Niacinamide Nedir,Ne İşe Yarar?

Niacinamide Nedir,Ne İşe Yarar?

10.03.2021 | 00:00

Aydınlık ve Pürüzsüz Bir Cilt İçin: Niacinamide Nedir, Ne İşe Yarar?

Cildin yapısını besleyen ve güçlendiren onlarca farklı bileşen var. Niacinamide de bunlardan biri. Son zamanlarda adını sık sık duymaya başladığımız bu madde aslında bir vitamin formu. Ve tenin doğal güzelliğini ortaya çıkaran muazzam etkileri var.

Herkesin her konuda çok daha bilinçli olduğu bir dönemde yaşadığımız için bizler kullandığımız kozmetik ürünlerinin içerisinde yer alan moleküllere de dikkat ediyoruz. Dolayısıyla adını gördüğümüz her maddenin ne işe yaradığını öğrenmek, araştırmak istiyoruz. Eğer sen de bizimle aynı fikirdeysen bu yazıyı mutlaka okumanı öneririz. Çünkü şimdi sana niacinamide nedir ve tam olarak ne işe yarar sorularının yanıtlarını vereceğiz. Böylece kullandığımız ürünlerin içerisinde kendine yer bulmaya başlayan bu bileşeni çok daha yakından tanıyabileceğiz!

Niacinamide Nedir?

Niacinamide, B3 vitaminin niacin ve niacinamide formuna verilen ad. Nikotinik asit olarak da bilinen niacinamide, cilt için faydalı olan asit türlerinden. Ve suda çözünebilme özelliğine sahip.

B3 vitamini içerisinde bulunan bu molekül elbette yiyecekler aracılığıyla vücuda giriyor. Aynı zamanda harici olarak da uygulanabiliyor. Özellikle cilde ışıltı veren serum, bakım kremi ve makyaj malzemeleri içerisinde bulunan bu bileşen tende gözle görülür bir gençlik etkisi yaratıyor. 

Niacinamide Ne İşe Yarar?

Niacinamidenin moleküler yapısı başta hiperpigmentasyon olmak üzere birçok cilt sorununa çözüm getirme özelliği taşıyor. Niacinamidenin faydalarını şöyle sıralayabiliriz:

 • İnce çizgilerin ve kırışıklıkların oluşumunu önler ve erken yaşlanma belirtileriyle savaşır.
 • Cilt tonunu eşitler.
 • Sivilceler üzerinde iyileştirici etkisi bulunur.
 • Teni hassasiyetini azaltarak yatıştırır. 
 • Tenin daha canlı ve aydınlık olmasını sağlar.
 • Koyu lekelerin rengini açar ve cildi beyazlatır. 
 • Kızarıklık görünümünü azaltır.
 • Cildin yapısını onarır ve yeni lekelerin oluşumunu önler.
 • Tenin besler ve yapısını güçlendirir.
 • Yoğun nem terapisi uygular.

Neden Niacinamide İçeren Ürünler Tercih Edilmeli?

Niacinamidenin faydalarını gördükten sonra ona aşık olmamak mümkün değil. Tabii tüm bu etkileri tene taşımak için formülünde niacinamide bulunan ürünleri tercih etmek gerekiyor. 

 • Cilt tonun eşitlenir ve bir türlü geçmiyor diye üzüldüğün lekelerinden kurtulabilirsin. Özellikle akne ve güneş lekelerine niacinamide ile veda edebilirsin. Güneş lekeleri hakkında detaylı bilgi almak için yazımızı okuyabilirsin. 
 • Çok daha aydınlık ve taze bir cilde sahip olabilirsin.
 • Yaşlanma belirtileriyle savaşa ne kadar erken başlarsan elin o kadar güçlü olur. Niacinamide sayesinde ince çizgileri oluşmadan önleyebilirsin.
 • Sivilcelerden kurtulabilir, ferahlayan tenin tadını çıkarabilirsin. 

Niacinamide Kullanırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Niacinamide içeren kozmetik ürünlerinde dikkat etmen gereken şey, kalite. Bildiğin, tanıdığın ve içeriğinden emin olduğun markaların ürünleri tercih etmelisin. Bu ürünleri rahatlıkla kullanabilirsin.

Tabii bir de niacinamidenin tek başına kullanılması hususu var. Günümüzde cilt için faydalı asitlerin birçoğu direkt olarak tene uygulanabilecek formda da satılıyor. Elbette, sen de böyle bir yol izleyebilirsin ama bu süreçte çok dikkatli olman gerektiğini de unutmamalısın.

 • Uzmanlar düzenli olarak alkol tüketen kişilerin tek başına niacinamide kullanmaması gerektiği konusuna dikkat çekiyor. Çünkü bu iki madde reaksiyona girerek sorun oluşturabiliyor.
 • Tek başına kullanılan niacinamide tende tahrişe ve alerjiye de sebep olabiliyor. Böyle bir durumda hassasiyet yaşanan bölgenin tespit edilmesi ve bir uzmana başvurulması gerekiyor.
 • Son olarak bazı bileşenler birbiriyle etkileşime girdiği için tende irritasyon yaratabiliyor. Eğer saf niacinamide kullanmak gibi bir niyetin varsa diğer kozmetik ürünleriyle beraber bir doktora danışmanı tavsiye ederiz. 

Niacinamide İçeren Ürünlerimiz

Senin için her zaman en mükemmelini isteyen NYX Cosmetics olarak ten makyaj koleksiyonlarımıza niacinamide içeren ürünler ekledik! Sen de tenini pürüzsüzleştirecek makyaj sabitleyici spreylerimizi gönül rahatlığı ile kullanabilirsin!

 • NYX Cosmetics Makeup Setting Spray Matte; parlama sorununa son veren, mat bitişli, muhteşem bir sprey sabitleyici. Vegan formülü içerisinde yer alan niacinamide cildi tek tonda buluşturur ve porselen duruşu sunar.
 • Aydınlık bir ten arayanlara özel formüle edilen NYX Cosmetics Makeup Setting Spray Dewy ise cildine ışık katmaya hazır! Teni nemlendiren formülü sayesinde ıslak ve parlak bir bitiş sunan bu ürünle makyajın gün boyu seninle!

NYX Cosmetics koleksiyonlarında tene hayat veren doğal bileşenlerle bezeli birçok farklı ürün var. Sen de dilediğin makyaj ürünlerini inceleyebilir, formüllerde yer alan çok özel moleküllerin tende yarattığı etkileri öğrenmek için yazılarımızı takip edebilirsin.

5 Adımda Smokey Eyes - Dumanlı Göz Makyajı

5 Adımda Smokey Eyes - Dumanlı Göz Makyajı

Allık Nedir, Allık Nasıl Sürülür?

Allık Nedir, Allık Nasıl Sürülür?