Avokado; farklı bakım ürünlerinde sık sık karşımıza çıkan, çok yönlü ve mucizevi bir meyve. Sağlıklı beslenmeden cilt bakımına pek çok alanda faydaları ile bizleri şaşırtan avokado daha çok cilt bakımı konusunda ön planda. Yeşil kabuklu ve büyük çekirdekli bir meyve olan avokadonun soğuk presle işlem görmesiyle ortaya çıkan yağının mineraller, yağ asitleri ve vitaminler açısından oldukça zengin bir bileşen olduğu biliniyor.

Görünüm olarak zeytinyağına oldukça benzeyen avokado yağı, cildi beslemek ve güçlendirmek açısından da önemli bir rol oynuyor. Kısacası, avokado yararları bir de yağın güçlü etkisi ile birleştiğinde ortaya oldukça verimli bir tablo çıkıyor. Şimdi dilersen, " Avokado yağı neye iyi gelir?” sorusuna daha detaylı cevaplar arayarak bu bileşeni yakından tanımaya başlayalım!

Avokado yağı ne işe yarar? 

Avokado yağı faydaları ile hem cilde hem de saçlara hitap ediyor. Günlük bakım rutinlerinde avokado yağı kullananlar da bu yağın en çok besleyici ve nemlendirici özelliğini seviyor.

 • Avokado yağı, özellikle kuru ve hassas ciltleri yumuşatmakta ve nemlendirmekte oldukça etkilidir. İçerisinde bulunan C ve E vitaminleri ile cildin kendini yenileme ve güçlendirme sürecini hızlandırır.
 • Cilt üzerine uygulandığında koruyucu bariyer oluşturur ve tenin kir ve toz gibi yıpratıcı etkilerden korunmasına yardımcı olur.
 • Oldukça güçlü bir antioksidan kaynağı olan bu yağ, cildin direncini artırırken elastik yapısını da korur. Tüm bu özellikleriyle kırışıklık gibi yaşlanma belirtilerini azaltır. Bu sayede avokado yağı göz çevresi bölgesinde hem nemlendirici hem de yaşlanma karşıtı bir ürün olarak kullanılabilir.
 • Özellikle cildinin solgun ve pürüzlü görünümünden şikayetçi olan kişiler, avokado yağı içeren cilt bakım ürünlerini sıklıkla tercih eder. Çünkü bu yağın içindeki mineraller ciltteki ton eşitsizliklerini ve pürüzleri gidermekte de yardımcı olur.
 • Avokado yağı, saç bakım ritüellerinde de büyük rol oynar. Saçın doğal nem dengesini korumasına yardımcı olur ve bu sayede kurumadan kaynaklanan kırılmaların önüne geçer.
 • Avokado yağı saça faydaları açısından da oldukça dikkat çekiyor. Saç derisini canlandıran yağ köklerin gelişimi için ihtiyaç duyulan vitamin bileşenlerini de sağlar. Saçları kökten uca nemlendiren ve besleyen yağ, hem dökülme problemini en aza indirir hem de seni daha canlı ve parlak bir saça kavuşturur.

Born To Glow Likit Fondöten

Avokado yağı nasıl kullanılır? 

Avokado yağı fiyatı çeşitlilik gösterse de doğal ürünler satan mağazalarda ham halde kolayca bulunabilir. Görünümü zeytinyağına benzeyen bu ürünün saç ve cilt için farklı kullanım şekilleri vardır. Biz öncelikle avokado yağı cilde nasıl uygulanır, ona bakalım.

 • Aklında Avokado yağı yüze sürülür mü?” sorusu var, biliyoruz. O yüzden ilk olarak bu soruya cevap vermek istiyoruz. Evet, bu yağ tene direkt olarak sürülebiliyor. Cilt tarafından oldukça hızlı emilebildiği için de, doğru miktarda kullanıldığı sürece, tende asla yağlı ve yapış yapış bir his bırakmıyor. Aksine, solgun ve cansız görünen ciltlere sağlıklı bir ışıltı katarak daha güzel ve yenilenmiş bir görünüme kavuşmayı sağlıyor.
 • Ama tabii ki bu yağın direkt kullanımı noktasında dikkatli olmak gerekiyor. Çünkü avokado yağı cilde faydaları oldukça fazla olan bir bileşen olsa da, aşırı ve yanlış kullanımda hassas ciltlerde tahrişe neden olabiliyor. Ayrıca aşırı kullanım, yağlı ciltlerde cilt sorunlarına da yol açabiliyor. Bu nedenle avokado yağını doğrudan kullanmak isteyenlerin, cilt tiplerinin ve ihtiyaçlarının bu bileşene uygun olduğundan emin olmaları öneriliyor.
 • Birçok cilt bakım, kozmetik ve makyaj ürünü içerisinde avokado yağı barındırıyor. Eğer sen de daha güvenli ve konforlu bir bakım tecrübesi yaşamak istiyorsan, bu tarz ürünleri tercih edebilirsin. Cilt tipine uygun yoğunlukta avokado özlü bir nemlendirici ve bakım seti kullanabilirsin.
 • Makyaj saatlerine de avokadonun teni yumuşatan enerjisini taşıyabilirsin. Özellikle ten ve dudak ürünlerinde formülünde avokado özü bulunan ürünleri tercih edebilirsin. Aradığın etkiyi NYX Cosmetics Born To Glow serisinde bulabilirsin. Ten makyajında NYX Cosmetics Born To Glow Naturally Radiant Foundation ve Radiant Concealer gibi doğal bileşenlerle güçlendirilen, vegan formüllü ürünler kullanabilirsin. Böylece cildinin gün boyunca nemli ve yumuşacık olmasını sağlayabilirsin.

Son olarak avokado yağının saç bakımında nasıl kullanıldığını da konuşalım:

 • Avokado yağı saç maskesi olarak düzenli bir şekilde uygulanabilir. Bu aşamada farklı yağlarla bir karışım yaparak da kendine özel bir saç maskesi hazırlayabilirsin.
 • Bu yağı 1 yumurta ve 1 kaşık bal ile karıştırarak saçlarına ev ortamında yoğun bakım uygulayabilirsin.
 • Yağı saç kremin ile karıştırarak şampuanlama sonrasında saç uçlarına uygulayabilirsin.

Avokado yağının hem cilt hem de saç bakımında çok özel bir yeri olduğu gerçek. Sen de bu harika yağı günlük rutinlerine ekleyerek daha parlak ve canlı bir ten ve saç görüntüsüne sahip olabilirsin. NYX Cosmeticsin doğal bileşenler içeren vegan formüllü ürünleri ile makyaj uygulamalarına doğal dokunuşlar yapabilirsin!

Avokado Yağının Faydaları