Cilt Alt Tonunuzu Biliyor Musunuz? Cilt Tonunuza Yakışacak Makyaj Önerileri

Bazı makyaj malzemelerini cilt tipine ve tonuna tamamen uygun şekilde seçtiğin halde beklediğin etkiyi alamadığın oldu mu? Pek çok makyaj sever için hayal kırıklığı ile sonuçlanabilecek bu durumun aslında oldukça basit bir sebebi var. Makyaj malzemeleri ve makyajda kullanılan renkleri seçerken göz önünde bulundurulan kriterler, yalnızca cilt tipi ve tonundan ibaret değil. Elbette ten rengin ile uyumlu bir makyaj malzemesi seçmediğin takdirde makyajında doğallıktan uzaklaşabilir, cilt tipine uygun ürünler kullanmadığında olası cilt problemlerinin önünü açabilirsin. Bu sebeple bu iki kriteri önemsemeye devam! Ancak onların yanına bir madde daha eklemelisin: Cilt alt tonları! Cilt alt tonu, ten renklerinden bağımsız bir değişken ve her makyaj severde farklılık gösterebilir. Eğer cilt alt tonu belirleme yollarını öğrenerek bu doğrultuda seçimler yaparsan, seçtiğin tüm makyaj malzemelerinden beklediğin verimi alabilirsin.

Cilt Alt Tonunu Nasıl Belirlersin?

Cilt alt tonunu belirlemek için yapman gereken tek şey bileklerindeki damarları gün ışığında incelemek. Cilt alt tonları temelde üç gruba ayrılır: Sıcak alt ton, soğuk alt ton ve nötr alt ton... Eğer bileklerindeki damarlar yeşil ağırlıklı bir renge sahipse, cildinin alt tonu sıcak demektir. Eğer mavi ve mor tonlarında damarlar görüyorsan, o halde soğuk alt tona sahipsin. Hem mavi hem de yeşil ağırlıklı renkler varsa, nötr alt tona sahip olma ihtimalin oldukça yüksek. Cilt alt tonu, sanılanın aksine ten renkleri ile bağlantılı değil. Örneğin; yalnızca soluk beyaz tenli kişilerin cildi soğuk alt tonlu olmak zorunda değil. Oldukça esmer bir ten rengine sahipsen de soğuk alt tonlu bir cildin olabilir. Aynı durum tam tersi ihtimaller için de geçerli. Soğuk cilt alt tonu, derinin altındaki renk pigmentlerinin pembe ağırlıklı olduğu anlamına gelir. Sıcak cilt alt tonuna sahip birinin cildinin altındaki pigmentler ise sarıdır. Bu sebeple bazı makyaj malzemelerinin ambalajlarında ve farklı içeriklerde "sarı alt ton" ve "pembe alt ton" ibarelerini de görebilirsin.

Cilt Alt Tonuna Göre Makyaj Önerileri

Cilt alt tonunu belirlediğine göre sıra geldi kusursuz bir makyaj uygulaması için oldukça işine yarayabilecek makyaj önerilerine! Cilt alt tonunun pembe ya da sarı olması, seni bazı makyaj malzemelerinden, tekniklerinden ve renklerden asla uzak tutamaz! Tek yapman gereken, birkaç ipucunu baz alarak daha kusursuz bir look oluşturmak. Böylece yaptığın makyajda uyumlu, enerjik ve doğal bir görünümü kolaylıkla yaratabilirsin. İşte her cilt alt tonu için uygun ipuçları...

Sıcak Alt Ton / Sarı Alt Ton Cilt İçin Makyaj Önerileri

Cilt alt tonu, neredeyse tüm makyaj malzemeleri için belirleyici bir etmen olabilir. Ancak cilt alt tonunun belki de en önemli hale geldiği nokta, fondöten seçimi. Seçtiğin fondötenin cildinle tamamen uyum sağlaması ve bütünleşmesi, makyajının kusursuz görünmesi için oldukça önemli. Eğer sıcak alt tonlu bir cilde sahipsen, seçtiğin fondötenlerin isimlerine dikkat ederek kolaylıkla sana uygun ürünleri bulabilirsin. Fondöten tonlarının arasında "Sun, Golden, Warm, Dore" gibi ibarelere rastlıyorsan, aradığını buldun demektir.

Cilt tonuna uygun doğru fondöten seçimi için hemen tıkla!

Sarı Alt Tonlu Cilt İçin Fondöten Önerileri

Eğer kullandığın fondötenin cildinde maksimum örtücülük etkisi yaratmasını ve ışığı yansıtarak ipeksi bir cilt görünümü sağlamasını istiyorsan, NYX Cosmetics High Definition Foundation serisinin Golden Honey, Sand Beige, Caramel gibi renklerine göz atabilirsin. Daha çok günlük kullanıma uygun, hafif makyajlarda kullanabileceğin ve orta düzeyde kapatıcılığa sahip bir fondöten tercih ediyorsan, NYX Cosmetics Bare With Me Tinted Skin Veil ile kusursuz bir ten makyajı yapabilirsin. Renkli nemlendiricilerden oluşan bu serideki her bir ürün, 8 saate kadar nemlendirici etki sağlar. Sen de hem cilt alt tonuna en uygun ürünü rahatlıkla seçebilir hem de aydınlık ve ıslak bitişli bir ten makyajının tadını çıkarabilirsin.

Eğer her makyajda farklı bir kalıcılık ve örtücülük etkisi yaratmak istiyorsan, o zaman kontrol tamamen sende olmalı! NYX Cosmetics Total Control Drop Foundation'un özel damlalıklı tasarımı ile kullanmak istediğin fondöten miktarını dilediğin şekilde ayarlayabilirsin. 45 farklı ton seçeneği barındıran yelpaze içinden cilt alt tonuna uygun olan ürünü bulman da yalnızca birkaç dakikanı alır. Kadife gibi pürüzsüz ve mat bitişli ten makyajı yapmak işte bu kadar kolay!

Altın Işıltılardan Şeftali Tonlarına Uzanan Kusursuz Bir Makyaj

Sıcak cilt alt tonu; mercan, mürdüm, bronz, altın ve şeftali tonlarını kusursuz bir şekilde yansıtır. Sen de allık ve far seçiminde bu tonlara yönelerek cildinin ışıltısını tamamen ortaya çıkarabilirsin. Soğuk pembe tonları cildini solgun ve yorgun gösterebilir ancak sıcak ve ışıltılı tonlar ile kusursuz bir görünüm elde edebilirsin.

Soğuk Alt Ton / Pembe Alt Ton Cilt İçin Makyaj Önerileri

Soğuk cilt alt tonu; pembe, mavi, yeşil gibi renklerin soğuk tonlarını yansıtmak için birebir! Allık ve göz farı seçiminde gül kurusu, mürdüm, pembe gibi tonlara yönelerek kusursuz bir look oluşturabilirsin. Ancak elbette dikkat etmen gereken en önemli nokta, yine fondöten seçimi! Soğuk cilt alt tonu için hazırlanmış fondötenlerde genellikle "Rose, Cool, Warm, Vanilla" gibi ibareler bulunur. Esasen aradığın fondöteni bulmak için isimlere dikkat etmenin yanı sıra, renkleri dikkatle incelemen de yeterli olabilir. Pembe ağırlıklı görünen fondötenler tam sana göre!

Pembe Alt Tonlu Cilt İçin Fondöten Önerileri

Seni gün boyu yarı yolda bırakmayan ve 24 saate kadar kalıcılık özelliği taşıyan bir fondöten kullanmak istiyorsan, NYX Cosmetics Can't Stop Won't Stop Full Coverage ile ten makyajına Los Angeles ruhunu yansıtabilirsin. Bu seride bulunan toplam 45 ton içinde sana en uygun olanı bulmak çok kolay olacak. Her tarz makyajda kullanabileceğin bu fondötenin her cilt tipine uygun olarak geliştirildiğini söylemekte de fayda var. Ancak kuru ve hassas bir cilde sahipsen, öncesinde bir nemlendirici veya makyaj bazı kullanmayı ihmal etme.

Eğer mat bitişli fondötenleri seviyorsan, NYX Cosmetics Stay Matte But Not Flat Liquid Foundation serisine de mutlaka göz atmalısın. Bu serideki fondötenlerin tümü su bazlı olduğu için cildin ile uyum sağlaması ve bütünleşmesi de çok kolay olur. İncecik yapıda ve mükemmel kapatıcılıktaki bu fondöteni kullanmak için yapman gereken tek şey, yüzüne uygulamadan önce fondöteni birkaç kez çalkalamak. Daha sonra kusursuz matlıktaki ten makyajının tadını çıkarabilirsin.


Nötr Alt Tonlu Cilt İçin Makyaj Önerileri

Gelelim nötr alt tonu için uygulanabilecek makyaj önerilerine... Nötr alt tonuna, diğer iki alt tona göre oldukça nadir rastlanır. Ancak sen de bu şanslı grubun içindeysen, tercih edebileceğin seçenekler oldukça fazla! Çünkü nötr alt tonu, hem pembe hem de sarı tonları kusursuz biçimde yansıtabilir. Ancak fondöten seçiminde durum biraz daha farklı... Mükemmel görünen bir ten makyajı için, nötr alt tonlu makyaj severler için özel olarak hazırlanmış seçeneklere yönelmende fayda var.

Nötr Alt Tonlu Cilt İçin Fondöten Önerileri

Nötr alt ton için hazırlanmış fondötenlerde genellikle "Natural, Beige, Nude" gibi ibareler bulunur. Sen de bu ibareleri taşıyan fondötenler arasından cilt tonuna en uygun olanı kolaylıkla seçebilirsin. Örneğin; NYX Cosmetics Total Control Drop Foundation serisindeki Natural rengi ya da NYX Cosmetics Stay Matte But Not Flat Liquid Foundation serisindeki Soft Beige rengi aradığın ton olabilir! Tek yapman gereken ten rengin ile en uyumlu olanı seçmek.

Cilt alt tonunuza göre doğal ve sade makyaj nasıl yapılır yazımızda!