Hızlı ve Çekici Bir Gece Makyaj İçin 8 İpuçu

Hızlı ve Çekici Bir Gece Makyaj İçin 8 İpuçu

06.02.2020 | 15:00

Gece makyajı denildiğinde ilk olarak akla kuşkusuz daha özenli yapılmış, etkileyici ve çekici bir makyaj geliyor. Gece etkinliklerinin daha gösterişli olduğu düşünülürse, gece yapılan makyajın da bu etkinliklere uygun olması gerekiyor. Özenle ve doğru uygulamalarla yapılan gece makyajı ile tüm ilgiyi üzerine çekebilir, gecenin yıldızı sen olabilirsin. Doğru teknik ve uygulamalarla gece makyajı nasıl yapılır sorusunun cevabını arıyorsan vereceğimiz tüm öneri ve püf noktaları dikkatlice okumaya devam et!

Adım 1: Gece Makyajı 

Gece makyajı günlük makyaja göre daha belirgin özelliklere sahip. Gece makyajını yaparken, kıyafetine ve ortama göre daha parlak ya da daha koyu renkler tercih edebilirsin. Gözlerin ön planda olduğu buğulu bir göz makyajı yapabilir ya da dudaklarında kırmızının tonlarını özgürce kullanabilirsin. Fakat unutmamalısın ki tüm yüz bölgesinde uygulanan abartılı bir makyaj demode bir görüntü vermene sebep olur. Etkili ve çekici bir gece makyajı yapmak istiyorsan yüzünde ön plana çıkarmak istediğin bölgeyi belirlemelisin. Eğer gözlerinde iddialı bir makyaj uygulamasını tercih ediyorsan dudaklarında daha nude renkler tercih etmelisin. Dudaklarını çarpıcı bir şekilde ön plana çıkarma arzusundaysan o halde göz makyajında oldukça soft renkler kullanmalısın. 

Gece makyajı uygulamalarında ten makyajı da oldukça önemli bir yere sahip. Cilt ile kusursuz bir şekilde bütünleşen ve doğru seçilmiş bir fondöten, cildini daha pürüzsüz göstereceği için uygulayacağın göz ve dudak makyajının daha iyi bir şekilde ortaya çıkmasını sağlar. Böylece her yönüyle kusursuz bir gece makyajına sahip olabilirsin.  

Gece makyajı modelleri oldukça farklı seçeneklere sahiptir. Gece makyajında ilk adım, sana en uygun olan modeli belirlemen ve ona uygun bir makyaj uygulaması yapmandır. Ne istediğine karar verdikten sonra uygulama yapman daha kolay olacaktır. Gece makyajını yapmadan önce cilt temizliğine ve cildini yeteri kadar nemlendirdiğine emin olmalısın. Temiz ve nemli cilt, makyajın kalıcılığını artırır ve yapay bir görünüm oluşmasının önüne geçer. Gece makyajı öncesinde karar verdiğin modeli uygulamak için gerekli makyaj malzemelerini gözden geçirmelisin. Eksik olan ürünlerini tamamladıktan sonra artık gece makyajını kusursuz bir şekilde yapmak için hazırsın. 

2020’nin makyaj trendleri yazısını henüz okumadıysanız hemen tıklayın!

Adım 2: Duman Efektli Göz Makyajı

Gece makyajının en sevilen makyaj modelleri arasında buğulu göz makyajı gelir. Buğulu göz makyajı denildiğinde akla ilk olarak koyu renkler gelse de daha soft renkler kullanabilirsin. Eğer göz makyajı uygulamasında koyu renkler favorinse dudağın için nude tonları tercih etmelisin. Daha soft tonlarda bir göz makyajında hem nude hem de daha koyu renkli rujlar tercih edebilirsin. Eğer gözlerinde ve dudaklarında aynı anda koyu renkler kullanmak istiyorsan göz makyajında toprak tonlarını tercih edebilirsin. Toprak tonları, siyah ya da sim ağırlıklı renklere kıyasla koyu renkli rujları kullanmak için daha idealdir. Kızıl kahve tonlarıyla yapılmış buğulu bir göz makyajına kim hayır der ki? Dikkat çekici bir göz makyajında maskara ygulaması olmazsa olmazlar arasında yer alır. Kıvrımlı, siyah ve uzun kirpikler olmadan dumanlı göz makyajında istediğin efekti yakalayamayabilirsin.

Duman efektli göz makyajı uygularken renklerin uçup gitmemesi ve pigmentlerini iyi bir şekilde yansıtabilmeleri için öncelikle göz kapaklarına primer uygula. Eğer göz makyajın için primer’ın yoksa çok az miktarda cildin için kullandığın fondöteninden göz kapaklarına uygulayabilirsin. 

Primer uygulamasından sonra tüm göz kapağına nötr bir renk uygula. Bu nötr renk sayesinde uygulayacağın diğer koyu renkler daha belirgin görünür. Ayrıca renklerin birbirleriyle daha kolay karışmasını sağlar. 

Gözlerine derinlik katmak için göz kapağını gölgelendirmelisin. Göz kapağının katlanma bölgesine seçtiğin gölge rengini uygulayarak gölgeleme işlemini yapabilirsin. Bu uygulamayı yaparken gölge renginin gözün dış köşesinden iç köşesine kadar olan kısımda renk dağılımına dikkat etmelisin. Dış köşede daha yoğun olan renk, göz pınarına doğru açılarak ilerlemelidir. Bu esnada fırçayla dağıtma işlemi oldukça önemlidir. Bu sayede istenilen görünümü kolayca elde edebilirsin. 

Gölge rengini elde ettikten sonra gözlerini daha da belirginleştirmek için göz kapağının tam orta noktasına yani göz bebeği hizasına metalik bir renk uygula. Bu metalik rengi dış köşelere doğru iyice dağıtmalısın. Dağıtma işlemi için temiz bir far fırçası kullanmayı unutma. 

İddialı ve buğulu gözlerin püf noktası kirpik diplerinin belirginleştirilmesidir. Hem üst hem de alt kirpik diplerine kesik uçlu bir far fırçası yardımıyla koyu renk far uygula. Bunun için gölgelendirmede kullandığın rengi ya da o rengin daha koyu bir tonunu tercih edebilirsin. Eğer siyah bir göz makyajı uyguladıysan akmayan siyah göz kalemi de tercih edebilirsin. 

Buğulu göz makyajının son adımı olan maskarayı  kirpiklerine güzelce uygula. Daha kıvrık kirpikler için kirpik kıvırıcısından yardım alabilirsin. Daha belirgin, daha siyah ve daha uzun kirpikler için maskaranı iki ya da üç kat uygulayabilirsin. Tek kat maskaral uyguladıktan sonra biraz kurumasını bekleyip daha sonra ikinci katı sürmelisin. Böylece kirpiklerin birbirine yapışmayacaktır. 

Adım 3: Sade Etkileyici Göz Makyajı 

Daha hafif tonlarda buğulu bir göz makyajı yapmak istiyorsan renk seçimini toprak tonlarından yana kullanabilirsin. Göz kapağını göz makyajı için hazır hale getirdikten sonra göz kapağının tümüne nötr far rengini uygulayarak işe başla. Göz pınarından başlayarak göz kapağının orta kısmına kadar bej tonlarında bir far uygula. Daha sonra gözünün katlanma bölgesine toprak tonlarında sıcak bir renk ile gölge efekti ver. Katlanma bölgesine uyguladığın rengi alt ve üst kirpik diplerine uygula. Daha hafif bir göz makyajı olduğu için maskarayı  dilersen tek kat uygulayabilirsin. Daha soft renkler kullanılarak yapılan bu uygulamayı sade etkileyici göz makyajı olarak pek çok farklı gece etkinliğinde tercih edebilirsin. Dilersen dudaklarında koyu bir renk kullanarak dudaklarını ön plana çıkarabilir ya da ruj seçiminde de soft toprak tonlarda ya da sıcak pembe alt tonlarda rujları seçerek genel görünüm olarak hafif ama oldukça etkileyici olan bu makyajı yapabilirsin. 

Ten renginize uygun ruj renklerini öğrenmek istiyorsanız bu yazımız tam size göre !

Adım 4: Gece Makyajında Dudakları Ön Plana Çıkar

Gece makyajı önerilerinden bir diğeri de dudakların ön planda olduğu makyaj uygulamasıdır. Bu makyaj uygulamasında yüzün genelinde hafif gece makyajı uygulaması yapılır. Dudaklarda ise daha canlı ve baskın renkler tercih edilir. Böylece ilk bakışta dudaklar daha çok dikkat çeker. Bu makyaj uygulaması buğulu koyu renk göz makyaj uygulamasına göre daha kolaydır. Gözlerde hafif gölgeli bir makyaj tercih edilebileceği gibi dilersen açık renk bir krem far uygulayıp tek kat maskara sürerek tamamen soft bir göz makyajı elde edebilirsin. Yüzünün genelinde de hafif bir kontür uygulaması yeterli olacaktır. Tüm bu aşamalardan sonra ise dudaklarına dilediğin koyu ve canlı rengi uygulayabilirsin. Dudak makyajı uygulamadan önce rujun dudaklarında daha iyi görünmesi ve kalıcı olması için dudaklarına daha öncesinde mutlaka peeling uygulaması yapmalısın. Dudaklarının kuru görünmesini engellemek için de dudak nemlendiricisi ile dudaklarını iyice nemlendirmelisin. Aksi halde dudak makyajından istediğin görünümü elde edemeyebilirsin. 

Göz Makyajı: En Beğenilen İnstagram Postları

Göz Makyajı: En Beğenilen İnstagram Postları

Mart 2020 Aylık Burç Yorumları

Mart 2020 Aylık Burç Yorumları