Kusursuz bir makyajın sırrı doğru yerde ve zamanda kullanılan makyaj malzemelerinde saklı. Eğer neyi ne zaman ve nerede kullanacağını bilirsen ufak dokunuşlarla büyük etkiler yaratabilirsin. Yanlış bölgelere uygulayacağın ürünlerse üzücü sonuçlarla karşılaşmana neden olabilir.

Işıltılı, doğal ve aydınlık bir cilde kavuşturacak adımlarda biri de, makyajın sonunda tenine uygun bir bronzer kullanımı. Bronz makyaj trendinin yıldızı bu ürünle makyajına harika bir bitiriş yapabilirsin. Bu kadar övünce bronzer ne demek diye merak ettiysen ve bronzer nasıl sürülür, püf noktaları nelerdir sorusunun yanıtını en doğru şekilde almak istiyorsan, senin için hazırladığımız bu yazıyı okumaya devam etmeni öneririz. Hem sana özel hazırladığımız bu rehber içerisinde ten rengine uygun bronzer önerileri de var! Hazır mısın?

Bronzer Nedir, Ne İşe Yarar?

Bronzer, allık daha doğrusu aydınlatıcı gibi bir ürün aslında. Adından da belli olduğu gibi, bronz tonlarda makyaj yapmak için kullanılan likit veya toz formlu bir makyaj ürünü. Doksanlı yıllarda tüm yüze fondöten gibi uygulandığı dönemler vardı. Ama artık biraz daha farklı kullanılıyor ve harika bir bitiriş sağlıyor. Peki, bronzer ne işe yarar? 

 • Bronzer makyaja yazdan kalma sıcak bir dokunuş yapma olanağı tanıyor. 
 • Bronzer ile dilediğin mevsim makyajına hoş bir kontür uygulayabilirsin. 
 • Highlighter ile beraber uygulayacağın bronzer’la yüz hatlarını belirginleştirebilir, ışıltılı ürünler sayesinde tene parlaklık katabilirsin. 

Bronzer Seçimi Nasıl Yapılır, En İyi Bronzer Hangisi?

NYX Cosmetics California Beamin Bronzer

En iyi bronzer cildinle bir ahenk yakalayarak doğal bir görünüm sunandır. Bronzer, ten renginin 1-2 ton üzerinde olmalıdır. Bu bilgiyi hafızanın bir kenarına yazarsan alışveriş yaparken kafa karışıklığı yaşamazsın. 

 • Eğer açık tenliysen senin için en uygun bronzer, sarı tabanlı olanlar. Sarışınlar için pembe alt tonlu ürünler ve transparan bronzer’lar da gayet uygun. Cildinle uyumlu aydınlık etkiyi NYX Cosmetics Wonder Stick ile elde edebilirsin. 
 • Buğday tonlardaki teninde kullanacağın bronzer hafif toprak tonlarında olmalı. Böylece doğal bir etki yaratabilirsin. 6 farklı bitiriş tonuyla sana en uygun renk seçeneklerini sunan NYX Cosmetics California Beamin’ Face & Body Bronzer ile dilediğin kusursuz bronzluğa kavuşabilirsin. 
 • Eğer cildin koyu tonlardaysa işin oldukça kolay. Çünkü neredeyse her renk bronzer sana uygun. Tabii cilt tonundan çok fazla uzaklaşmaman gerekiyor. Özellikle kırmızı alt tonlu ürünler sana çok yakışacaktır. Sen de hem vücut hem de yüz makyajında kullanılabilen NYX Cosmetics California Beamin’ Face & Body Highlighter’ın 4 farklı renk seçeneği arasından dilediğini seçerek tenine ışık katabilirsin!

Bronzer Nasıl Kullanılır?

Kahverengi saçlı model

Makyajı bronzer ile bitirme fikrini sevdin sen de değil mi? O zaman gel beraber bronzer nasıl uygulanır bir bakalım.

 1. Adım: İlk adım olarak, eğer tamamen bronzlaşmış bir ten imajı yaratmak istiyorsan yüzünün tamamına uygulamalısın. Fakat bugünlerde bronzer uygulaması daha çok hatları belirginleştirmek için yapılıyor. Bu aşamada da; elmacık kemiklerinin üstüne, burnunun iki yanına, alnının iki yanına, alt dudağının alt çizgisine, çenenin dış kenar çizgilerine ve hafifçe boynuna doğru inen ince çizgiler çekmelisin.
 2. Adım: Bronzer’ı fondöten gibi kullanacaksan direkt olarak makyaj bazının üzerine uygulayabilirsin. Eğer cildine bronzluk katmak için kullanacaksan ten makyajın bittikten sonra, yani fondötenin üzerine uygulamalısın. 
 3. Adım: Bronzer’ından fırçanla biraz al ve sonrasında fazlalığın gitmesi için üfle. Daha sonra uygulayacağın çizgi üzerinde aşağıdan yukarıya doğru hareket ederek bitirişini yap. 

Bronzer Fırçası Nasıl Seçilir? 

Bronzer için yumuşak uçlu, yuvarlak ve geniş bir fırça kullanabilirsin. Bronzer’ı kontür yaparken kullanmayı tercih ediyorsan ince ve açılı bir kontür fırçası işini görecektir. Bronzer için seçeceğin yüz fırçası mutlaka düzenli olarak temizlenmeli, aksi takdirde cildinde iritasyonlar oluşabilir. 

Bronzer ve Kontür Farkı Nedir?

 • Kontür yüzde boyut yaratmak için kullanılır. Daha soğuktur ve genellikle daha mat formlu ve gri alt tonlu ürünler kullanılarak uygulanır. 
 • Bronzer, tene güneşte yanmış hissi vermek için kullanılır ve sıcak bir bitiriş sağlar. Bronzer’la da yüzün belirli noktalarına vurgu yapmak mümkün. Fakat bu uygulamanın amacı cildin daha sıcak tonlarla dokunuşlarla hareketlenmesini sağlamaktır. 
 • Bronzer, genellikle kontürden sonra uygulanır. 

Dilersen NYX Cosmetics 3 Steps To Sculpt krem bronzer ile tek ürünle hem kontür hem de bronzer uygulama adımlarını tamamlayabilirsin! 

Bronz Makyajın Olmazsa Olmazları Nelerdir?

 • Bronz makyajın ilk adımı aydınlık bir tene sahip olmak. Bu nedenle işe cilde ışıltı katan aydınlatıcı bir makyaj bazı ile başlamalısın.
 • Cilt tonuna uygun ve pürüzsüz bir fondöten uygulamalısın.
 • Yüzüne doğal bir ışıltı katan highlighter da bronz makyajın olmazsa olmazlarından.
 • En doğru bronzer’ı seçerek cilt tonunu ısıtmalısın. Tabii aşırıya kaçmadan.
 • Bronz makyajı göz bölgesinde de en doğru şekilde uygulamak gerekiyor. Bu aşamada metalik farlar ve kahverengi tonlarındaki maskaralar tercih etmelisin. 
 • Nude, kahverengi veya uçuk pembe tonlarındaki parlak formlu bir rujla bronz makyajını zirveye taşıyabilirsin.

NYX Cosmetics değişen bronzer fiyatları, formları ve renkleriyle cildine sıcak bir ışıltı katmaya hazır! Sen de yaz makyajın için ihtiyacın olan bütün ürünleri NYX Cosmeticste bulabilir, tenini renklendirirken canlandıran formüllerle günlerin enerjisini yükseltebilirsin.