Hyalüronik Asit Nedir, Faydaları Nelerdir?

Hyalüronik Asit Nedir, Faydaları Nelerdir?

02.02.2021 | 01:15

Yumuşacık Bir Cildin Gizli Kahramanı: Hyalüronik Asit!

Durmadan gelişen teknoloji sağ olsun, sürekli cilt bakımı ile ilgili yeni bir şeyler öğreniyoruz. Kozmetik alanında yapılan çalışmalar sonuç aldıkça bizler de teni güçlendiren bileşenlerle ilgili daha çok bilgi sahibi oluyoruz. Böylece seçimlerimizi çok daha bilinçli bir şekilde yapabiliyor, her an göz alıcı görünmesini istediğimiz cildimizi ihtiyacı olan moleküllerle besleyebiliyoruz. İşte İngilizcede “Hyaluronic Acid” olarak geçen ve dilimize çok değişime uğramadan “Hyalüronik Asit” olarak çevrilen bileşen de son dönemlerde hayatımıza giren cilt bakımı kavramlarından biri. İsminde asit geçmesi sebebiyle ilk etapta bir durup düşünmemize sebep olan bu madde, aslında tenin olmazsa olmazlarından. 

Peki, sen bu bileşeni ne kadar yakından tanıyorsun? Cilde faydaları neler, hyaluronik asit nerelerde bulunur diye merak ediyor musun? Cevabın “evet”se seni hemen yazımızı okumaya davet edelim! Çünkü biz senin için bu çok popüler maddeyi detaylı bir şekilde araştırdık! 

Hyalüronik Asit Nedir?

Hyalüronik asit, bağlayıcı özelliği bulunan bir polimer çeşidi ve yoğun nemlendirici etkisiyle cilt sağlığının yapı taşlarından biri. Vücudumuzda doğal olarak bulunan hyalüronik asit, dışarıdan takviye şeklinde de alınabiliyor. Hatta belli bir yaştan sonra alınması gerekiyor da diyebiliriz. Çünkü yaş ilerledikçe vücuttaki hyalüronik asit üretimi yavaşlıyor ve var olan asit miktarı da zamanla azalıyor. Bu durumda da cilt yumuşak ve elastik dokusunu kaybediyor.

Hyalüronik asit günümüzde birçok kozmetik ürünün içerisinde bulunuyor. Artık her yerde hyalüronik asit serumu ve bu asit türünü içeren kremler, nemlendiriciler ve makyaj malzemeleri ile karşılaşmak mümkün. Ayrıca hyalüronik asit gıda takviyesi olarak da kullanılabiliyor. 

Hyalüronik Asit Ne İşe Yarar? 

Hylüronik asitin görevi, su tutmak. Bu polimer kendi ağırlığının tam 1000 katı kadar su molekülünü tek başına taşıyabiliyor. Peki, bu su molekülleriyle tam olarak ne yapıyor?

 • Kuvvetli bağları bulunan bu polimer, taşıdığı su sayesinde cildi içeriden nemlendiriyor. Elastik yapısını koruyarak, yumuşacık bir form kazanmasını sağlıyor. 
 • Hyalüronik asit eklemler için de gerekli. Bildiğin gibi eklem bölgelerinin rahatlıkla hareket edebilmesi için nemli olması şart. İşte hyalüronik asit eklemlerin sorunsuz bir şekilde hareket edebilmesini sağlıyor.
 • Hücrelere su taşıyan hyalüronik asit dokuların yenilenmesi noktasında da görev alıyor. 

Hyalüronik Asit Faydaları Nelerdir? 

Hylüronik asit, vücudun yaşam kaynağı suyun taşıyıcısı olduğu için hayati bir öneme sahip. 

 • Suyu tutan ve tüm hücrelere taşıyan bu polimer cilt sağlığının olmazsa olmazlarından.
 • Eklemlerin içerisindeki sıvı miktarının korunmasını sağladığı için hareket sistemi için de büyük önem taşıyor. Hyalüronik asit kuru kalan eklemlerde görülen sürtünme kaynaklı sorunların tedavisinde kullanılıyor. Ayrıca bazı durumlarda enjekte yöntemiyle eklem içerisine direkt asit takviyesi de yapılabiliyor.  
 • Hyalüronik asidin tedavi amaçlı kullanıldığı başka alanlar da var. Eklem sorunlarının devamında görülen kronik yorgunluk ve kas ağrıları için uzmanlar hyalüronik asit takviyesi önerebiliyor.
 • Reflü gibi mide sorunlarında da oral yolla alınan asit takviyesi hastanın iyileşmesine katkı sağlıyor.
 • Göz pınarlarında kuruluk olan ya da lens kullanımı sebebiyle göz yüzeyinde sürtünmeden kaynaklı nemsizlik problemi yaşayan kişilere de uzmanlar tarafından hyalüronik asit damlası verilebiliyor. 

Hyalüronik Asit Cilde Faydaları Nelerdir? 

Aslında buraya kadar hyalüronik asidin cilt için ne kadar büyük bir önemi olduğundan biraz bahsettik. Şimdi biraz daha detaya girelim:

 • Hyalüronik asidin en büyük özelliği su tutma olduğu için cildin nem dengesini sağlamakla görevli. Eksikliği durumunda ciltte soluk, sağlıksız ve pütürlü bir görüntü ya da pullanma görülebiliyor. 
 • Su bazlı bir bileşen olduğu için yağlı ciltlerin nem ihtiyacını kolaylıkla karşılıyor. Kuru ciltlerde de hızla etki ediyor. Böylece cilde yoğun nem terapisi uygulayarak nemsizlikten kaynaklanan sorunları çözüme kavuşturuyor.
 • Elastik yapısı korunan cilt daha güçlü bir form kazanıyor. Daha sağlıklı görünen ten, dışarıdan gelen hasarlara karşı da daha dayanıklı oluyor. Aynı zamanda sıkılaşıyor ve böylece ince çizgiler görünmez hale geliyor. 
 • Hyalüronik asidin antioksidan ve antibakteriyel özellikleri de var. Antioksidan yanıyla cildi yıpratan etmenlere karşı koruma kalkanı oluşturuyor.
 • Antibakteriyel özelliği ise yaraların daha hızlı iyileşmesine yardımcı oluyor. Cilt üzerindeki leke ve sivilce tedavisinde kullanılabiliyor. 
 • Bütünsel anlamda cilt sağlığını iyileştiren bu bileşen; düzenli olarak kullanıldığında daha sağlıklı, daha parlak, daha sıkı ve daha dinç bir tene sahip olmanı sağlıyor.  

Hyalüronik Asit İçeren Ürünlerin Faydaları

Hyalüronik asit kullananlar bileşenin tende yarattığı etkiden oldukça memnun. Özel yapısı sayesinde tüm cilt tiplerine uyum sağlayabilen bu polimer herkese ihtiyacı olan nemi sunma konusunda çok başarılı. Bu nedenle de her gün birçok kişi hyalüronik asit içeren ürünleri günlük bakım ve makyaj ritüellerine dahil ediyor. 

Hyalüronik Asit Ürün Türleri Nelerdir? 

Hyalüronik asit kozmetik ve güzellik sektörüne dahil olmuş durumda. Özel amaçlarla formüle edilen ürünlerin birçoğu hyalüronik asit alternatifleri de içeriyor. Ayrıca bu asidi direkt olarak kullanmak da mümkün. Bunun yanında, elbette doktor kontrolünde olmak üzere, besin takviyesi olarak da alınabiliyor. 

 • Hyalüronik asit özellikle nemlendiricilerin içerisinde bulunuyor. Gece ve gündüz bakım kremlerine dahil edilen bileşene göz çevresinde bulunan ince kırışıklıklara yoğun bakım yapan ürünler içerisinde de rastlamak mümkün.
 • Hyalüronik asit serum formüllerine de eklenebiliyor. Daha yoğun bir bakım sunan serumlar bu asitle güçlendirildiğinde nemi yüze hapseden ürünlere dönüşüyor. Küçük bir miktarı bile tüm yüzü nemlendirmek için yeterli olabiliyor. 
 • Ten, göz ve dudak makyaj malzemelerinin formüllerine de hyalüronik asit entegre edilebiliyor. 
 • Hyalüronik asit ampul şeklinde tek başına, saf olarak da satılıyor. Ayrıca daha büyük, serum haline getirilmiş saf asit ürünleri de var. Genellikle nemlendirici olarak ya da bölgesel kırışıklıklar ve sivilce izlerini iyileştirme amacıyla uygulanan saf asidi kullanırken dikkatli olmakta fayda var. Çünkü alerjiye sebep olabilir. Bir de yoğun miktarda kullanılan asitler farklı cilt bakımı ürünleriyle bir araya geldiğinde tende irritasyon yaratabilir. Bu nedenle kullanmadan önce iyi araştırma yapmak ve ürünün talimatlarını baştan sonra okumak gerekli. Tabii dilersen ampulü var olan nemlendiricinin içerisinde katarak seyreltebilir ve daha rahat bir şekilde cildine uygulayabilirsin. 
 • Tedavi amaçlı kullanılan hyalüronik asit ise uzmanlar tarafından önerildiği şekilde alınıyor. Gıda takviyelerinin içerisinde de bulunan hyalüronik asit oral yolla alındığında alerjiye sebep olabildiği için kullanım öncesinde mutlaka bir doktora danışmak gerekiyor.

Makyaj Malzemeleri 

Hyalüronik asit, yüze özgürce şekil vermeni sağlayan makyaj malzemelerinin içerisinde de yer var. Cildi nemlendirme etkisi yüksek olan bu ürünler teni okşayan yapılarıyla herkesin kalbini çalmaya aday!

Eğer sen de içeriği hyalüronik asit ile güçlendirilen bir ürün arıyorsan, NYX Cosmetics Honey Dew Me Up Primer ile tanışmalısın! Makyajın ciltte sabit ve taze kalmasını sağlayan makyaj bazı formülüne hyalüronik asidi işleyen bu ürün cildini yumuşacık yapar. Cildi yoğun bir şekilde nemlendiren bu harika makyaj bazı, aynı zamanda formülündeki bal özleri sayesinde tenini pürüzsüzleştirir. Işıltılı bir bitiş sunan Honey Dew Me Up Primer’ın hem tende yarattığı etkiye hem de minik bir mücevher gibi duran şişesine aşık olacaksın!

NYX Cosmetics kozmetik dünyasında yaşanan tüm gelişmeleri koleksiyonlarına işleyerek sana her zaman en iyisini sunmaya devam ediyor! Sen de onlarca farklı ürünle her tarza ve tene hitap eden NYX Cosmetics koleksiyonları arasından dilediğini seçebilir, tenini doğal bileşenlerle ödüllendirebilirsin! Ürünler içerisinde yer alan farklı doğal malzemelerin tende yarattığı mucizeyi görmek için avokado yağı hakkındaki yazımızı da inceleyebilirsin!

Gliserin Nedir – Gliserinin Faydaları

Gliserin Nedir – Gliserinin Faydaları

Jojoba Yağı Nedir, Faydaları Nelerdir?

Jojoba Yağı Nedir, Faydaları Nelerdir?