Dudak Çatlaması Neden Olur, Nasıl Geçer?

Dudak Çatlaması Neden Olur, Nasıl Geçer?

10.01.2021 | 00:30

Dudak çatlaması neden olur, nasıl geçer? 

Hepimiz, her zaman göz alıcı dudaklara sahip olmak isteriz. Ruj sürmeyip yalnızca parlatıcı kullandığımız ve doğal bir duruş tercih ettiğimizde bile özenli ve bakımlı bir dudak görüntüsü hayal ederiz. Tabii, bu bizim en doğal hakkımız! Sonuçta hepimiz yaşamın her dakikasında kusursuzluğu hak ediyoruz, değil mi ama?

Fakat kimi zaman dudak kuruması ya da dudak kenarı çatlaması gibi can sıkıcı durumlarla karşılaştığımız için hayallerimizdeki görüntüden uzaklaşıyoruz. Özellikle soğuk kış günlerinde dudak kuruluğu kendini daha çok belli ediyor ve bu durum hem dudak makyajının performansını olumsuz yönde etkiliyor hem de kuruyup çatlayan dudaklar acı verici olabiliyor. 

Biz senin için tüm bu dertleri geride bırakmanı sağlayacak çok özel tüyolar hazırladık. Eğer sen de dudak kuruması ve çatlaması sebebiyle yaşanan acılara son vermek istiyorsan, bu yazımızı hemen incelemelisin!

Dudak çatlaması nedenleri 

Dudak çatlaması, dudak yüzeyinde oluşan bir hasar ya da kuruluk sebebiyle meydana gelen bir yara olarak tanımlanabilir. Bu yara uzun süre tedavi edilmezse kanama oluşabilir ve zaman içerisinde artan yaralar ağrıya sebep olabilir. Bu nedenle dudak kuruluğunu ve çatlamaları hafife almamak ve oluşmasını önüne geçecek tedbirler almak gerekiyor. Şimdi gel beraber dudak çatlaması neden olur, ona bir bakalım. Böylece bu sorunla karşılaşmadan önlem alarak dudaklarını koruyabilirsin.

 • Dudak çok narin bir bölge. Üzerindeki deri her şeyden etkilenmeye açık. Bu nedenle çok soğuk havalar ya da güneşin yakıcı ışınları dudak derisi üzerinde yıpratıcı bir etki yaratabiliyor. Soğuk, rüzgarlı ve çok kuru hava koşulları dudakların çatlamasına sebep oluyor. 
 • Sürekli dudaklarla oynamak, sık sık yalamak ve dudakları ısırmak narin deri üzerinde yaralar açılmasına sebep oluyor. 
 • Ağızdan nefes alma alışkanlığı, özellikle soğuk havalarda, dudakların çatlamasına yol açıyor. Nefesteki su buharıyla nemlenen dudaklar sürekli ıslak kaldığı için soğukla karşılaştığında direkt çatlıyor.
 • Vücut ihtiyacı olan suyu alamadığında ciltte çatlaklar oluşmaya başlar. Eğer sen de gün içerisinde yeteri kadar su içmiyorsan, dudak çatlaması gibi sorunlarla karşılaşabilirsin. Özellikle hamilelikte dudak çatlaması sorunuyla karşı karşıya kalan kadınların bol miktarda su tüketmesi gerekir.
 • ●       Dudak çatlamasının vitamin ve mineral oranlarıyla da ilgisi var. Bazı vitaminlerin eksikliği durumunda dudak yüzeyinde yaralar oluşabiliyor. Peki, dudak çatlaması hangi vitamin eksikliğinden olur? Şöyle ki; A vitamini ve B2, B3, B6 gibi bazı B grubu vitaminlerinin eksikliği dudak çatlamasına neden olabilir. Ayrıca demir ve çinko oranı düşük olan kişilerin dudakları çok daha kolay yara olur ve bu yaralar normalden daha geç iyileşir. 

Dudak çatlaması nasıl geçer? 

Dudak çatlamasının nedenlerini konuştuk. İlk etapta yapman gereken, tüm bu noktalarda daha hassas davranarak dudak yaralarının oluşmasını önlemek. Ama tabii kimi zaman sen ne kadar dikkat sen de dudaklarında çatlamalar görülebilir. Böyle durumlarda dudak yarasına ne iyi gelir diye düşünüyorsan, tavsiyelerimizi uygulayabilirsin.

 • Öncelikle mutlaka kendine bir dudak çatlaması kremi edinmelisin. Bu sayede dudaklarını sürekli olarak koruyabilirsin. Tabii dudak çatlaması için krem seçerken cilt tipine uygun bir ürüne yönelmeli ve içerisinde alerjen maddeler içermeyen formülleri tercih etmelisin. 
 • Daha yoğun bir bakım ve koruma için düzenli olarak dudak yağı da kullanabilirsin. NYX Cosmetics dudak bakımı ailesinin doğal bileşenlerle güçlendirilen yağları ile dudaklarının her an yumuşacık kalmasını sağlayabilirsin. 
 • Eğer dudakların üzerindeki çatlaklar kanama yapıyorsa ve yaralarda iltihap biriktiyse, çok geç olmadan bir uzmana görünmelisin. Aksi halde yaralar genişleyebilir ve enfeksiyon kontrolden çıkabilir. 
 • Kuruyan dudaklarına dudak peelingi yaparak can katabilirsin. Bir kaşık kahve telvesiyle zeytinyağı ya da Hindistan cevizi yağı gibi cilt bakımının temel taşları olan organik yağları birleştirerek peeling elde edebilirsin. Bu peelingi dudaklarına masaj yaparak uyguladığında kuru derinin yumuşadığını hissedeceksin.
 • Evde kendine dudak maskesi hazırlayarak yoğun bakım da yapabilirsin. Biraz bal ve tarçını karıştırıp dudaklarına sür ve 5 dakika beklet. Dudak çatlaması bitkisel çözüm arayanların favorisi olacak bu tarifin yarattığı etkiyi çok seveceksin. 
 • Tüm bu bakım ve onarım ipuçlarının yanında vücudunu içerden beslemeyi de ihmal etmemelisin. Bol bol su içmeli, dengeli beslenmeli, meyve ve sebze tüketimini artırmalısın. Sen vücuduna ihtiyaç duyduğu bileşenleri sunarsan o da sana mükemmel bir ten duruşu verir. 

Dudak yağı ne işe yarar? 

Biraz da yoğun bakım sunan ve bu sayede dudaklara hayat veren dudak yağları üzerinde duralım. Çünkü bu yağlar sayesinde dudaklarında yara oluşumunu en aza indirmen ve her an pürüzsüz görünen, bakımlı dudaklara sahip olman mümkün. 

 • Dudak yağı içerisindeki doğal yağlar sayesinde dudaklara yoğun bakım uygular ve cildin ihtiyaç duyduğu nemi sunar. 
 • Gün boyu yoğun bakımla buluşan dudaklar soğuk havaya, rüzgara ve güneşin yakıcı ışınlarına karşı korunur. 
 • Sabahtan akşama nemli kalan dudaklara uygulanan rujun performansı artar. Yumuşacık teni saran ruj formülleri daha kalıcı bir hale gelir. 
 • Yağlar dudakları pürüzsüz bir forma ulaştırdığı için dudak çizgilerine dolan mat ruj görüntüsü son bulur. 

Eğer sen de dudak yağlarının bu mucizevi etkisini günlük hayatına taşımak istiyorsan, NYX Cosmetics #THISISEVERYTHING Lip Oil tam sana göre demektir! Badem, üzüm, avokado ve jojoba yağı ile dudaklarını saran bu vegan formüllü yağı parlatıcı olarak da kullanabilirsin! Göz alıcı renkleriyle seni baştan çıkaracak olan bu yağı hiç yanından ayırmak istemeyeceksin! Ayrıca avokado yağı ve cilt üzerindeki muhteşem etkilerini öğrenmek istersen, senin için hazırladığımız yazıyı inceleyebilirsin. 

Tüm bunların yanında seni kusursuzluğa ulaştıracak binlerce makyaj ürününü NYX Cosmetics koleksiyonlarında bulabilirsin!

Yüz Şekline Göre Makyaj Nasıl Yapılır?

Yüz Şekline Göre Makyaj Nasıl Yapılır?

Yılbaşı Makyajı Nasıl Yapılır?

Yılbaşı Makyajı Nasıl Yapılır?