Makyaj Bazı Nedir? Makyaj Bazı Nasıl Uygulanır?

Makyaj Bazı Nedir? Makyaj Bazı Nasıl Uygulanır?

26.09.2019 | 11:37

Gün Boyu Kalıcı Bir Makyaj İçin Makyaj Bazı Nasıl Kullanılır?

Yaptığın makyajın güzel görünmesi kadar kalıcı olması da önemlidir. Bunun için makyaj malzemelerinin arasına sadece bir tek ürün eklemen yeterli: Makyaj bazı.

"Makyaj altı bazı ne işe yarar?" diye merak ediyorsan okumaya devam et. Kimileri makyaj bazının gücüne inanmıyor, baz kullanmanın bir işe yaramadığını ya da baz kullanmaya ihtiyaç duymadıklarını söylüyorlar. Onlara yanıldıklarını söylemek hoş değil ama yanılıyorlar; makyaj bazı kesinlikle işe yarıyor! Kendin deneyip farkı gözünle görebilirsin.


Makyaj Bazı Nedir?

Cildi makyaja hazırlayan ve üzerine sürdüğün tüm ten ürünlerinin tutunabileceği bir zemin oluşturan, genellikle silikon bazlı polimerler ile formüle edilen krem, likit ya da jel formundaki ürünlerdir. Çoğunlukla şeffaf, beyaz ya da krem rengi olan makyaj bazları, yüze uygulandığında dağılarak tamamen cilt ile bütünleşirler ve herhangi bir renk bırakmaz.

Renksiz makyaj bazları olduğu gibi, renkli makyaj bazları da vardır. Renkli makyaj bazları ciltteki ton farklılıklarını eşitler ve cilt kusurlarını kamufle eder. Renkli makyaj bazları, renk düzenleyici (color corrector) olarak geçer. Cildindeki kızarıklıklardan ve sivilcelerden şikayetçiysen yeşil renkli makyaj bazı, cildin sarımsı ve donuk görünüyorsa lila renkli makyaj bazı, göz altında koyu halkalar varsa şeftali renkli makyaj bazı, lekeli bir cildin varsa sarı renkli makyaj bazı ve yüzüne aydınlık vermesi için de mavi renkli makyaj bazı kullanmanı tavsiye ederiz. Renk düzenleyici makyaj bazları sorunlu bölgenin tam zıttı bir renge sahip olduğu için, o bölgeyi nötrleyerek kamufle eder. Yüzünde şikayetçi olduğun konuya göre Color Correcting Liquid Primer makyaj bazı serisinin 5 renginden birini seçebilirsin.

Makyaj Bazı Ne İşe Yarar?

Bir taşla birkaç kuş vuran makyaj bazını sevmek için gerçekten pek çok neden var. Makyaj bazı ya da teknik ismi ile "primer", ten makyajın için bir astar görevi gören, fondöten uygulaması için ideal bir zemin hazırlayan, gözeneklerin görünümünü azaltarak makyaj ürünlerinin, cildine daha iyi oturmasını ve ten makyajının gün boyu yüzünde ilk yaptığın haliyle kalmasını sağlayan muhteşem bir makyaj ürünüdür. Bütün bu marifetleri yetmiyormuş gibi, makyaj bazı ayrıca gün içinde T bölgesi adı verilen alın, burun ve çene bölgesinin daha az yağlanmasını sağlayarak parlamayı kontrol eder. Makyaj bazı bu anlamda yağlı ciltlerin en yakın arkadaşı olabilir. Ne kadar harika, öyle değil mi?

Makyaj Bazı Nasıl Kullanılır?

"Faydaları saymakla bitmiyormuş, peki ama makyaj bazı nasıl sürülür?" diye sorabilirsin. O halde gelelim makyaj bazının nasıl kullanıldığına... Öncelikle her makyaja başlamadan önce olduğu gibi, yüzünü cilt tipine uygun bir temizleyici ile kirden ve yağdan arındırdıktan sonra makyaj bazını temiz bir cilde uygulamalısın. Makyaj bazı nemlendirici yerine kullanılmaz. Bu yüzden yüzünü nemlendirdikten sonra makyaj bazını uygulamalısın. Elde etmek istediğin sonuca göre, cilt tipine ve cilt kusurlarına uygun bir makyaj bazı seçmelisin. Eğer yağlı bir cildin varsa matlaştırıcı ve gözenek küçültücü makyaj bazı kullanmalısın. Can't Stop Won't Stop Matte Primer ile T bölgesini ve yüzün parlayan diğer bölgelerini kontrol altına alabilirsin. Kuru bir cildin varsa nemlendirici ve besleyici bir makyaj bazı tercih etmelisin. Hydra Touch Oil Primer ile kuru cildini hem besleyip hem de makyaja hazırlayabilirsin.Doğru bir makyaj bazı seçmezsen, makyaj bazının işe yaramadığını düşünebilirsin. Eğer hangi makyaj bazını seçeceğinden emin olamıyorsan, cilt tipine uygun makyaj bazını seçmesi için uzman bir makyaj sanatçısından ya da satış görevlisinden yardım alabilirsin.

Makyaj bazını yüzüne çok az miktarda uygulaman yeterli olur çünkü fazlası tam tersi bir etki yaratarak fondötenin, yüzüne iyi oturmamasına sebep olabilir. Nohut büyüklüğünde aldığın makyaj bazını yanaklarına, burnuna, alnına ve çenene uyguladıktan sonra, yüzünün ortasından başlayıp dışına doğru uygulayarak parmaklarınla ya da temiz bir fondöten fırçası ile tüm yüzüne iyice yedirmelisin. Kimi silikon bazlı makyaj bazları kalın bir formüle sahiptir ve onları parmağınla iyice burun çevresine yedirmen gerekebilir. Fondöten sürmeden önce makyaj bazının tamamen kurumasını beklemelisin ve cildine tamamen oturması için ona birkaç dakika zaman vermelisin.


Makyaj Bazı Yerine Ne Kullanılabilir?

Birkaç yıl önce popüler bir makyaj sanatçısı tarafından keşfedilen ve makyaj bazı olarak kullanılan ilginç bir ürün var: Tıraş losyonu. Hani şu erkeklerin tıraştan sonra ciltlerini yatıştırmak için sürdükleri losyonlardan. Hayır, şaka yapmıyoruz. Tıraş losyonunun içerisinde gliserin bulunur ve gliserinin suyu tutarak cildi nemlendirme özelliği olduğu için, fondötenin altına ince bir tabaka halinde uygulanan tıraş losyonu, hem cildini besleyebilir hem de fondötenin daha uzun süre kalıcı olmasına yardımcı olabilir. Ancak bu yöntemi yine de pek fazla tavsiye etmiyoruz. Erkeklerin cildine uygun olarak formüle edilen bir ürün olduğu için, kadınların kullanması durumunda sivilce ya da alerjik reaksiyon gibi istenmeyen etkiler ortaya çıkabilir.

Aslına bakarsan hiçbir ürün tam anlamıyla makyaj bazının yerini tutamaz. Makyaj bazı kullanmıyorsan ama yine de makyajının gün boyu kalıcı olması gerekiyorsa yapabileceğin birkaç uygulama var. Ten makyajını bitirdikten sonra transparan bir pudra ile makyajını sabitleyebilir ve tüm makyajını tamamladıktan sonra, tüm yüzüne makyaj sabitleyici bir sprey sıkarak makyajını olduğu yere kilitleyebilirsin. Yapacağın bu ekstra işlemler sayesinde makyajın uzun süre kalıcı olur.

Far Bazı, Maskara Bazı ve Dudak Bazı

Piyasada sadece ten makyajı için değil, hemen hemen yüzünün her farklı bölgesi için bir makyaj bazı var. Göz farının daha uzun süre kalıcı olması ve daha canlı renkte görünmesi için far bazı kullanabilirsin. Özellikle yaz aylarında ve yağlı bir cildin varsa gün içerisinde farın, göz kapaklarında birikerek çizgilenir. Bu durum hoş bir görünüm oluşturmaz. Bunu önlemek için farını sürmeden önce göz kapağının tamamına far bazı uygularsan böyle bir sorunun kalmaz; farın gün içinde uçup gitmez ve çizgilere dolmaz. Eğer far bazın yoksa onun yerine bir kapatıcı kullanarak benzer etkiyi yakalayabilirsin.

Kirpiklerini elbette maskara ile daha dolgun gösterebilirsin ama sana maskaranın performansını daha da artırabileceğini söylesek? Takma kirpikten değil, ama takma kirpik etkisi yaratan bir üründen söz ediyoruz: Maskara bazı. Her zaman kullandığın maskarayı sürmeden önce, kirpiklerinin tamamını beyaz renkli maskara bazı ile kaplayarak kirpiklerini kalınlaştırabilirsin. Maskara bazının kurumasını bekledikten sonra, maskara bazının üzerinden siyah maskara ile bir kat daha geçerek daha önce hiç olmadığı kadar gür ve dolgun kirpiklere kavuşabilirsin. Yalnız şimdiden uyaralım; onların gerçek kirpiklerin olduğu konusunda görenleri ikna etmen zor olabilir.

Cilt, göz ve kirpikler için uygun birer makyaj bazı var ve dudakları da unutmamak lazım. Ruj bazı, rujun daha pürüzsüz bir şekilde uygulanmasını ve daha uzun süre kalıcı olmasını sağlar. Eğer ruj bazın yoksa dudaklarını nemlendirdikten sonra, dudaklarının üzerine ince bir kat kapatıcı sür ve etrafını çerçeve ile çizerek tamamını dudak kalemi ile doldur. Bu işlemler rujun daha uzun süre dudakta kalmasını ve bulaşmamasını sağlar.

Makyaj bazının üzerinde uygulayacağın ten rengine uygun doğru fondöten rengini seçmek için hemen tıkla.

Lip Gloss (Dudak Parlatıcısı) Trendleri

Lip Gloss (Dudak Parlatıcısı) Trendleri

Eyeliner Nasıl Sürülür? Eyeliner Çekme Teknikleri

Eyeliner Nasıl Sürülür? Eyeliner Çekme Teknikleri