5 Adımda Doğal Tonlarda Dumanlı Göz Makyajı Nasıl Yapılır ?

Dumanlı göz makyajı, daha buğulu ve derinden bakmanızı sağlayan oldukça etkileyici bir makyaj tekniğidir. Günlük hayatında, işe ya da okula giderken hafif dumanlı göz makyajı yapabilir, gece dışarı çıkarken ise siyah dumanlı göz makyajıile bakışları üzerine çekebilirsin.

Dumanlı Göz Makyajı Nasıl Yapılır?

1- Hazırla: Göz makyajına başlamadan önce mutlaka bir far bazı ya da primer sürmen gerekir. Bu şekilde farın daha uzun süre kalıcı olmasını, renklerin daha canlı durmasını ve makyajının sen silinceye kadar olduğu yerde kalmasını sağlarsın. Bunun için HD Eye Shadow Base far bazınıtercih edebilirsin. Far bazını kirpik diplerinden kaşına kadar uygulamayı ve iyice dağıtmayı unutma. Bazını sürdükten sonra kurumasını bekle ve sonra göz makyajını yapmaya başla.

2- Kalem Çek: Önce krem rengi bir farı göz kapağının tamamına uygula. Bu, senin baz rengin olacak ve üzerine sürdüğün daha koyu renkteki farların dağıtılmasını kolaylaştıracak. Sonra kahverengi ya da seçeceğin far rengine uygun tonda yumuşak bir göz kalemini kirpik diplerine yoğun bir şekilde uygula. Slide On Eye Pencil, yumuşacık ve bulaşma yapmayan yapısı ile bu iş için biçilmiş kaftan! Çizdiğin çizgi düzgün olmasa da önemli değil çünkü birazdan dağıtacaksın. Göz kalemini sürdükten sonra, sabitlenmesine izin vermeden bir karıştırma fırçası ile göz kalemini iyice dağıtman gerekiyor. Bu uygulama ile üzerine sürdüğün far daha yoğun görünecek ve de daha uzun süre kalıcı olacak. Bu aşamayı hiçbir zaman atlamamalısın çünkü dumanlı göz makyajı yapmanın en önemli adımlarından biri de bu göz kalemi uygulamasıdır.

3- Sür ve Dağıt: Sıra farda... Doğal tonlarda bir göz makyajı yapacağın için kahverengi ve toprak tonlarında mat bitişli bir far rengi seçmelisin. Makyajın soğuk ya da sıcak tonlu olup olmaması tamamen sana kalmış, ama kullanman gereken renkler bu tonlarda olmalı. Farını, dağıttığın göz kaleminin üzerine ve tüm göz kapağına sürmelisin. Farını katlanma bölgesinin biraz üzerine kadar sürebilirsin ama kesinlikle kaş altına kadar gelmemelisin ve kaşların altında biraz boşluk bırakmalısın. Göz farı, kirpik diplerinde yoğun olarak başlayıp kaşlarına doğru yoğunluğu azalmalı ve kaşına gelmeden birkaç santimetre önce tamamen dağılıp yok olmalı. Katlanma bölgesinde geçiş rengi olarak, göz kapağının üzerinde kullandığın rengin daha açık ya da daha koyu bir tonunu kullanabilirsin. Geçiş rengin daha açık olursa günlük ve doğal bir dumanlı göz makyajı elde edersin, ama daha koyu olursa gece kullanmaya uygun bir makyaj yapmış olursun.

Gelelim alt kirpiklerin dibine far uygulamaya... Tıpkı göz kapağının üzerine farı uygulamadan önce göz kalemi uyguladığın gibi, alt kirpik diplerine de aynı göz kalemi ile çizgi çekip fırça ile dağıtman gerekiyor. Fırçana göz kapağında kullandığın fardan biraz alıp o şekilde göz kalemini dağıtırsan, zamandan kazanırsın ve anında sonuç elde edersin. Son olarak temiz bir dağıtma fırçasıyla son kez alt kirpik diplerindeki farı biraz daha dağıtabilirsin.

4- Tamamla: Dumanlı göz makyajının olmazsa olmazlarından biri de yoğun ve hacimli maskara uygulamasıdır. Kirpikleri uzun gösteren ve tek tek ayıran bir maskara yerine, kirpiklere hacim veren dolgunlaştırıcı bir maskara tercih etmelisin. Önce kirpik kıvırıcısı ile kirpiklerini kıvır ve sonra iki kat maskara uygula. Özel günlerde takma kirpik kullanabilir ve dumanlı makyajın etkisini iki katına çıkarabilirsin.

5- Boyut Kat: Dumanlı makyaj yeteri kadar dikkat çekici olduğu için genellikle mat farlar ile yapılır ama sen illa ki ışıltı katmak istersen, göz kapağının tam ortasına ya da katlanma yerinin altında kalacak şekilde, göz kapağının hareketli kısmının tamamına açık renkte ve ışıltılı ya da metalik bir far sürebilirsin. Prismatic Eye Shadow'un 23 renk seçeneği arasında seveceğin metalik bir ton bulacağından eminiz! Bu şekilde gözlerine derinlik katabilir ve gözlerini olduğundan daha büyük gösterebilirsin. Daha da dikkat çekici bir göz makyajı istersen, ki bu ayrıntı genellikle gece makyajlarında uygulanır, göz pınarlarına ve kaş altına aydınlatıcı sürebilirsin. Koyu renkli dumanlı göz makyajı tek başına yeteri kadar etkileyici olduğu için, genellikle üzerine eyeliner çekilmez ama açık renkli bir far sürdüysen, üzerinden siyah bir eyeliner ya da göz kalemi ile geçebilirsin. Bu adım tamamen senin kişisel zevkine bağlı.

Siyah Dumanlı Göz Makyajı Nasıl Yapılır?

Siyah dumanlı göz makyajı yaparken doğal tonlarda dumanlı göz makyajı adımlarını aynen uygulamalısın. Yalnızca siyah renkli bir far kullandığın için, farı sürdükten sonra farın sınır çizgileri kayboluncaya kadar çok iyi dağıtmalısın. Dağıtma yani blending işlemi için, farını uyguladığın fırçayı değil, temiz bir karıştırma fırçası kullanmalısın. Eğer üzerinde far olan bir fırça ile farını dağıtmaya çalışırsan, rakun gözlü olabilirsin! Far uygulaması bittikten sonra üst göz kapağının içine siyah bir göz kalemi çekmelisin. Bu uygulama, farınla gözün arasında kalan beyaz çizgiyi ortadan kaldırarak makyajın daha profesyonel görünmesini sağlayacak.

Dumanlı Göz Makyajı İçin Gerekli Fırçalar

Dumanlı göz makyajı yaparken en az 3 fırça kullanman gerekir: Baz olarak sürdüğün göz kalemini dağıtmak için bir dağıtma fırçası (farını aynı fırça ile uygulamanda bir sakınca yok), farını sürdükten sonra kenarlarını dağıtmak için temiz bir karıştırma fırçası ve alt kirpik diplerine sürdüğün göz kalemini dağıtmak ve sonra üzerine far uygulamak için bir gölgelendirme fırçası. Göz pınarlarına ve kaş diplerine aydınlatıcı uygulamak istersen, bir de kalem fırçaya ihtiyacın olacak.

Renkli Gözler İçin Gri Dumanlı Göz Makyajı

Daha hafif ve aydınlık bir görünüm için, siyah yerine gri renkli bir far kullanarak gri dumanlı göz makyajı yapabilirsin. Bu, özellikle yeşil ve mavi gözlülere çok yakışır. Gri dumanlı göz makyajı siyah kuyruklu bir eyeliner ile tamamlanırsa, bütün gözler üzerinde olur. Eyeliner çekmeyi tercih etmiyorsan, farını sürdükten sonra kirpik diplerine siyah bir göz kalemi çekip bir far fırçası ile dağıtabilir ve göz makyajına dramatik bir hava katabilirsin. Kirpik diplerin ne kadar koyu olursa bakışların o kadar derin ve etkileyici bir hal alır.

Eyeliner sürme teknikleri hakkında yazımızı okumak için tıklayın!

Kahverengi Göze Dumanlı Göz Makyajı Yapmanın Püf Noktaları

Mavi ve yeşil gözlü olanlar, göz makyajlarında genellikle toprak tonları ve doğal renkler kullanır ve abartıya kaçmamak adına renkli far kullanmaktan kaçınır. Kahverengi gözlüler dumanlı göz makyajı konusunda daha geniş bir renk alternatifine sahiptir. Özellikle mavi, yeşil ve mor tonlardaki farlar kahverengi ile kontrast oluşturduğu için, bu renklerle yapılan dumanlı makyajlar kahverengi gözlülere çok yakışır. Kahverengi gözlüler siyah, gri ya da kahverengi tonlarda yaptıkları dumanlı göz makyajını daha çarpıcı hale getirmek için, gözünün içine mavi, yeşil ya da mor renkte bir göz kalemi çekebilir.

Günlük Kullanıma Uygun Hafif Dumanlı Göz Makyajı

Eğer sabah işe ya da okula giderken makyaj yapmaya çok vaktin yoksa yine de dumanlı göz makyajı yapabilirsin. Bunun için, sürdükten sonra sabitlenen likit ya da krem bir fara ihtiyacın var. Krem ya da likit farı aplikatör ya da parmağınla göz kapaklarına uyguladıktan sonra, bir dağıtma fırçası ile iyice dağıtmalısın. Alt kirpik diplerine de farı fırça ile uyguladıktan sonra hacim veren bir maskara sürersen, uzun süre kalıcı dumanlı bir göz makyajı elde etmiş olacaksın. Işıltılı far seçersen, ışığın geldiği açıya göre farın renk değiştireceği için, makyajın sanki saatlerce uğraşılmış gibi durur.

Dumalı bir göz makyajı için gerekli olacak far paleti ürünlerini hemen inceleyin!