Güneş Lekesi Neden Olur, Nasıl Kapatılır?

Güneş Lekesi Neden Olur, Nasıl Kapatılır?

17.11.2020 | 03:00

Güneş lekesi, özellikle yaz aylarında yoğunluğu artan güneş ışınlarından gelen zararlı dalgalar sonucunda ciltte iz kalması ile oluşur. Elbette güneşe çıkan her tende lekelenme olacak diye bir şey yok, bu noktada devreye farklı parametreler giriyor. Ama günümüzde güneş lekesi birçok kişide görülüyor diyebiliriz. Eğer sen de teninde koyu ya da beyaz lekeler bulmaya başladıysan, güneşin zararlı ışınlarından etkilenmiş olabilirsin.

Bahsettiğimiz bu güneş lekeleri canını sıkabilir. Sen farkına bile varmadan yüzünü ele geçiren lekelerin ortaya çıkardığı görüntüden rahatsız olman çok normal. Ama elbette bu sıkıntıları aşmanın da yolları var. Biraz özen ve dikkatle yeni leke oluşumunu önleyebilir, var olan lekelerin görüntüsünü zayıflatabilirsin. Sana tüm bu konu hakkında yardımcı olacak bilgileri, Güneş lekesi neden olur?” ve Güneş lekesi geçer mi?” gibi aklına takılan soruların yanıtlarını yazımızda bulabilirsin. 

Güneş lekesi nedir?

Güneş lekesi, tende görülen cildin tonundan farklı renklerdeki doku bozuklukları olarak tanımlanabilir. Güneşin yaydığı zararlı ışınların ten üzerinde yarattığı olumsuz etki olarak da açıklayabileceğimiz bu lekeler; alın, yanak, çene bölgesi, omuz, kollar ve boyun gibi güneşe direkt olarak maruz kalan bölgelerde kendini gösterir. Güneş lekesinin farklı varyasyonları vardır. Güneş sebebiyle artan bu lekeleri şu şekilde sıralayabiliriz: 

 • Melazma: En bilinen güneş lekesi çeşidi melazmadır. Güneşten gelen UV ışınlarının ciltteki renk pigmentlerinin üreticisi olan melonositleri uyarması sonucunda tende koyulaşmalar görülür. Yani melazma daha çok kahverengi güneş lekesi olarak bilinir. Hamilelik gibi hormonal değişimlerin olduğu dönemlerde ya da hormon tedavileri boyunca bu lekelerde artış gözlenebilir. 
 • Hipomelanoz: Bu, beyaz güneş lekesi olarak bilinen bir leke türü. Genellikle kol ve bacakların alt kısmında görülür. Birkaç mm çapında beyaz daireler olarak karşımıza çıkar. 
 • Çiller: Çil, vücudu bu leke türüne genetik olarak yatkın olan kişilerin güneşe maruz kalması sonucu oluşan bir leke çeşidi. Özellikle yüzde güneş lekesi olarak karşımıza çıkan bu minik noktalar daha çok açık tenli kişilerde görülür. Kış aylarında renkleri açılan ve sayıları azalan çiller, yazın güneşe çıkınca yeniden çoğalmaya ve koyulaşmaya başlar.
 • Lentigo: Bu leke türü genelde çille karıştırılır. Genellikle yaşla beraber oluşumlarında artış gözlenir. Bu nedenle yaşlılık lekesi olarak da adlandırılır. Bu lekeler çillere göre daha büyük yapıdadır ve kış döneminde azalmaz.  

Cilt lekesi neden olur?

Güneş lekeleri, en basit şekliyle, güneşten gelen zararlı ışınların tenin yapısına etki etmesi sonucunda ortaya çıkar. Güneşten gelen ultraviyole yani mor ötesi ışınlar deride renk pigmentlerinden sorumlu melonasit hücrelerinin artmasına sebep olur. 

Bunun sonucunda ciltteki melanin seviyesi yükselir ve tende lekeler oluşmaya başlar. Bu lekelerin yoğunluğu kimi zaman azalabilir. Ama ten güneşe maruz kalmaya devam ettikçe hem yeni leke oluşumu gözlenir hem de var olan lekeler koyulaşır. 

Güneş lekelerinin oluşumunda ön plana çıkan bir diğer etmen de, genetik yatkınlıktır. Genetik yapılarından dolayı teni daha hassas ve lekelenmeye meyilli olan kişilerde güneş lekesi daha sık görülür. Bunun yanında hormon seviyesini değiştiren durumlar ve yanlış kozmetik uygulamaları da cildin lekelenmeye meyilli hale gelmesine sebep olabilir. 

Güneş lekesi nasıl geçer?

Sebeplerini anladım. Peki, güneş lekesi nasıl gider; beyaz güneş lekesi nasıl geçer?” dediğini duyar gibiyiz. O yüzden şimdi biraz da güneş lekesi tedavisi üzerine konuşmak istiyoruz. 

Güneş lekeleri için birçok farklı yöntem uygulanıyor. Sen de kendi leke ve cilt tipine uygun bir tedavi sürecinden geçerek tenindeki kusurlardan kurtulabilirsin. Fakat burada bazı önemli noktalara çok dikkat etmelisin:

 • Güneş lekesi tedavisi için mutlaka ama mutlaka bir uzmana danışmalısın. Çünkü yapılacak uygulamaya ve kullanılacak güneş lekesi kremi gibi farklı ilaçlara ancak bir doktor karar verebilir. 
 • Bahsettiğimiz bu tedavi süreci lekenin tipine, yoğunluğuna ve yapısına göre belirlenir. Uzmanın uygun gördüğü tedavi belirli aralıklarla uygulanır. 
 • Çevrene güneş yanığı lekesi nasıl geçer, diye sorduğunda onlarca farklı yanıtla karşılaşabilirsin. Kimisi güneş lekesi için maske önerebilir kimisi ise yoğurt, bal ya da elma sirkesi güneş lekesi sorununu hemen çözüyor gibi önermeler sunabilir. Sana tavsiyemiz, bu tarz yöntemleri bilinçsizce denememen olacak. 

Çünkü bu yöntemlerde her ne kadar doğal malzemeler kullanılsa da cildinin bu bileşenlere nasıl bir tepki vereceğini bilemezsin. Bu nedenle tenini tedavi etmeye çalışırken daha farklı sorunların oluşmasına ya da lekelerin çoğalmasına sebep olabilirsin. 

 • Güneş lekelerin için yapabileceğin en iyi şey, tenini güneşten korumak. Bu sayede yeni lekelerin oluşumunu önleyebilir, var olanların artmasını engelleyebilirsin. Yaz kış fark etmeksizin yüksek faktörlü güneş kremleri kullanarak cildini güneşten koruyabilirsin.

Güneş lekesi nasıl kapatılır?

Güneş lekelerini kapatmak için makyajın büyüsünden yararlanabilirsin. Böylece daha pürüzsüz ve kusursuz bir ten duruşuna sahip olabilirsin!

 • Güneş lekelerini kapatmaya başlamadan önce cildini makyaja hazırlaman gerekiyor. Bu noktada ilk olarak cildini temizlemeli ve nemlendirmelisin. Nemlendirici tercihini ise güneş koruma faktörü (SPF) içeren bir üründen yana yapmalısın. Bu, lekeleri kapatırken yenilerinin oluşmasını önlemek için oldukça önemli.
 • Sırada makyaj bazı adımı var. Cildinde leke sorunu varsa, makyaj bazı uygulamasını es geçmemen gerekiyor. Çünkü bildiğin gibi bazlar makyajın kalıcılığını artırıyor. Eğer sen de lekeleri özenle örttüğün bu makyajın uzun süreli olmasını istiyorsan, makyaj bazı kullanman şart. 

Bu noktada da sana tavsiyemiz, SPF etkili bir ürün seçmen olacak. Böylece cildini güneşe karşı daha dirençli bir hale getirebilirsin. NYX Cosmetics Bare With Me SPF30 Primer ile cildini UV ışınlarından koruyabilirsin. Üstelik ürünün içeriğindeki cannabis özü cildine ihtiyacı olan nemi de sunar. 

 • Sırada fondöten uygulaması var. Cilt tonuna ve tipine uygun bir fondöten ile teninin rengini eşitleyebilirsin. Fondöteni bir fırça ya da makyaj süngeri yardımıyla tene düzgünce dağıtabilirsin. Eğer teninin doğal ışıltısını ortaya çıkaracak hafif yapılı ama yüksek kapatıcılık özelliği olan bir ürün arıyorsan, NYX Cosmetics Born To Glow Naturally Radiant Foundation ile tanışmalısın! Doğal bileşenlerle güçlendirilen formülü cildine doğal bir ışıltı katar. Sen yeter ki 45 farklı renk seçeneği arasından kendine uygun olanı seç!
 • Güneş lekelerini kapatacak bir makyaj yapacaksan, mutlaka uygun bir kapatıcı kullanmalısın. Fondöteni birkaç kat uygulamak yerine soruna uygun bir concealer tercih ederek çok daha etkili bir sonuca ulaşabilirsin. Bu noktada hafif lekeler için cilt tonunla uyumlu bir kapatıcı tercih edebilirsin. Eğer kahverengi lekelerin üzerini örtmekte zorlanıyorsan, cilt tonundan bir ton koyu olan kapatıcıyı da uygulayabilirsin. 

Ayrıca soruna özel olarak üretilen yeni nesil concealer çeşitlerini de deneyebilirsin. Koyu renkli güneş lekelerini kapatmak için somon ya da sarı tonlarındaki concealer’ları kullanabilirsin. Böylece o bölgedeki koyu rengi nötrleyerek cilt tonunu eşitleyebilirsin. Aradığın yeni nesil formülleri ve mor, sarı, yeşil gibi farklı kapatıcı çeşitlerini NYX Cosmetics Concealer Wand serisinde bulabilirsin. 

 • Son adımda makyajını transparan bir pudra ile sabitlemelisin. Leke görüntüsünün ilerleyen saatlerde ortaya çıkmaması için sabitleme adımına önem vermen gerekiyor. Pudrayı geniş bir fırça yardımıyla tenine uygulayabilirsin. Yüz için makyaj fırçası seçimi ile ilgili daha detaylı bilgi almak için yazımızı inceleyebilirsin. 

Güneş lekeleri canını sıkmasın. Senin için hazırladığımız ipuçlarını takip ederek tenini koruma altına alabilirsin. NYX Cosmeticsin vegan formüllü ten makyaj ürünlerini kullanarak leke görüntüsünü kapatabilir, kusursuz cildinin tadını doyasıya çıkarabilirsin!

Göz Şekillerine Göre Makyaj Rehberi

Göz Şekillerine Göre Makyaj Rehberi

Porselen Makyaj Nedir, Nasıl Yapılır?

Porselen Makyaj Nedir, Nasıl Yapılır?