Kontür Nedir, Kontür Makyajı Nasıl Yapılır?

Kontür Nedir, Kontür Makyajı Nasıl Yapılır?

09.10.2018 | 17:40

Öncelikle ''kontür nedir?'' nedir ve neden yapılır kısaca bahsetmek isteriz: Kontür yüzümüzü daraltmak veya boyutlandırmak için uygulanan bir makyaj hilesidir. Önceleri makyaj artistlerinin uyguladığı bir yöntem olan kontür makyaj uygulaması son senelerde günlük makyajın popüler bir adımı olmaya başladı.

Peki kontür nasıl yapılır? Merak ediyorsan yazının devamında adım adım kontür uygulamasına ve kontür makyaj malzemelerine yer veriyoruz! Kontür uygulaması için ihtiyacın olan tek ürün ten renginizden birkaç ton koyu kontür pudrası veya soğuk tonlu bir bronzer allık. Kontür uygulaması klasik ten makyajı uygulamalarından biraz daha detaylı bir uygulama olduğu için size önerimiz kontür makyaj paleti gibi profesyonel ten makyajı ürünlerinden destek almanız. Bu nedenle, kontür paleti önerilerinde öne çıkan NYX PROFESSIONAL MAKEUPn HIGHLIGHT & CONTOUR PRO PALETTE kontür paleti ürününü incelemeni öneririz.

Ten makyajında krem ürünleri tercih ediyorsan önerimiz WONDER STICK. Kontür için tercih edilen kontür fırçası orta sıklıkta, bronzer fırçasına göre uç kısmının elmacık kemiklere uygun oturacak bir fırça olması gerekmektedir. Toz ve krem kontür ürünlerini rahatlıkla uygulayabileceğiniz PRO FLAT CONTOUR BRUSH ya da hem allık hem de kontür uygulaması yapabileceğiniz HOLOGRAPHIC HALO PRECISION HIGHLIGHTING BRUSH fırçalarını değerlendirebilirsiniz.

Kontür nasıl uygulanır merak ediyorsan adım adım açıklıyoruz:

Kontür uygulaması ten makyajınızın aydınlatıcı ve allıktan önceki adımı olmalıdır. Önce makyaj bazı ile cildi nemlendirir ,sonra fondöten uygulaması ile pürüzsüz bir ten makyajına sahip olman bizim önerimiz. Çünkü kontürün pürüzsüz ve nemli bir tende her zaman en iyi şekilde duracaktır. Ten makyajında kontür adımına geldiğinde adım adım yapman gerekenler: Önce yüzünün boyutlandırmak istediğin bölgelerine yukarıdaki görselde de görebileceğin gibi uygun fırça yardımı ile köşelere ürünü yoğun bir şekilde uygulamak, sonrasında ise yüzünün dışından merkezine doğru hafifleşecek şekilde ürünü süpürerek dağıtmak. Kontür uygulaması sonrası, yüzünde gölge vermediğin bölgelere transparan pudra uygulaman ve yüzünün yüksek bölgelerine aydınlatıcı uygulaman daha bütün bir ten makyajına sahip olmanı sağlar. En genel kontür ile daraltabileceğiniz bölgeler; alın, burun ve elmacık kemiklerini altındaki çukuru gölgelendirerek yüz. Profesyonel kontür ürünleri ile cildinizde bacak veya kol gibi bölgeleri de kontür uygulaması ile daraltabileceğinizi biliyor muydunuz? Son olarak özellikle ünlülerin kontür uygulaması ile başvurdukları bir makyaj hilesini paylaşmak isteriz. Alt dudak çukuruna yaptığınız kontür, dudaklarınızı çok daha dolgun gösterecektir.

Kontür uygulaması için daha fazla ürün incelemek istersen NYX PROFESSIONAL MAKEUP'ın KONTÜR & AYDINLATMA ürün sayfasını inceleyebilirsin!

Doğal Görünümlü Makyajın Püf Noktaları

Doğal Görünümlü Makyajın Püf Noktaları