Maskara Nedir, Maskara Nasıl Sürülür?

Maskara Nedir, Maskara Nasıl Sürülür?

15.10.2019 | 14:43

Maskara Sürme Teknikleri ile Hacimli Kirpikler

Kirpikleri daha uzun ve dolgun göstermeye yarayan maskara, neredeyse her kadının makyaj çantasında bulunur. Senin de en hafif makyajlarda ya da makyajsız günlerde dahi bakışlarını daha etkileyici göstermek için maskaraya başvurduğun olmuştur. Ancak maskara, diğer adıyla rimel, seçim yapması en zor makyaj ürünleri arasında yer alır. Bunun sebebi, her maskara çeşidinin birbirinden farklı etkilere sahip olması. Çünkü her kadının en iyi maskara tercihi de birbirinden farklı. Kirpikleri uzatan, dolgunlaştıran, onlara hacim veren ve tel tel ayıran birçok çeşit var. Hâl böyleyken sana en uygun maskarayı tercih etmekte zorlanıyor olabilirsin. Bu yazıda hem beklentilerini en iyi şekilde karşılayacak maskarayı nasıl bulacağını hem de onu uygularken işine yarayabilecek birkaç ipucunu bulabilirsin.

Maskara Ne İşe Yarar?

Maskara, kirpiklerin her bir telinin daha uzun, hacimli ve dolgun görünmesini sağlayarak makyajını ve bakışlarını daha etkileyici kılan bir ürün. Her tip makyajda kullanılabildiği gibi, kadınların hayatında yüz yıllardan beri farklı formlarda varlığını sürdürmekte. Ancak en doğru sonucu alabilmek için kendine en uygun ürünleri tercih etmende fayda var.

Maskara Nasıl Seçilir?

Maskara seçerken önceliğin, satın alacağın üründen hangi beklentilerin olduğunu tespit etmek olmalı. Örneğin, hâlihazırda uzun kirpiklerin varsa ve yalnızca onları belirginleştirmek ve daha dolgun hale getirmek istiyorsan, kirpikleri tek tek ayıran ürünlere yönelebilirsin. Hacimsiz ve kısa kirpiklerden şikayetçiysen ve onları uzatmak istiyorsan, kirpikleri besleyen ve hacim veren maskara çeşitleri senin için daha doğru olabilir. Maskara fiyatları ve etkileri üzerine yaptığın kısa bir araştırmadan sonra kendine en uygun ürünü kolaylıkla bulabilirsin.

Kirpiklerini tek tek ayıran Nyx On The Ris Volume Liftscara maskarasını incelemelisin!

Maskara Nasıl Sürülür?

Maskara, sürmesi oldukça basit görünse de esasen komplike makyaj ürünlerinden biri. Öncelikle maskarayı sürmeden önce göz çevrenin temiz olduğundan emin olmalısın. Zaten makyaj yapmaya başlamadan önce cildini derinlemesine temizlemen ve nemlendirmen, tüm makyajının daha güzel görünmesini sağlar. Ek olarak, göz çevrende herhangi bir makyaj kalıntısı kalmadığına da emin olmalısın. Yüzün makyaja hazır hâle geldikten sonra, sıra makyajınla uyumlu bir maskara seçmeye gelir. Eğer yok gibi bir makyaj, diğer adıyla no-makeup makeup tarzında bir makyaj yapacaksan, şeffaf maskara kullanarak yalnızca kirpiklerini daha belirgin hâle getirebilirsin. Eğer doğal görünümlü ya da toprak tonlarında bir makyaj tercih ediyorsan, kahverengi maskara çeşitleri de makyajınla uyum sağlar. Klasik tarzda, yani siyah renkte bir maskara seçeceksen, işini kolaylaştıracak birkaç ipucu seni bekliyor.

Hacimli Görünen Kirpikler

Kirpiklerin hacimli görünmesi için çok fazla maskara uygulamak yanlış bir yöntem. Özellikle üst üste birkaç kat maskara sürüldüğünde, ürün kirpiklerde topaklanma ve yapışma sorununa yol açar. Bu problemi yaşamamak için maskaranı, kirpiklerine uygulamadan önce hafifçe bir peçeteye silerek üzerinde var olan fazla katmanı alabilirsin. Böylece maskaran kirpiklerine eşit ve ölçülü miktarda dağılır. Ayrıca maskaranı birkaç kat süreceksen, her uygulamadan önce ürünün kuruması için birkaç dakika beklemende fayda var.

Kıvrımlı Kirpikler

Kıvrımlı kirpikler için genellikle en çok başvurulan yöntem, bir kirpik kıvırıcısı kullanmak. Ancak özellikle güçsüz ve az sayıda kirpiği olan kadınlar, kirpik kıvırıcısı kullanmaktan çekinebiliyor. Yalnızca maskara sürme tekniğini değiştirerek de daha kıvrımlı kirpiklere sahip olabilirsin. Bu tekniğin püf noktası, maskarayı kirpik dibinden başlayıp yukarı doğru sürerken hafifçe sağa ve sola doğru oynatmak. Bir başka deyişle, kirpiklerini maskara ile hafif kavisli olarak taramak. Kusursuz sonuç almak için sürdüğün ilk kat maskarayı normal, ikinci katı ise bu şekilde uygulayabilirsin.

Uzun Görünümlü Kirpikler

Kirpiklerinin görünümü, kullandığın maskara çeşidinin ve uyguladığın miktarın yanı sıra maskarayı nasıl tuttuğuna göre de değişir. Daha uzun görünen kirpikleri tercih ediyorsan, son katı sürerken maskaranı biraz daha dik tutabilirsin. Ayrıca daha dolgun bir görünüm elde etmek için kirpiklerinin yalnızca altına değil, üstüne de uygulayabilirsin.

Tek Tek Ayrımlı Kirpikler

Kirpiklerinin tel tel ayrık görünmesini istiyorsan, başvurabileceğin birkaç yöntem var. İlki, transparan pudralardan yardım almak. Bir kulak ya da makyaj çubuğu ile kirpiklerine hafifçe transparan pudra uyguladıktan sonra maskara sürdüğünde, kirpiklerin daha ayrık ve güzel görünür. Bir diğer yöntem ise temiz bir kirpik fırçası ile kirpiklerini taradıktan sonra maskara sürmek. Özellikle biten maskaralarının fırçalarını tamamen temizleyip hijyenik hâle getirirsen, onları da bu amaçla kullanabilirsin. Ayrıca maskaranı sürerken gözünün altına ya da üstüne bulaşmaması için, bir çay ya da tatlı kaşığını kirpiklerinin altına koyarak maskaranı uygulayabilirsin.

En yeni makyaj ürünlerini incelemek için tıklayın!

Göz Rengine Uygun Maskara Renkleri

Siyah maskara her kadına yakışır elbette. Ancak kullanılan maskara renkleri, göz rengine ve makyaj tarzına göre çeşitlendirilebilir. Örneğin, yeşil ya da elâ gözlüysen ve hafif makyajları tercih ediyorsan, kahverengi renkte maskaraları mutlaka denemelisin. Kahverengi maskara, kirpiklerini doğal bir biçimde dolgunlaştırır ve belirginleştirir. Ayrıca göz rengini de daha ön plana çıkarır. Mavi gözlülerin ise özellikle gece makyajlarında siyah maskaraları tercih etmesi oldukça güzel görünür. Böylece gözlerinin rengi daha belirgin, bakışların ise daha etkileyici hâle gelir. Günlük makyajlarda her göz renginden kişinin başvurabileceği bir diğer ürün ise şeffaf maskaralardır. Şeffaf maskaralar ile hem makyajsız gibi görünebilir hem de dolgun kirpiklerinin tadını çıkarabilirsin.

Uzun Süre Kalıcı Maskara İçin Uygulama Önerileri

Bazı maskaralar gün içinde akma veya bulaşma gibi sorunlar yaratabilir. Maskara yoğun bir renge ve yapıya sahip olduğu için, böyle bir durumda özellikle dışarıdaysan, makyajını temizleyip tazelemek oldukça zor olabilir. Maskaranı daha kalıcı bir hâle getirmek için kullanabileceğin yöntemler ile bu tip problemlerden tamamen kurtulabilirsin.

Her mevsim ve hava koşulunda akmayan bir maskaran olsun istiyorsan, tercihin ilk etapta su geçirmez ürünlerden yana olmalı. "Waterproof" ibaresi ile de belirtilen bu ürünler, yağmur yağdığında ya da terlediğinde akma sorunu yaşamanı engeller. Maskaranın kirpiklerinde yarattığı hacimli etkinin devam edebilmesi için maskaranı mutlaka birkaç kat sürmende fayda var. Ancak elbette 2-3 katı geçmemen daha ideal; aksi takdirde bu defa kirpiklerin çok fazla miktarda ürüne maruz kaldığı için yapışabilir.

Hem kirpiklerini taramak hem de ürünü daha uzun süre muhafaza edebilmelerini sağlamak için maskara bazlarından da yardım alabilirsin. Maskaradan önce bir kat halinde maskara bazı sürerek makyajının kalıcılığını artırabilirsin. Son olarak, sana kullanımı en rahat ve pratik gelen şekle sahip maskaraları tercih etmelisin. Böylece zaman içinde ve elin alıştıkça maskaranı kullanma konusunda ustalaşacak, kusursuz uygulamalar yapabileceksin.

İndirimli makyaj ürünlerini incelemek için tıklayın!

NYX Cosmetics'ten Double Stacked Maskara ile Kusursuz Kirpikler

Her maskaranın farklı etkileri olduğunu biliyor, fakat sen tüm etkileri bir arada bünyesinde toplayan bir maskara arıyorsan, NYX Cosmetics'in sana sunduğu Double Stacked Maskara'yı mutlaka denemelisin. Upuzun ve muhteşem görünen kirpikler için gerekli her tür etkiye sahip olan bu ürün, gün içinde dökülme, akma ya da dağılma problemlerine sebep olmaz. Ürün iki tüpten oluşur ve tüplerden biri maskara bazı olarak kullanılır. Böylece makyajının kalıcılığı ve etkileyiciliği gün boyu seni takip eder. En doğru sonucu almak için önce maskarayı, sonra maskara bazını ve tekrar maskarayı uyguladığında kirpiklerinin geldiği hâle sen de çok şaşıracaksın. Gün sonunda maskaranı kolaylıkla bir makyaj temizleyicisi yardımı ile çıkarabilir ve ertesi gün tekrar uygulayabilirsin.

Göz Makyajınızı tamamlayacakeyeliner sürme tekniklerini incelemek için tıklayın!

Dumanlı Göz Makyajı 5 Adımda Nasıl Uygulanır?

Dumanlı Göz Makyajı 5 Adımda Nasıl Uygulanır?

Güzellik Sırları:BB Krem ile Pürüzsüz Bir Cilde Kavuşun

Güzellik Sırları:BB Krem ile Pürüzsüz Bir Cilde Kavuşun