Gözleri Çekik Göstermek İçin 5 Yöntem

Gözleri Çekik Göstermek İçin 5 Yöntem

02.02.2021 | 00:30

Gözleri Çekik Göstermek İçin 5 Makyaj Hilesi 

Hafif çekik göz makyajı son zamanlarda çok popüler. Çünkü bu tarz, bakışlara çok mistik bir hava katıyor. Uzak Doğu’nun gizemlerini gözlere taşıyan bu stil, her göz şekline uyum sağlayabildiği için de ayrıca seviliyor. Özellikle de düşük gözlü kadınlar gözlerini daha kalkık ve şekilli göstermek için çekik göz makyajı yapmayı tercih ediyorlar. Eğer senin de gözlerinin kenarları hafif sarkıksa ve sürdüğün eyeliner sürekli göz kapağına bulaşıyorsa, senin için hazırladığımız gözleri çekik göstermek için hileler yazısını incelemeni tavsiye ederiz. Çünkü bu yazıda gözleri çekik yapmak için hangi adımları izlemen gerektiğini tek tek açıkladık! Hazırsan, başlayalım!

1. Far Rengi Çok Önemli

Koyu renkli farların kendine özel bir albenisi olduğu bilinen bir gerçek. Ama gözleri çekik gösteren makyaj ritüelinde koyu tonlu farlara yer yok. Çünkü koyu farlar gözlerin daha düşük görünmesine sebep oluyor. Bu nedenle nude tonları ve ten renklerini tercih etmek gerekiyor. Yapman gerekenlerse şöyle:

 • Öncelikle far bazı ile göz kapağını makyaja hazırla.
 • Sonra eline nude tonların ağırlıkta olduğu bir far paleti al. Bu noktada uzun süre kalıcı formülüyle kalpleri çalan NYX Cosmetics Ultimate Shadow Palette far paletini kullanabilirsin.
 • Göz makyajı sırasında öncelikle tek bir renkle baz oluştur. Sonra göz pınarından ortaya doğru açık bir tonla ilerle. 
 • Orta kısma geldiğinde bir ton koyu farı gözün katlanma noktasına sür ve güzelce dağıt. Farın çizgi gibi kalmaması ve yayılması önemli.
 • Farı sürerken dikkat etmen gereken en önemli nokta, gözün ucundaki düşük bölgeden uzak durmak. Onun yerine farı kaşlarına doğru uygulamalısın. Yani bunu farla çekik bir göz hattı oluşturmak olarak da düşünebilirsin.
 • Farı sürüp şöyle bir kendine baktığında yoğunluğun dış tarafta olduğunu görmelisin. Ve farın çizgisi yatay bir formda olmamalı, kaşlara doğru ilerlemeli. 

2. Çekik Göz Eyeliner Olmadan Olmaz!

Gözlerini çekik bir forma ulaştırmak istiyorsan, mutlaka kusursuz bir eyeliner çizgisi oluşturmalısın. Cat eye olarak da isimlendirilen, kuyruk kısmı kalın ve çekik bir eyeliner çizgisi için dikkat etmen gerekenlerse şöyle: 

 • Gözü çekik gösteren eyeliner uygulaması için ince uçlu ve kolay uygulanabilir bir ürün seçmeni tavsiye ederiz. Bu sayede hatayı minimalize edebilirsin. Ayrıca istediğin kalınlığı daha rahat ayarlayabilirsin. İhtiyacın olan tüm bu özellikleri ve daha fazlasını NYX Cosmetics Epic Ink Liner suya dayanıklı eyelinerda bulabilirsin. 
 • Eyeliner çekmeye kuyruk kısmından başlaman gerekiyor. Eğer zorlanıyorsan bir minik nokta ile bitişi işaretle ve adım adım ilerle. İstersen açık renkli bir göz kalemi ile eyeliner çizgini önceden de belirleyebilirsin. 
 • Kuyruğu ilk etapta ince bir çizgi olarak bırakabilirsin. İçeriye doğru ilerlerken de kirpik diplerinin tamamen çizgi ile örtüldüğünden emin olmalısın.
 • Göz pınarına yaklaştığında eyeliner çekmeyi bırakabilirsin. Göz pınarında çok yoğun bir eyeliner görüntüsü olursa gözlerin olduğundan daha küçük görünür. Bu nedenle dilersen göz pınarına yakın bir yerde de çizgiyi bitirebilirsin.
 • Sonra kuyruk kısmına geri dönmelisin. Gözleri çekik gösteren eyeliner modelinde kuyruğun biraz belirgin olması gerekiyor. Bu nedenle kuyruk bölgesindeki çizgiyi kalınlaştırmanda fayda var. Tabii burada dengeyi iyi sağlamayı unutma. İçeriye doğru ilerlerken kalınlığı azaltmayı ihmal etme. Göz kapağının başladığı yerden sonra çizgi ince olmalı. 

3. Göz Pınarlarını Unutma!

Eyeliner uygulamasını bitirdikten sonra göz pınarlarına bir küçük dokunuş daha yapman gerekiyor. Çünkü, daha önce de dediğimiz gibi, çekik göz makyajında odak noktası gözün bitimi olmalı.

 • Göz pınarlarına aydınlatıcı uygulamak gözlerin olduğundan daha büyük görünmesini sağlar. Bunun için ince bir far fırçasına highlighter alarak göz pınarlarına uygulayabilirsin. 
 • Dilersen far paleti içerisinde yer alan, açık renkli ışıltılı bir far çeşidini de tercih edebilirsin. Burada önemli olan göz pınarlarını daha canlı ve parlak bir duruşa kavuşturmak. 
 • Eğer istersen pigment ya da glitter kullanarak da göz pınarlarını aydınlatabilirsin. Bu aşamada NYX Cosmetics Metallic Glitter serisi içerisinde yer alan açık tonlu ürünleri tercih edebilirsin. 

4. Kirpik Formun da Çekik Olmalı

Maskarasız bir göz makyajı elbette ki düşünülemez. Çekik göz makyajında da kirpikleri bambaşka bir boyuta taşıyan maskara uygulamasının önemi çok büyük.

 • Daha çekik ve kalkık bir göz formu elde etmek istiyorsan, kirpiklerin de kalkık olmalı. Bunun için NYX Cosmetics On The Rise Volume Liftscara Maskara ürününü kullanabilirsin. Kirpik lifting etkisi yaratan bu ürün sayesinde kıvırıcıya ihtiyaç duymadan, tek bir lift hareketi ile kalkık ve kıvrık kirpiklere sahip olabilirsin. 
 • Maskarayı uygularken yoğunluğu dış köşelere vermelisin. Karşıdan bakıldığında iki gözün melek kanadı gibi görünmeli. Bu sayede gözün çekik duruşunu destekleyebilirsin. 

Bahsettiğimiz bu şekli elde etmek içinse:

 • Öncelikle maskarayı kirpik diplerine oturt ve zikzak hareketlerle yukarı doğru ilerlet. 
 • Tüm kirpikler maskarayla buluştuktan sonra dış köşelerden bir kere daha geç. 
 • Bu sefer maskarayı döndürerek ilerle. Böylece o bölgede çok daha kalkık bir form yaratabilirsin. 

5. Çekik Gözler İçin Son Bir Dokunuş

Göz makyajın bittikten sonra yapman gereken tek bir şey var, o da gözlerin içini aydınlatmak.

Alt kirpik diplerine beyaz veya ten bir göz kalemi sürerek gözlerinin daha büyük ve çekik görünmesine yardımcı olabilirsin. Bu noktada yumuşak uçlu, kalıcı bir göz kalemi kullanmalısın. Sana tek seferde mükemmel sonuç verecek açık renkli kalemi NYX Cosmetics Slide On Eye Pencil serisinde bulabilirsin. 

Çekik Göz Makyajı İçin Bilmen Gereken Diğer Püf Noktaları

 • Çekik göz makyajının en hayati noktası, dikkati gözün dış tarafında toplamak. Bu nedenle göz pınarlarında asla koyu renk kullanmamalısın. Gözün içini aydınlatmayı da ihmal etmemelisin. Far sürerken her zaman yukarıya doğru hareket etmelisin.
 • Kuyruksuz eyeliner ile çekik göz makyajı yapman mümkün değil. Eğer eyeliner çekmekte çok zorlanıyorsan, en azından kuyruk kısmını düzgünce oluşturmaya gayret etmelisin. Kirpik diplerini ince uçlu bir göz kalemiyle de belirginleştirebilirsin. 
 • Eğer kirpiklerin yeteri kadar uzunsa ve günlük hayatta çok fazla maskara kullanmıyorsan, çekik göz makyajında yalnızca dış köşelere uygulama yapabilirsin.
 • Tüm makyaj adımlarını tamamladıktan sonra kaşlarına şekil vermeyi de unutmamalısın. Çünkü gözün dış kısmında toplanan bakışlar kaşları da kapsar. Bu nedenle kaşlarını da taramayı ve dolgunlaştırmayı ihmal etmemelisin.
 • Çekik göz makyajı için ten makyajın da kusursuz olmalı. Özellikle göz çevrendeki yorgunluk izlerini mutlaka kapatmalısın. Bu noktada sana soruna özel çözüm sunan NYX Cosmetics Concealer Wand serisinden yardım alabilirsin. Concealer uygulaması hakkında bilmen gerekenler için yazımızı inceleyebilirsin. 
 • Çekik göz makyajında spotlar gözde olmalı. Bunun için de dudaklarını bir tık geri plana atman gerekiyor. Daha mat ve nude tonlar kullanarak dudak makyajında natürel bir duruş elde edebilirsin. 

Gördüğün gibi çekik gözlere sahip olmak hiç de zor değil. Önemli olan yapman gerekenleri bilmen ve göz şeklini tanıman! Eğer farklı göz şekillerine uygun makyaj modelleri hakkında bilgi almak istiyorsan sana özel hazırladığımız bir başka rehberi de okuyabilirsin. Tüm makyaj trendlerini mükemmel bir şekilde tenine taşıyacak ürünler içinse mutlaka NYX Cosmetics koleksiyonlarını incelemelisin!

Burun Kontürü Nedir, Nasıl Yapılır?

Burun Kontürü Nedir, Nasıl Yapılır?

Elmacık Kemiğini Nasıl Belirginleştirsin?

Elmacık Kemiğini Nasıl Belirginleştirsin?