğu için, kuyruklu bir eyeliner kullanmamalısın çünkü bu, dikkati gözlerinin dış köşelerine yoğunlaştıracaktır.

Birbirine Yakın Gözler: İki gözünün arasındaki mesafe bir gözünün genişliğinden daha az ise gözlerin birbirine yakın demektir. Gözlerini birbirine daha da yakınlaştırmamak ve orantısız bir görünüm yaratmamak adına, gözlerinin iç kısımlarına ya da alt kirpik diplerine asla eyeliner sürmemelisin. Eyeliner'ını gözlerinin dışına doğru uygularsan, gözlerin birbirinden daha uzakmış gibi görünür.

Artık sen de "Kendi göz şekline göre eyeliner nasıl çekilir?" biliyorsun. Eyeliner çekme konusunda zaten yetenekliysen tebrikler, ama "Eyeliner süremiyorum ve kendimi geliştirmek istiyorum." diyorsan, sana tavsiyemiz her fırsat bulduğunda aynanın karşısına geçip eyeliner çekmen. Sürekli deneme yaparak zamanla en rahat ettiğin fırça tipini ve eyeliner türünü keşfedeceksin.

Tüm göz makyajıürünlerini incelemek için sayfamızı ziyaret edin !