Dolgun Görünen Dudaklara Sahip Olmak İçin Makyaj Hileleri

Scarlett Johansson, Anne Hathaway ya da Angeline Jolie gibi doğuştan dolgun dudaklara sahip değilsen, sen de mutlaka "Dolgun dudak nasıl yapılır?" diye merak ediyor olmalısın. Sorun yok, yalnız değilsin. Herkes daha dolgun ve daha seksi görünen dudaklara sahip olmak ister. Kylie Jenner'ın dudakları gibi doğal olmayan yöntemlerle dudaklarını dolgunlaştırabilirsin ama kimyasal dudak dolgularını fazla iddialı buluyorsan, makyajla da "Dudak nasıl dolgun görünür?", bütün dünyaya gösterebilirsin.

Bu yazımızda profesyonel makyaj sanatçılarının uyguladığı yöntemleri adım adım sana anlatacağız. Ama merak etme! Bunun için profesyonel makyaj malzemelerine ihtiyacın yok. Doğru renk ve uygulama teknikleri ile "Evde dolgun dudak nasıl yapılır?" öğrenebilirsin. "Dudak nasıl dolgun gösterilir?" sorusunun yanıtını öğrendiğin için, yazıyı okuman bittiğinde makyaj çantana koşmak ve bu yöntemleri hemen denemek isteyeceksin! Hazırsan başlıyoruz.

Dolgun Görünen Dudaklara Sahip Olmak İçin Makyaj Hileleri


Dudakları Dolgun Gösterme Teknikleri

1) Peeling: Dudaklar, yüzümüzde en çok kurumaya meyilli bölgedir ve peeling yapmadığımız zaman pul pul durur. Dudak makyajı olsun ya da olmasın, dudakların ne kadar pürüzsüz olursa o kadar güzel görünür. Kurumuş dudaklar pütürlü bir yüzeye sahip olduğu için ışığı iyi yansıtamaz ve üzerine hangi dudak ürününü sürersen sür, istediğin kadar güzel durmaz. Bu yüzden önce dudakların üzerindeki ölü deriden kurtulmak için, şekerli bir peeling ya da suyla ıslatılmış yumuşak uçlu bir diş fırçası ile peeling yapmalısın. Dairesel hareketlerle dudağına masaj yaparak dudağının üzerindeki kabuklanmış ölü deriyi temizleyebilir ve dudaklarını "dolgun dudak makyajı" yapmaya hazırlayabilirsin. Dudaklarına peeling yaparken kan dolaşımını da hızlandırmış olursun. Dudakların doğal bir pembeliğe kavuşur ve dudaklarına hafif bir dolgunluk gelir. Bu etki geçicidir ama her gün düzenli olarak yaparsan, özellikle kış aylarında dudaklarının kurumasının önüne geçebilirsin. Her zaman öpülesi ve yumuşacık dudaklar için #THISISEVERYTHING Lip Scrub'ı kullanabilirsin.

2) Nemlendirme: Kusursuz bir makyajın ilk adımı nemlendirmedir. İster fondöten olsun ister ruj, önce makyaj yapacağın bölgeyi kirden ve yağdan arındırmalı, sonra da nemlendirmelisin. Kimse kuru ve donuk dudaklar istemez. Dudaklarına peeling yaptıktan sonra renksiz bir lip balm ya da dudak bakım kremi ile dudaklarını nemlendirerek makyaja hazırlamalısın. Vanilya-kiraz aromasıyla #THISISEVERYTHING Lip Balm bu iş için birebir!

Dolgun Dudak İçin Makyaj Hileleri


3) Nötrleme: Dudak makyajı hileleri arasında ilk sırada dudağın doğal çizgisini yok etmek var. Cildinle aynı tonda bir kapatıcıyı dudaklarının üzerine ince bir tabaka halinde sürmelisin ve bütün dudak çizgini kapatmalısın. Bu işlem, sana yeni dudak çizgini çizebileceğin daha geniş bir zemin hazırlar ve de rujunun daha uzun süre kalıcı olmasına yardımcı olur.

4) Kontürleme: Gelelim dudaklara gölge vermeye... Klasik kontür işlemi sırasında elmacık kemiklerinin altına koyu tonda bir kontür yaparak bu bölgeyi öne çıkardığın gibi, dudaklarına da kontür yaparak onları daha dolgun ve büyük gösterebilirsin. Bunun için içinde kızıllık ve turunculuk olmayan soğuk alt tonlu bir bronzer almalısın. Yüzünde kullandığın herhangi bir krem ya da toz bronzer seçebilirsin. Üst dudağının üzerine, burun ile dudak arasında kalan bölgeye ve alt dudağının doğal kıvrımının tam altına hafif bir kontür uygula ve sınırları tamamen kaybolacak şekilde dağıt. Belli belirsiz bir gölge kalmalı geriye. Bu işlem, dudağının etrafına doğal bir gölge efekti vererek dudakların sanki daha şişkinmiş gibi durmasını sağlar. Sadece en iyilerin bildiği bir makyaj hilesidir bu.

5) Aydınlatma: Kontür işleminde olduğu gibi, aydınlatma işlemini de dudaklarına uygulayabilirsin. Yüz kontüründeki temel prensipler burada da geçerlidir. Yüzün ve dudakların en yüksek bölgelerine aydınlatıcı sürülür. Üst dudağının sivri noktalarına krem ya da toz bir aydınlatıcı uygularsan bu, dudaklarının daha kalkık ve büyük görünmesine yardımcı olur. Kontürünü dağıttığın gibi, aydınlatıcını da iyice dağıtarak dudakların güneşin altında doğal bir şekilde parlıyormuş izlenimi vermelisin. Toz aydınlatıcı seviyorsan Born to Glow Single aydınlatıcıyı, likit aydınlatıcı kullanıyorsan da Born to Glow Likit aydınlatıcıyı tercih edebilirsin.

6) Dudak Çizgisi Çizme: Önce kullanacağın rujun rengine uygun bir dudak kalemi seçmelisin. Başlangıçta doğal dudak rengine yakın, nude tonlarda bir ruj seçerek dolgun dudak makyajı yapmaya başlamalısın. Bu yöntemi birkaç kez denedikten sonra daha koyu renklerle deneme yapabilirsin. Peki dudakları dolgun göstermek için dudak kalemi nasıl sürülür? İşte gelelim püf noktalarına... Dudaklarının hafif dışına çıkarak doğal dudak çizginin biraz üzerinden dudak kalemi ile dudağını çerçevelemen gerekiyor. Dudak kalemin, rujun renginden bir ton koyu olursa dudağını daha da büyük gösterebilirsin, ama çok fazla ton farkı olmamasına dikkat et yoksa birden 90'lı yıllarda bulabilirsin kendini. Dudak kalemini sürdükten sonra parmağının ucuyla ya da bir fırçayla hafifçe dağıtırsan, daha doğal bir görünüm elde edersin. Kimse, dudağını daha dolgun göstermeye çalıştığı belli olsun istemez. Bunu o kadar ustalıkla yapmalısın ki, seni ilk kez görenler dudaklarının gerçekten de bu kadar dolgun olduğunu düşünmeli. İlk seferde belki hayal ettiğin gibi bir sonuç alamayabilirsin ama sürekli deneme yaparak kendine en yakışan yeni dudak çizgini bulabilirsin.

Dudakları Dolgun Gösterme Teknikleri


7) Ruj ile Boyutlandırma: Rujunu her zamanki gibi çerçevenin içine uygulamalısın. Nude tonda rujların hem uygulaması daha kolaydır hem de dudakları koyu renkli rujlardan daha dolgun gösterir. Aynı renklerde biri açık, biri koyu renkli iki farklı ruj kullanarak dudak kontürü yapabilirsin (bu adım tercihe bağlıdır). Uyguladığın rujdan birkaç ton açık bir başka bir ruju dudaklarının ortasına sürüp parmağınla hafifçe dağıtırsan, dudaklarının dış kenarları daha koyu renkli olacağı için, daha dolgun ve büyük dudakların varmış gibi durur. Aydınlık ve açık renkli bölgeler her zaman daha ön plandadır, bunu unutma!

8) Parlatıcı: Rujunu uyguladıktan sonra şeffaf bir dudak parlatıcısı (lipgloss) ile rujun üzerinden geçerek son dokunuşu yapmalısın. Dudak dolgunlaştırıcı bir lipgloss seçersen, hayal ettiğin dolgun dudak etkisini göreceksin. Dolgunlaştırıcı etkisi olmayan lipglosslar da dudaklarını dolgun gösterir, ama bu dolgunlaştırıcı lipglossların içerisinde, nane veya tarçın gibi dudağı doğal olarak daha büyük göstermeye yardımcı olan maddeler vardır. Rujun üzerine uygulanabildiği gibi, tek başına kullanıldığında da dudaklarını daha büyük göstermeye yardımcı olur. Tabii bu lipglossların dolgunlaştırma etkisi geçicidir, bunu da unutmamalısın. Dolgun görünen dudaklar için makyaj hileleri önerilerimizi uygularsan, sen makyajını silinceye kadar dudakların dolgun görünür; bu yöntem daha kalıcıdır.

9) Sabitleme: Bu son işlemi her zaman uygulamak zorunda değilsin, tercihine kalmış. Ama bu kadar özen gösterip uğraştıktan sonra dudak makyajının daha kalıcı olmasını istemez misin? Sabitleyici bir makyaj spreyini 20-30 cm uzaktan hafifçe yüzüne sıkarak dudak makyajını sabitleyebilirsin. Günlük makyajında belki bu işlemi yapmayı tercih etmeyebilirsin, ama özel bir günde yapacağın makyajda ya da gece makyajlarında mutlaka makyaj sabitleme spreyi kullanmalısın.

Koyu Renkli Ruj ile Dudakları Büyük Gösterme

Tüm bu adımlar sana biraz fazla gelebilir ve doğal bir sonuç alamayacağını düşünebilirsin, ama denedikten sonra sen de gözlerine inanamayacaksın. Yeni dolgun dudaklarına aşık olacak ve her gün bu makyajı yapmak isteyeceksin. Pratik yapmaya devam ettikçe elin bu işleme iyice alışacak ve sana en uygun dolgun dudak makyajı yöntemini keşfedeceksin. Bazı adımları atlamak isteyebilir ya da kendi yöntemlerini geliştirebilirsin.

Nude rujlarla dolgun dudak makyajı yapmaya başlamanı söylemiştik ama kırmızı, bordo gibi koyu renkli rujlarla da aynı işlemleri uygulayabilirsin. Belki sadece kontürleme adımını atlamak isteyebilirsin. Çünkü koyu renkli rujlar ışığı çok fazla yansıtmadığı için, dudağın çevresinde daha fazla gölge olmasına gerek yok. Kontürleme adımını geçebilirsin ama aydınlatmayı unutmamalısın.

Koyu renkli rujların dudakları olduğundan daha küçük göstereceğini söyleyenler olabilir ama dudak kalemini dışından çizdiğin için, koyu renk ruj sürsen bile dudakların daha büyük görünür. Artık sen de profesyonel makyaj sanatçılarının, dudakları dolgun göstermek için uyguladığı teknikleri biliyorsun. Farklı ruj renkleriyle deneme yaparak kendini en rahat hissettiğin dolgun dudak makyajını bulabilirsin.

Kontür Makyaj Nedir ? Nasıl Yapılırmerak ediyorsanız sayfamızı ziyaret edebilirsiniz