Makyaj Bazı Nedir ? En İyi Makyaj Bazı Uygulamaları

Makyaj Bazı Nedir ? En İyi Makyaj Bazı Uygulamaları

28.11.2019 | 10:28

Makyaj Bazı Nedir ? En İyi Makyaj Bazı Uygulamaları

Her kadının makyaj tarzı, sevdiği makyaj malzemeleri ve makyaj yapma sıklığı birbirinden farklı. Ancak istisnasız her kadın, yaptığı makyajın doğal, uyumlu ve güzel görünmesini ister. Bu sebeple makyaj yapma teknikleri ve ipuçları hakkında bilgi sahibi olmak oldukça önem taşır. Hangi makyaj malzemesinin nasıl kullanacağı, malzemelerin kullanım sıralaması, cilt tipine ve rengine göre ürün seçimi gibi pek çok püf noktası yapılan makyajı daha etkileyici kılar.

Her makyajı daha güzel ve kalıcı hâle getirmenin sırlarından biri, makyaj bazı kullanmak. Makyaj bazı geçmiş yıllarda faydaları pek bilinmeyen ya da yeterince önemsenmeyen bir ürün olsa da, son zamanlarda gördüğü rağbet giderek artıyor. Sen de makyajının gün içinde akmasından ya da bozulmasından, teninin makyaj ürünleri ile yeterince uyum sağlayamamasından şikayetçiysen, aradığın çözüm makyaj bazında olabilir. "Makyaj bazı nedir, makyaj bazı nasıl kullanılır, cilt tipine göre makyaj bazı seçimi nasıl yapılır?" gibi soruların cevabı bu yazıda seni bekliyor.

Makyaj Bazı Nedir?

Makyaj bazları, cildinle makyaj ürünleri arasında koruyucu bir kalkan görevi gören likit kozmetik ürünleridir. Genellikle yağ, serum, sprey ya da krem formu taşırlar. Tenini, başta fondöten ve kapatıcılar olmak üzere, tüm makyaj malzemelerine hazırlayarak makyajının daha kalıcı ve güzel görünmesini sağlarlar.

Cilt tipine uygun doğru fondöten seçimi için tıkla!

Makyaj Bazı Ne İşe Yarar?

Makyaj bazının öncelikli görevi, cildini pürüzsüzleştirerek ten makyajını kusursuz göstermektir. Özellikle cildindeki gözenek görünümünden rahatsızsan ve makyaj yaptığında tenin pütürlü bir hâl alıyorsa, mutlaka bir makyaj bazı edinmelisin. Çünkü makyaj altı bazı, cildini portakal kabuğu görünümünden kurtarır ve yağ dengesini kontrol altına alır. Ayrıca cildinin gün içinde ihtiyacı olan nemi karşılayarak cilt sağlığını korumana da yardımcı olur.Gözenek sıkıştırıcı NYX PORE FILLER makyaj bazını mutlaka denemelisin!

Makyaj Bazı Nasıl Uygulanır?

Kullanımı oldukça kolay ve pratik bir ürün olan makyaj bazını, tüm ten makyajı ürünlerinden önce kullanmalısın. Elbette makyaja başlamadan önce cildini derinlemesine temizlemende fayda var. Cildin arınmış bir hâle geldiğinde makyaj bazını ölçülü bir miktarda tüm yüzüne uygulayabilirsin. Eğer krem formunda bir yüz bazı kullanıyorsan parmaklarınla, serum ya da yağ şeklinde bir ürüne sahipsen damlalık ya da parmak uçlarınla makyaj bazını yayabilirsin. Daha sonra birkaç dakika bekleyerek ürünün cildine nüfuz etmesini sağlayabilir, sonra makyajına kaldığın yerden devam edebilirsin.

Makyaj Bazı Nasıl Seçilir?

En iyi makyaj bazı tercihi her kadın için farklılık gösterir. Bunun sebebi, herkesin sahip olduğu cilt tipinin ve ihtiyaç duyduğu etkinin birbirinden ayrı olması. Sen de makyaj bazı seçerken cilt tipinin hangisi olduğunu öğrenmeli ve kendine uygun ürünlere yönelmelisin. Cilt tipine uygun şekilde üretilmemiş bir ürün kullanmak cildinin yağ ve nem dengesini tümden bozabilir. Hangi makyaj bazının kimin için üretildiğini ise ürün ambalajları ve açıklamalarından kolaylıkla inceleyebilirsin. Daha sonra makyaj bazı fiyatları ve özelliklerini karşılaştırarak beklentine en uygun ürünü tercih edebilirsin.

Cilt Tipine Göre Makyaj Bazı Önerileri

Makyaj bazlarının cilde etkileri birbirinden farklı. Örneğin, kuru ve hassas ciltler için geliştirilmiş makyaj bazları genellikle yağ ve serum formunda üretilir. Bunun sebebi, bu tip ciltlerin yağ üretiminin yetersiz olması ve sık sık kuruyarak pürüzlenmesi. Yağlı ciltler için üretilen ürünler ise fazla yağ üretimini azaltmaya ve cildi nemlendirmeye odaklı. Bu yüzden cilt tipine uygun ürün seçimi oldukça önemli.

Kuru Ciltler İçin Makyaj Bazı

Kuru ciltlerin neme ve beslenmeye diğer tüm cilt tiplerinden daha çok ihtiyacı var. Kuru bir cilde sahipsen, gün içinde cildinin pul pul olması hissini zaten biliyorsun. Bu hissin önüne geçebilmek için cildini derinlemesine nemlendiren ve yağ oranını düzenleyen bir ürüne ihtiyacın var. NYX Cosmetics Professional Makeup Hydra Touch Oil Primer, yalnızca birkaç damla ile tüm yüzünü nemlendirerek kusursuz bir makyajın alt yapısını hazırlar. Vegan formüle sahip bu ürünü, karma cilt tipine sahipsen de kullanabilirsin. Yapman gereken tek şey, ürünü yağlanma problemi yaşadığın T bölgesi dışındaki bölgelere uygulamak.

Yağlı Ciltler İçin Makyaj Bazı

Yağlı bir cildin gün içinde oluşturduğu en büyük sorunlar, parlayan bir cilt ve akan bir makyaj. Fakat bu sorunlardan işinin ehli bir makyaj bazından yardım alarak kurtulman çok kolay. NYX Cosmetics Professional Makeup Can't Stop Won't Stop Matte Primer ile fondöten ve kapatıcının gün içinde akması problemi tarih olur. Cildin ise yalnızca ışıl ışıl olduğu için parlar. Başta T bölgesi olmak üzere, yüzünün hiçbir yerinde gereksiz yağlanma problemi ile baş etmene gerek kalmaz. Porselen makyaj ya da yoğun gece makyajlarını bile saatlerce kalıcı kılan bu ürün ile makyaj tazeleme derdinden kurtulabilirsin.

Sivilceli Ciltler İçin Makyaj Bazı

Sivilce ve akne probleminden şikayetçiysen, elbette öncelikli olarak bu problemlere uygun cilt bakım ürünleri kullanmalısın. Ancak cilt problemlerin, onlardan kurtulana dek kusursuz makyaj yapmana asla engel olamaz. NYX Cosmetics Studio Perfect Primer ailesinin yeşil renkteki üyesi, kızarıklık ve sivilce görünümünü yok ederek ten rengini eşitler. Üstelik bu ürünü makyajdan önce kullanmanın yanı sıra, gündelik hayatında da yüzüne uygulayarak cilt tonunda yarattığın renk eşitliğinin tadını çıkarabilirsin.

Solgun Ciltler İçin Makyaj Bazı

Bazen hiçbir cilt problemi yaşamasan da tenin solgun ve yorgun görünmeye başlar. Esasen bu çok doğal. Gün içinde birçok şey ile temas etmesinin yanı sıra tenin; stresten, uyku düzensizliğinden ve dengesiz beslenmeden

ötürü yorularak bu tip reaksiyonlar verebilir. Fakat cildinin ışıltısını yok etmek öyle kolay değil elbette.NYX Cosmetics Honey Dew Me Up Primer ile cildindeki renk eşitsizliklerini giderebilir ve teninin ışıltısını geri kazanabilirsin. İçerdiği altın parıltıları ile ışığı yansıtan ve seni gün boyu doğal bir ışıltıya kavuşturan bu ürünü hafif ve günlük makyajlarda bile kullanabilirsin.

Gözenek Sıkılaştırıcı Makyaj Bazı

Cildindeki gözenek görünümü, çizgiler ve kırışıklıklar canını sıkıyor olabilir. Çünkü makyaj yaptığın takdirde fondöten ve benzeri likit ürünler, bu çizgi ve çukurların içine dolarak makyajını bozabilir. Ancak çözüm oldukça kolay. NYX Cosmetics Professional Makeup Pore Filler Primer, pürüzsüz bir ten makyajı için gerekli tüm etkilere sahip. Özellikle gözeneklerinin yoğun olduğu bölgelere tampon hareketler ile uyguladığında gözeneklerini sıkılaştırarak seni makyaja tamamen hazırlar.

Makyaj Bazı Yerine Kullanılabilecek Ürünler

Öncelikle bilmelisin ki her ürün, üretildiği amaç doğrultusunda daha çok etkili. Bu yüzden makyaj bazı yerine başka bir ürün kullandığında tam verim alamayabilirsin. Makyaj bazı yerine kullanabileceğin en uygun ürünler nemlendiriciler ve yüz serumları. Çünkü bu ürünler de cildini nemlendirmek ve yağ oranını düzenlemek konusunda oldukça etkili. Ancak eğer makyaj bazı kullanırken asıl beklentin makyajını kalıcı, tenini ise pürüzsüz hâle getirmekse bu ürünlerden tam performans alman mümkün değil. Makyaj bazı kullanmadan yaptığın makyajını daha sabit ve uzun ömürlü kılmak için, transparan pudralardan ya da makyaj sabitleme spreylerinden yardım alabilirsin. Yüzüne geniş bir pudra fırçası ile hafifçe uyguladığın transparan pudra ya da ölçülü miktarda sıktığın sabitleme spreyi ile makyajının dağılmamasını sağlayabilirsin.

Takma Kirpik Kullanımı Hakkında Her Şey

Takma Kirpik Kullanımı Hakkında Her Şey

Kaş Makyajı İçin Altın Değerinde Öneriler

Kaş Makyajı İçin Altın Değerinde Öneriler