Kaş Kontürü Nedir, Nasıl Yapılır?

Kaş Kontürü Nedir, Nasıl Yapılır?

07.02.2021 | 00:15

Duruşu Kusursuzlaştıran Kaş Kontürü Nedir, Nasıl Yapılır?

Artık hepimiz tende hiç makyaj yokken bile bakımlı ve hoş görünmek için kaşlara önem vermemiz gerektiğini biliyoruz. Çünkü yüzün ifadesini ve bakışların anlamını belirleyen kaşlar genel aura üzerinde de çok büyük bir etkiye sahip. Hafif dağınık olsa bile yüz hatlarına uygun olarak biçimlendirilmiş, şekilli kaşlar her an özenli bir duruşa sahip olmamızı sağlıyor.

Tabii bu ayrıcalığı doyasıya yaşamak için doğru kaş şeklini bulmak ve kontürü en kusursuz haline getirmek gerekiyor. Bu aşamada da akıllara kaş kontürüne dahil bir sürü soru gelebiliyor. Neyse ki biz senin için hazırladığımız bu rehberde kaşlarını şekillendirme aşamasında bilmen gereken her noktaya değindik. Şimdi gel beraber kaş kontürü hakkında uzun uzun konuşalım!

Kaş Kontürü Nedir? 

Kaş kontürü kaşın hattı ve şeklini ifade eden bütünsel bir kavram. Belirlenen yüz tipine uygun kaş şekline göre kaşların alınması ve sonrasında dolgun bir duruş elde etmek için boşlukların doldurulması kontür kaş uygulaması olarak tanımlanabilir. 

Kaş kontürü oluşturma aşamasında sana yardımcı olabilecek değişik yöntemler var. Bazı kaş kontürü uygulamaları güzellik salonlarında yapılıyor. Bunun dışında uygun ürünleri kullanarak doğru adımları izleyen herkes mükemmel bir kaş kontürünü evde kendisi de oluşturabiliyor.

Biz yazının devamında tüm yöntemleri tek tek açıklayacağız. Böylece sen de kendine en uygun olanı seçerek duruşunu kusursuzlaştırabileceksin.

Microblading Nedir? 

Kıl tekniği olarak da isimlendirilen microblading, profesyonel bir kaş kontürü uygulaması. Güzellik merkezlerinde, bu işin eğitimini almış kişiler tarafından yapılması gerekiyor.

 • Kıl tekniği nedir, diyenler için şöyle açıklayabiliriz; bu yöntem kaşların boşlukları gerçek kıl gibi duran çizgilerle doldurulmasıdır. 
 • Tabii öncesinde kaşa verilecek şekil belirleniyor ve ardından mikro uçlu bir fırça ile kaş dolgunlaştırılıyor. 
 • Microbladingde doğal boyalar kullanıldığı için zaman içerisinde uygulamanın tekrarlanması gerekiyor. Çünkü bir yıl dolduktan sonra boyanın rengi solmaya başlıyor ve yer yer akmalar meydana geliyor.

Dövme Kaş Uygulaması Nedir?

Kaş dövmesi eskilerde kalan bir işlem. Çok yapay bir duruş elde edildiği için artık çok fazla tercih edilmiyor. Ayrıca kalıcı dövmeyi çıkarmak için özel işlemlere ihtiyaç duyulması nedeniyle bu yöntemle yapılan kaş ömür boyu değiştirilemiyor diyebiliriz.

Kaş dövmesi için bazen kaşlar tamamen alınıyor ve kaş bölgesine direkt kalıcı dövme yapılıyor. Bazen de var olan kaş dururken boşluklar kalıcı dövme ile kapatılıyor.

Evde Kaş Kontürü Nasıl Yapılır? 

Evde kaş kontürü oluşturmak oldukça kolay. Dikkat etmen gereken en önemli noktalar:

 • Yüzüne uygun bir kaş şekli belirlemek
 • Uzun süre kalıcı kaş ürünleri tercih etmek

Bu iki noktayı atlamazsan işin gerçekten hiç zor değil. Kaş şekli belirleme ve oluşturma ipuçları için yazımıza göz gezdirebilirsin. Sana her an mükemmellik vadeden ürün önerimizi de bir sonraki bölümde bulabilirsin. Biz şimdi evde kaş kontürü oluştururken yapman gerekenlere bakalım:

 • Kaşlarını aldıktan ya da aldırdıktan sonra şöyle aynada kendine bir bak ve kaşlarındaki eksik bölgeleri belirle.
 • Yeteri kadar kaş bulunmadığını düşündüğün noktaların ne kadar dolgun olmasını istediğine karar ver.
 • Ardından seçtiğin bir kaş ürünü ile kontürünü belirginleştir. Bu aşamada kaş kalemi ya da pomadını hafif eğik tutarak uygularsan çok daha doğal bir duruş elde edebilirsin.
 • Kontür istediğin şekle ve dolgunluğa ulaştıktan sonra şeffaf kaş jeli ile makyajını sabitlemelisin. Şeffaf kaş jeli kullanımı hakkında bilgi almak için sana özel hazırladığımız yazıyı okuyabilirsin.
 • Ardından göz makyajını dilediğin gibi tamamlayabilirsin. Eğer göz tipine uygun makyaj modelleri hakkında yeterli bilgi sahibi olmadığını düşünüyorsan yazımızı inceleyerek fikir edinebilirsin.

Evde Mükemmel Kaş Kontürü Yapmak İçin Gerekli Malzemeler Neler?

Evde kaşlarını özgürce şekillendirirken sana her koşulda yardımcı olacak ve hatasız uygulama imkanı sunacak malzemelere ihtiyacın var. Kaş kalemi, kaş fırçası, kaş pomadı, kaş farı ve şeffaf kaş jeli ürünleri arasından uygun olanları seçerek makyajını tamamlayabilirsin. Bu aşamada, her zaman olduğu gibi, NYX Cosmetics’e güvenebilirsin!

 • NYX Cosmetics Can’t Stop Won’t Stop Longwear Brow Kit, iki farklı formdaki fırçayı kaş kalemi ile buluşturan çok fonksiyonlu bir ürün. Bu harika kit uzun süre kalıcı formülü sayesinde kısa zamanda elde ettiğin dolgun kaş duruşunun tüm gün boyunca seninle olmasını sağlar.
 • Kaşları sabitleyerek düşmesini önleyen NYX Cosmetics Control Freak Eyebrow Gel tam bir hayat kurtarıcı! Şeffaf dokulu, vegan formüllü bu kaş jeli ile sen de karmaşık kaşlarını hızla kontrol altına alabilirsin. Makyajını dilediğin gibi sabitleyerek her an taze kalmasını sağlayabilirsin.

NXY Cosmetics, sana her zaman güzelliğini besleyecek ürünler ve en iyi halini ortaya çıkaracak ipuçları sunuyor. Sen de makyaj trendleri ve uygulamaları hakkında merak ettiklerini yazılarımızda bulabilir, tenini ödüllendiren ürünlerle hayatına renk katabilirsin!

Kaş Jeli Nedir, Kaş Jeli Ne İşe Yarar?

Kaş Jeli Nedir, Kaş Jeli Ne İşe Yarar?

Renkli Nemlendirici Nedir?

Renkli Nemlendirici Nedir?