Kırmızı Ruj Sürmeden Önce Bunlara Dikkat!

Kırmızı Ruj Sürmeden Önce Bunlara Dikkat!

16.01.2020 | 09:00

Kırmızı ruj her ten renginden ve makyaj tarzından kadına çok yakışan, en hafif makyajların bile havasını tamamen değiştiren bir makyaj malzemesi. Oldukça uzun yıllardan beri, neredeyse her dönemin ve yaş grubunun makyaj trendleri arasında sarsılmaz bir yere sahip. Hem çekici hem etkileyici hem de oldukça zarif bir görünüm yaratan kırmızı ruj, asla popülerliğini yitirmiyor. Ancak kırmızı ruju kusursuz bir şekilde uygulamak ve harika bir dudak makyajı yapmak için bazı tekniklerden yardım almakta fayda var.

Kırmızı rujun sana yakışmadığını düşünüyorsan, uygulama kısmında birkaç ufak hata yapıyor olabilirsin. Doğru teknikleri kullanarak bir daha denediğinde, kırmızı ruj hakkında tüm ön yargılarını zihninden silip atacak kadar güzel bir görünüme kavuşabilirsin. Peki, kırmızı ruj nasıl sürülür? Kırmızı ruj sürerken hangi teknikler uygulanmalı? Tüm sorularının cevaplarına ulaşmak için okumaya devam etmen yeterli! 

Kırmızı Ruj Sürme Teknikleri

Kırmızı ruj hakkında olası endişelerini tahmin edebiliyoruz: "Dişlerinin sarı görünmesine neden olur mu? Kırmızı ruju sürerken yanlışlıkla taşırdığında tüm makyajın bozulmaz mı? Ten rengini daha soluk, cildini daha yorgun gösterir mi? Kırmızının doğru tonunu seçmezsen kötü bir görünüm ortaya çıkar mı?" Tüm bu soruları bir arada yanıtlamanın tam zamanı: Hayır, endişelenmene hiç gerek yok! Aşağıda yer alan adımları izleyerek kırmızı rujunu kusursuz bir şekilde uygulayabileceğinden emin olabilirsin. 

1. Önce Nemlendir

Başta koyu ve canlı renklere sahip rujlar olmak üzere, her tondan ve formdan ruju sürmeden önce dudaklarının ihtiyacı olan bakımı yapmanda fayda var. Ölü derilerden arınmış, nem takviyesi sağlanmış ve pürüzsüz dudaklar; sürdüğün tüm dudak makyajı ürünlerini de kusursuz şekilde yansıtır. Bu yüzden dudaklarını günde en az bir kez nemlendirmeyi ve belirli aralıklarla dudak peelingi uygulamayı unutmamalısın. Rujunu sürmeden önce de dudaklarına bir lip balm ya da nemlendirici uygulayarak dudaklarının çok daha pürüzsüz ve sağlıklı görünmesini sağlayabilirsin.

2. Dudak Rengini Nötrle

Kırmızı ruj makyajı uygularken rujunun çok daha canlı ve yoğun pigmentli görünmesini istiyorsan, dudak rengini tamamen nötrleyerek başlayabilirsin. Bunun için kapatıcından ya da bir dudak bazından yardım alabilirsin. Kapatıcın ten renginden bir ya da iki ton daha açık renkte olduğu için dudaklarını da tamamen nude bir tona kavuşturur ve rujunun renginin daha ön plana çıkmasını sağlar.

3. Dudaklarını Pudrala

Sürdüğün kapatıcıyı sabitlemek ve dudaklarını daha pürüzsüz hale getirmek için kapatıcının üzerine ince bir katman halinde transparan pudra uygulayabilirsin. Böylece dudakların kırmızı rujunu kusursuz bir şekilde yansıtmaya hazır hale gelir! 

4. Dudak Kaleminden Destek Al

Koyu ve canlı renklerdeki rujları sürerken yanlışlıkla taşırdığında, taşan kısımları ten makyajını bozmadan silmek oldukça zahmetli olabilir. Bu problemin oluşma ihtimalini en aza indirmek için rujunu sürmeden önce bir dudak kalemi ile dudaklarını çerçeveleyebilirsin. Dudak kontürü uygulamayı düşünmüyorsan, seçtiğin dudak kaleminin kırmızı rujun ile aynı tonda olmasında fayda var. Böylece rujunu sürerken kusursuz bir uyum yakalayabilirsin. Dudak kontürü yapmayı seviyorsan, dudak kalemini rujundan bir ya da iki ton daha koyu bir renkte seçebilirsin. Ancak rujunu uyguladıktan sonra doğal bir görünüme ulaşmak adına dudak kalemi ve rujunun kesiştiği hattı bir ruj fırçası ya da parmağınla iyice dağıtman gerek. 

Dudak kalemini sürerken dudağını gererek tamamen düz bir yüzey oluşturarak daha kusursuz bir uygulama yapabilirsin. Deneyebileceğin bir diğer yöntem ise, üst dudağının ortasına bir çarpı işareti çizmek ve çarpı işaretinin iki üst noktasından hareket ederek dudağını çerçevelemek. Her iki yöntemde de kullandığın dudak kaleminin ucunun yumuşak ve biraz küt olmasına dikkat etmelisin. Klasik kalem formundaki dudak kalemlerinin ucunu çok sivrilttiğin takdirde, dudaklarını çerçevelemen de zorlaşır. 

5. Kırmızı Rujunu Uygula

Sıra geldi seçtiğin kırmızı ruju uygulamaya! Bu noktada seçtiğin rujun formu da oldukça önemli. Klasik formdaki rujları tercih ediyorsan, ruju çizdiğin çerçevenin içine dikkatli bir şekilde sürebilir ve iki dudağını hafifçe birbirine bastırarak rujunun tamamen dağılmasını sağlayabilirsin. Ancak likit ve mat bir kırmızı ruj kullanıyorsan, iki dudağını birbirine temas ettirmeden birkaç saniye boyunca rujun kurumasını beklemelisin. Böylece rujun dudağında pürüzsüz bir şekilde sabitlenebilir. 

6. Son Rötuşları Uygula

Rujunu hiç taşırmadan sürmüş olsan da daha kusursuz bir görünüme ulaşmak için uygulayabileceğin bir teknik daha var. Kırmızı rujunu iki dudağına da sürdükten ve eğer likit bir ruj kullandıysan kurumasını bekledikten sonra kapatıcını ya da nude tonlarda bir dudak kalemini kullanarak dudak çevreni hafifçe aydınlatabilirsin. Bu teknik hem rujunun taştığı noktaları yok etmene hem de dudaklarını daha ön plana çıkararak rujunu vurgulamana yardımcı olur. 

Kapatıcını kullanmayı tercih ediyorsan, kesik ve düz uçlu bir ruj fırçasına ölçülü miktarda aldığın kapatıcını tüm dudağının çevresine uygulayabilir ve dağıtabilirsin. Nude tonlarda dudak kalemini ise direkt olarak kullanabilirsin. 

 

Kusursuz Bir Dudak Makyajı İçin Kırmızı Ruj Önerileri

Artık kusursuz bir dudak makyajı yapmak için hazırsın ancak kırmızı ruj seçimi de oldukça önemli. Kırmızının hangi tonunu kullanacağına ya da seçeceğin rujun formuna ve yapısına henüz karar veremediysen, senin için hazırlanan önerilere göz atarak favori ürünlerini belirleyebilirsin! Uzun süre kalıcılığını koruyabilecek ve mat bitişiyle dudaklarında kadife etkisi yaratacak bir kırmızı ruj arıyorsan, NYX Cosmetics Soft Matte Lip Cream Ruj serisine mutlaka göz atmalısın. Açık kırmızı tonlarını seviyorsan nar çiçeği rengindeki Amsterdam, koyu kırmızı tonlarına bayılıyorsan Madrid rengi harika birer seçim olabilir! Bu seride bulunan rujların yumuşacık mat bitişleri ve incecik yapıları, kırmızı ruj sürmeyi de çok daha kolay bir hale getirir.

Likit mat rujlar arasında sana uygulamada kolaylık sağlayacak bir diğer seri ise NYX Cosmetics Powder Puff Lippie Lip Cream! Sana alıştığın tüm likit rujları unutturacak ve yumuşacık sünger aplikatörü ile saniyeler içinde kusursuz şekilde ruj sürmeni sağlayacak bu serideki rujlar, dudaklarında asla kurumaya neden olmaz. Bordo tonları için Pop Quiz, turuncuya yakın bir kırmızı tonu için Crushing Hard'a göz atabilirsin. 

Gelelim likit rujları seven ve ışıltıdan asla vazgeçmeyenlere... Likit formda, ışıltılı ve kusursuz bir kırmızı ruj arıyorsan, NYX Cosmetics Slip Tease Full Color Lip Lacquer serisindeki Camel rengi tam sana göre! Kremsi yapısı ve yoğun pigmenti ile bu kırmızı ruju her an yanında taşıyabilir, saniyeler içinde dudak makyajını tamamlayabilirsin.

Klasik formdaki rujlardan vazgeçemiyorsan, hem uygulaması kolay hem de kusursuz mat bitişe sahip bir ruja göz atmaya ne dersin? NYX Cosmetics Matte Lipstick Ruj serisindeki Pure Red, Eden ve Alabama modellerinin uzun süren kalıcılığına ve incecik dokusuna bayılacaksın. İşin içine metalik ışıltıları da katmaya ne dersin? NYX Cosmetics Liquid Suede Metallic Matte serisindeki Acme rengi ile metalik ışıltıların dudağında yarattığı ışık oyunlarının keyfini gün boyunca sürebilirsin! 

Son olarak, tüm bu rujları sürmeni kolaylaştıracak ve dudaklarını kolayca çerçevelemeni sağlayacak bir dudak kaleminden de bahsetmek gerek. NYX Cosmetics Slim Lip Pencil serisinde bulunan 50 farklı ton arasından, kırmızı rujun ile kusursuz bir uyum yakalayacak modeli kolaylıkla bulabilirsin! 

Günlük Makyaj Nasıl Yapılır?

Günlük Makyaj Nasıl Yapılır?

Burçlara Göre Sevgililer Günü Makyajı

Burçlara Göre Sevgililer Günü Makyajı