Elmacık Kemiğini Nasıl Belirginleştirsin?

Elmacık Kemiğini Nasıl Belirginleştirsin?

02.02.2021 | 00:45

Elmacık Kemiği Belirginleştirme Teknikleri İle Yüzünü Özgürce Biçimlendir!

Elmacık kemiklerindeki en ufak bir değişimin yüzün genelinde yarattığı etki gerçekten inanılmaz. Estetik operasyonlarda yapılan ufacık bir müdahale, kişinin tüm ifadesini yeniden yorumluyor. Peki, çıkık elmacık kemiği için mutlaka operasyon mu geçirmek gerekiyor? Yoksa bıçak altına yatmadan da çarpıcı etkiler yaratmak mümkün mü? Elbette mümkün! Doğru adımları izleyip en uygun ürünleri kullanarak yapacağın makyajla yüzüne katamayacağın boyut yok!

Bu söylediklerimizi sana biraz iddialı gelmiş olabilir ama aslında birkaç önemli noktayı bildikten sonra yüz hatlarını şekillendirmek hiç de zor değil. Eğer sen de bahsettiklerimizi nasıl uygulayabileceğini merak ediyor ve elmacık kemiklerini daha çıkık göstermek için neler yapman gerektiğini öğrenmek istiyorsan, bizi takip edebilirsin!

Elmacık Kemiği Nedir?

Her şeyden önce elmacık kemiği nerede, nedir gibi soruların yanıtlarını verelim. Bu şekilde belirginleştirmek için yapmamız gerekenleri çok daha iyi anlayabiliriz.

Elmacık kemiği; yanakların üst kısmında yer alan, bir yüz kemiği. Latince adı “os zygomaticum”. Ellerini yanaklarından gözlerine doğru ilerlettiğinde hissettiğin sert kısım, elmacık kemiği oluyor.

Yüz kemikleri arasında üzerine en çok konuşulan elmacık kemiğidir diyebiliriz. Çünkü tam karşıdan bakıldığında en çok dikkati çeken hatlardan biri, bu kemiğin bulunduğu bölge. Yüksek elmacık kemikleri yanakları geri planda bıraktığı için yüzü daha zayıf gösteriyor. Ayrıca belirgin hatlar kişinin yaşını gizleme özelliğine de sahip. Bu nedenle birçok kişi elmacık kemiklerinin çıkık ve belirgin olmasını ister. 

Elmacık Kemiği Nasıl Belirginleştirilir?

Belirgin ve çıkık elmacık kemiği için yapılabilecek farklı şeyler var. 

 • Bunların başında, estetik operasyonlar geliyor. Özellikle ünlüler dünyasında sık sık karşılaştığımız farklı operasyon türleri ile yüz hatları değiştirilebiliyor. 
 • Bir diğer yöntem, makyaj mucizesinden yararlanmak. Kontür ve aydınlatıcı ürünler doğru tekniklerle uygulandığında elmacık kemikleri çok daha belirgin bir form kazanıyor.
 • Elmacık kemiği belirginleştirme egzersizleri de var. Her gün düzenli olarak yapılan egzersizler yüz hatlarını değiştirmeye yardımcı oluyor. Bu egzersizler makyajla desteklendiğinde hayallerdeki görüntüye kısa zamanda kavuşulabiliyor. 

Yöntemler bunlar. Şimdi hepsini tek tek inceleyelim. Böylece aklında hiç soru işareti kalmamış olur. 

Elmacık Kemiği Dolgusu Nedir?

Elmacık kemiklerinin belirginleştirilmesi için yapılan birkaç estetik müdahale var. Bunlardan ilki ve belki de en çok tercih edileni, dolgu yöntemi. Bu yöntemi şöyle açıklayabiliriz:

 • Dolgu yönteminde kişi ameliyat edilmiyor. Bu teknikte kişinin kendi vücudundan alınan yağ dokusu kullanılıyor. 
 • Yağ dokusundan elde edilen dolgu malzemesi yanak bölgesine enjekte ediliyor. Yapılan dolgu 6 aydan 18 aya kadar etkisini sürdürebiliyor.
 • Dolgu malzemesi olarak hyalüronik asit de kullanılabiliyor. 
 • Kısa sürede tamamlanan bu yöntem, zamanla etkisini yitirdiği için tekrarlanması gerekiyor. 

Bunun yanında bir de elmacık kemiği ameliyatı var. 

 • Bildiğimiz estetik operasyonlardan biri olan bu ameliyatta kişinin elmacık kemikleri yeniden şekillendiriliyor. 
 • Burada kemik dokusu yetersizse, protez kullanılıyor.
 • Ağız içerisinden açılan kesilerden yanak bölgesine yerleştirilen protezler daha çıkık ve belirgin elmacık kemiklerine sahip olmanızı sağlıyor. 

Ameliyatlı olsun ya da olmasın, her estetik operasyonun kendi içinde yarattığı birtakım sıkıntılar olabilir. Bilinçsiz operasyonlar ve geri döndürülmesi imkansız işlemler sebebiyle birçok insanın mağdur edildiğini her gün duyuyoruz. Tüm bu nedenlerden dolayı estetik operasyonlar öncesinde hem çok iyi düşünmek hem de çok iyi araştırma yapmak gerektiğini söylemeden geçmeyelim.

Makyajla Elmacık Kemiği Belirginleştirme

Elmacık kemiği belirginleştirme makyajı ile ağrısız, acısız ve masrafsız bir şekilde yüz hatlarını çekici bir hale getirebilirsin. Burada yapman gereken en önemli şey, kontür ve aydınlatıcı ürünleri doğru bir şekilde kullanmak. Amacımız, yüzdeki kemik kısmını yükseltip etrafını gölgelendirmek. Böylece yanları hafif çukur duran elmacık kemiğini yüzün “tepe” noktalarından biri gibi gösterebiliriz. Bunun için şimdi bahsedeceğimiz makyaj adımlarını eksiksiz bir şekilde uygulaman yeterli!

 • Öncelikle cildinle uyumlu bir makyaj bazı seçmelisin. Bu adım çok önemli, çünkü makyajın gün içerisinde bozulursa, yarattığın yeni yüz hatları duruşunu kaybeder.   Böyle can sıkıcı bir durum yaşamamak için gözenek gizleyici etkisi de bulunan NYX Cosmetics Pore Filler bazı tercih edebilirsin. 
 • Sonrasında fondöten aşamasına geçerek cildini tek bir tonda buluşturmalısın. Bu noktada sana uzun süren kalıcılık sunan NYX Cosmetics Can’t Stop Won’t Stop Full Coverage fondöteni kullanabilirsin. Fondöten seçimi için bir rehbere ihtiyacın varsa, yazımızı inceleyebilirsin. 
 • Sıra geldi elmacık kemikleri üzerinde çalışmaya. Bu noktada ihtiyacın olan ilk ürün, cildinden bir ya da iki ton koyu bir kontür. Sana uygun rengi NYX Cosmetics Highlight & Contour Pro Palette içerisinde bulabilirsin. Bu kontürü gölgelendirme yapmak için kullanacağız. Kemiğin altındaki hat boyunca kontür uygulayarak ilerle ve sonrasında ürünü bir makyaj fırçası ile güzelce dağıt. Eğer dağıtma işlemini yapmazsan yapay bir görüntü oluşabilir. Bu nedenle fırça kullanımı çok önemli. Makyaj fırçaları hakkında daha detaylı bilgi almak istersen, sana özel hazırladığımız yazıyı okuyabilirsin. 
 • Eğer yanında kontür ürünü yoksa bu adımda ten renginden koyu bir fondöten ya da kapatıcı da kullanabilirsin. Geniş renk paleti içerisinde her amaca uygun bir kapatıcı bulunan NYX Cosmetics Can’t Stop Won’t Stop Contour Concealer serisini inceleyebilirsin. 
 • Gölgelendirme adımı bitti. Şimdi kemiklerin üzerini renklendirerek devam edelim. Burada hafif ve ten renginle uyumlu bir allık seçersen daha doğal bir görünüm elde edebilirsin. Allığı, belirginleştirmek istediğin kemik üzerinden başlayarak şakaklarına doğru sürmelisin. Yanaklarına natürel bir enerji katmak için NYX Cosmetics Sweek Cheeks Soft Cheek Tint likit allık çeşitlerini kullanabilirsin.  
 • Son adımda ışıltısı bol bir highlighter ile elmacık kemiklerinin tam üzerini aydınlatman gerekiyor. Seçtiğin ürünü bir fırça ile elmacık kemiklerinden şakaklarına doğru sür. Böylece dikkati oraya çekebilirsin. Kusursuz ışıltıyı NYX Cosmetics High Glass Illuminating Powder serisinde ile elde edebilirsin.

Gördüğün gibi, çıkık elmacık kemiklerini makyaj ile oluşturmak hiç zor değil. Yapman gereken tek şey, günlük ten makyajına birkaç adım eklemek!

Elmacık Kemiklerini Belirginleştirmek İçin Egzersiz

Egzersiz ile yüz hatlarını belirginleştirmek mümkün. Fakat, tıpkı vücudumuzda olduğu gibi, bu da zaman isteyen bir süreç. Ama sabır ve istekle devam edersen, hayal ettiğin sonuca ulaşabilirsin. 

Günlük olarak yapabileceğin elmacık kemiği belirginleştiren yüz yogası egzersizleri şöyle:

 • Dudaklarını hafif aralık bırakarak “O” şekline getirerek uzatabildiğin kadar öne uzat. 
 • Ardından duruşunu bozmadan dudaklarını kapat ve yanaklarını şişir. 
 • Son olarak ellerinle yanaklarını yukarıya doğru ittirip, dudaklarını aç ve gülümse. 

Bir diğer hareketse şu şekilde:

 • Ağzının içini hava ile doldur ve dudaklarını sıkıca kapat. 
 • İçerideki havayı bir yanağından diğer tarafa geçir. Yani havayla gargara yapıyormuş gibi ilerle. 
 • 3 dakika kadar devam ettikten sonra bırakabilirsin. Bu hareket yüzündeki fazla yağlı dokuların erimesini sağladığı için hatlarını belirginleştirir.

Bu hayat da beden de senin! Ne olmasını ve nasıl olmasını istediğine karar verecek olan da sensin. Biz NYX Cosmetics olarak yüzünü dilediğin forma ulaştırman için hem ipuçlarımızla hem de en iyi formülleri bir araya getirdiğimiz ürünlerimizle her zaman yanındayız!

Gözleri Çekik Göstermek İçin 5 Yöntem

Gözleri Çekik Göstermek İçin 5 Yöntem

Gliserin Nedir – Gliserinin Faydaları

Gliserin Nedir – Gliserinin Faydaları