Concealer Uygulaması İçin İpuçları

Concealer Uygulaması İçin İpuçları

18.09.2020 | 00:00

Concealer, diğer ismi ile kapatıcı, daha aydınlık ve pürüzsüz görünen bir ten makyajı yaratmak için olmazsa olmaz makyaj malzemelerinden biri. Son yıllarda makyaj trendleri içindeki yerini başka hiçbir ürüne kaptırmayan ve kullanması oldukça kolay olan concealer'lar, neredeyse her makyajseverin çantasında yerini aldı. Özellikle de göz altı bölgesinde oluşan koyu halkaları kusursuz bir formda kapatan ürünler bugün her an mükemmel görünmek isteyenlerin favorisi!

Sen de her tarzda makyajın temel alt yapısını oluşturan ve kusursuz görünen bir ten makyajı yapmak istiyorsan, göz altı morluklarını en iyi kapatan kapatıcı ürünleri arasından kendine en uygun olanı seçerek uygulamaya geçebilirsin. Burada önemli olan, kapatıcı seçerken kendin için en doğru ve etkili ürünlere yönelmek. 

Bu süreçte sana yardımcı olabilecek bazı ipuçları var. Senin için hazırlanmış göz altı kapatıcı önerileri ile hayalindeki kapatıcıyı bulmak sandığından çok daha kolay olacak! Dilersen, "Gözaltı kapatıcı nasıl kullanılır?" ve "Göz altı kapatıcı nasıl seçilir?" sorularının cevaplarını da birlikte bulalım.

Göz Altı Morluğu Neden Olur?

Dönem dönem hepimiz göz altlarında oluşan morluklar, halkalar ve lekeler ile başa çıkmak zorunda kalıyoruz. Neyse ki, göz altı morlukları kapatıcı ürünler sayesinde kontrol altına alınabiliyor. Bu sayede ne olursa olsun her an kusursuz görünebiliyoruz.

Fakat makyaj ne kadar mükemmel olursa olsun tek başına yeterli değil. Sonuçta uykudan uyandığın anda, yüzünde hiç makyaj yokken de ışıltılı ve sağlıklı bir cilde sahip olmak önemli. Bu nedenle de göz çevresinde morluklara neden olan durumları bilmekte fayda var. Böylece oluşmalarını engelleyebilirsin. Göz altı morluğu nedenleri şöyle sıralanabilir:

 • Stres
 • Yorgunluk
 • Uykusuzluk
 • Aşırı tuz tüketimi
 • Dengesiz ve sağlıksız beslenme alışkanlığı
 • Aşırı derecede güneş ışığına maruz kalmak
 • Demir eksikliği
 • Sigara ve alkol tüketimi
 • Alerjik rahatsızlıklar

Bunlar göz altında morluk oluşmasına sebep olan durumlar. Bunun yanında göz altı kemiklerinin formu da bölgede halka görünümüne sebep olabiliyor. Bir de ilerleyen yaş göz altı morluklarını artırıyor. Ama endişelenmene gerek yok. Çünkü göz altı morluğu için NYX Cosmetics kapatıcı koleksiyonu emrine amade! 

Ten rengine ve cilt tipine en uygun ürünü bulduktan sonra morluklara veda edebilirsin. Ama tabii morlukların üzerini örtmek sağlık problemlerini gidermez. Eğer bir sıkıntı olduğunu düşünüyorsan, doktora danışmayı ihmal etmemelisin.

Göz Altı Kapatıcısı Nedir?

Kapatıcı, concealer'ın dilimizdeki karşılığı. Her tip makyaj uygulamasında kullanılabilen kapatıcılar; ciltteki renk eşitsizliğini, lekeleri, sivilceleri ve yorgunluk izlerini gizlemek için birebir. Aynı zamanda yüzü aydınlatmak ve son dönemlerde popülerliği gitgide artan kontür uygulamalarını yapmak için de sıklıkla kullanılır. Yani concealer’lar ciltte aydınlık ve sağlıklı bir görünüm yaratarak, daha biçimli bir yüz görünümü oluşmasını sağlar.

Göz altı morlukları için kapatıcı ürünler ise direkt olarak göz altında bulunan lekelere ve izlere odaklanır. Böylece sana göz altlarının en yorgun ve çökük göründüğü günlerde bile, aydınlık ve sağlıklı bir görünüm sunar. Gördüğün gibi, kusursuz görünen bir makyaj için concealer kullanmanın önemi tahmin ettiğinden daha büyük. 

Göz Altı Morlukları İçin Hangi Renk Kapatıcı Kullanılmalıdır?

 Eskiden kapatıcı çeşitleri yalnızca cilt tonlarında üretiliyordu. Yani genel olarak fondöten tonlarına benzer renkler kullanılıyordu diyebiliriz. Fakat artık renkli concealer çeşitleri mevcut. Peki, bu kadar farklı ton varken nasıl seçim yapacağız, göz altı morluk kapatıcı çeşitleri arasından kendimize en uygun olanı nasıl bulacağız, şimdi ona bakalım.

 • Yeşil kırmızıyı nötrleyen bir renk. Bu nedenle eğer göz altında ya da yüzündeki kızarıklıkları kapatmak istiyorsan, yeşil bir concealer tercih etmelisin.
 • Mor kapatıcılarsa yüzün sarı ve soluk bölgelerini canlandırmak için idealdir. Eğer göz altlarında sararmalar varsa bölgeyi daha aydınlık ve ışıltılı göstermek için mor tonlu ürünler kullanabilirsin.
 • Somon veya pembe rengi olarak tanımlanan concealer çeşitleriyse, göz çevresindeki yorgun görünümü kapatmak için birebirdir. Bu ürünlerle uykusuz gecelerin yarattığı can sıkıcı görüntüyü tamamen kapatabilirsin.
 • Mor kapatıcılar sararmaları örtüyor. Aynı şekilde sarı tonlu concealer’lar da göz altındaki mor ve mavilikleri kapatmak için kullanılıyor. Çünkü sarı ve mor birbirini nötrleyen renkler.
 • Turuncu concelaer’lar ise daha çok esmer tenli kişilerin tercih etmesi gereken ürünler arasında. Çünkü açık tenlerde bu ürünler çok “turuncu” görünüyor. Esmer tenlerde ise göz altındaki koyu halkaları kusursuz bir şekilde kapatıyor.

Cilt Tonuna Göre Göz Altı Kapatıcı Nasıl Seçilir?

Göz altı kapatıcılarının farklı cilt tonlarına göre belirlenmiş birçok seçeneği mevcut. Tıpkı ten makyajında kullanılan diğer ürünler gibi, kapatıcı seçiminde de cilt tonuna uyumlu bir ürün seçmen oldukça önemli. Aksi takdirde doğal ve uyumlu bir görünüm yakalamakta zorlanabilirsin.

 • Göz altı kapatıcılarının amacı göz altlarında aydınlık bir görünüm yaratmak. Bu sebeple kendin için en iyi göz altı kapatıcı tonunu seçerken ten renginden 1-2 ton daha açık bir ürünü tercih etmelisin.
 • Aynı durum kontür uygulamaları için de geçerli. Kapatıcını, yüzünü biçimlendirirken bazı bölgeleri ön plana çıkarmak için kullanıyorsan, fondöten renginden daha açık tonda seçmelisin.

Yapılarına Göre Göz Altı Kapatıcısı Önerileri

Göz altı kapatıcıları, her makyajsevere kullanım kolaylığı yaratmak amacı ile likit, krem, stick gibi farklı formlara ayrılır. Seçim yaparken, sana kullanımı en rahat gelen ürünü tercih edebilirsin.

 • Likit göz altı kapatıcılarının neredeyse hepsi kendinden fırçalı bir tasarıma sahip. Özellikle makyaja yeni başlayanlar ya da makyaj yapmak için kısıtlı zamanı olanlar için likit kapatıcıları uygulamak oldukça kolay. Göz altlarına yeterli miktarda kapatıcı sürmen ve bir makyaj fırçası ya da süngeri yardımı ile ürünü cildine yedirmen yeterli.
 • Stick göz altı kapatıcılarının kullanım şekli de hemen hemen aynı. Onları bir fırçayla değil, direkt olarak yüzüne uygulayabilirsin. Ancak yine sürdükten sonra doğal bir görünüm yakalayabilmek adına, cildine eşit şekilde dağıtman oldukça önemli.
 • Krem göz altı kapatıcılarını ise parmağınla ya da bir makyaj fırçası ile uygulayabilir, daha sonra aynı şekilde dağıtabilirsin.

Göz Altı Kapatıcısı Kullanırken En Çok Yapılan Hatalar

Göz altı kapatıcısı kullanımında sıklıkla yapılan hatalar vardır. Bunlar makyajın doğallığını bozarken ürünün verimini düşürür.

 • Yapılan ilk hata, kapatıcı seçerken fazla açık tonlara yönelmek. İdeal kapatıcının ten renginden bir ya da iki ton açık olması daha doğru, ancak çok daha açık tonlar cildinde daha sağlıksız bir görünüme yol açabilir.
 • Yapılan bir diğer hata, aslında neredeyse tüm makyaj malzemeleri için geçerli. Başta likit ürünler olmak üzere, tüm göz altı kapatıcılarının açıldığı tarihten itibaren işleyen bir kullanma süresi var. Bu süreyi geçen ürünleri kullanmaya devam ettiğinde göz altı kapatıcın kuruyabilir. Bu da, göz altında pürüzlü ve yapay bir görünüme sebep olur. Kullanma süresi bittiğinde göz altı kapatıcını yenilemeyi ihmal etmemelisin.
 • Sırada kullanma tekniği açısından önemli bir concealer önerisi var. Birçok makyajsever, göz altı kapatıcılarını göz kapaklarındaki tonu da eşitlemek için de kullanıyor. 
 • Ancak bu teknik doğru değil. Göz altı kapatıcını göz kapaklarına uyguladığında, ürün gözünün katlanma bölgesinde birikebilir. Bu da göz makyajının kötü görünmesine neden olabilir. Göz kapaklarındaki tonu da eşitlemek için far bazlarından yardım alman, çok daha doğru sonuçlar elde etmeni sağlar.
 • Yapılan hatalardan biri de kapatıcıyı tek ve ince bir çizgi halinde uygulamak. Bunun yerine ürünü kapatmak istediğin bölgeye biraz daha geniş bir şekilde sürmelisin. Göz çevrende kullandığın kapatıcıyı nazik ve yumuşak hareketlerle uygulayabilirsin. 
 • Son olarak, göz çevrenin yüzündeki en hassas bölge olduğunu hatırlatmakta fayda var. Hem cilt sağlığını korumak hem de kusursuz bir makyaj uygulaması yapabilmek için, göz altı kapatıcısından önce cildine nemlendirici sürmen oldukça faydalı. Böylece cildin daha pürüzsüz ve sağlıklı bir hale gelirken makyaja da hazırlanmış olur. İhtiyacı olan nemi karşılanmış göz altlarında, kapatıcı çok daha doğal ve ipeksi görünür.

Göz Altı Kapatıcı Nasıl Sürülür?

Concealer çeşitlerinin neredeyse tümü kendinden fırçalı ya da aplikatörlü. Bu sayede kullanımı da oldukça kolay. Ama yine de göz altlarında kusursuz bir dokunuş yakalamak için uygulayabileceğin bazı teknikler var. Şimdi gel beraber göz altı kapatıcı nasıl kullanılır tüm detaylarıyla öğrenelim.

 • Dikkat etmen gereken ilk nokta, concealer'ı uygulama zamanı. Yüzündeki lekeler için kapatıcıyı makyaj bazı ve fondötenden sonra kullanmalısın. Göz altı kapatıcını ise göz makyajını yaptıktan sonra uygulamalısın. Far kullanmadığın göz makyajlarında bu sıralama o kadar önemli değil, ancak yine de göz altı kapatıcını en son uygulamak işini çok daha kolaylaştırabilir.
  Çünkü göz makyajını yaparken kullandığın ürünlerden minik partiküller göz altına dökülebilir. Kapatıcını daha sonra uyguladığın takdirde bu tip makyaj kalıntılarını da cildinden süpürmüş olursun.
 • Göz altı kapatıcını yalnızca kirpik dibinden 1-2 cm aşağı sürmek yerine daha geniş bir alana uygulamalısın. Böylece daha doğal ve aydınlık bir görünüm elde edebilirsin.
 • Ayrıca göz sağlığını korumak ve sürdüğün ürünü kolayca dağıtabilmek için, sürmeye kirpik dibinin biraz altından başlamanda fayda var. En doğru uygulamayı gerçekleştirebilmek adına seçtiğin kapatıcı ile göz altına bir ters üçgen çizebilirsin.
 • Ürünü yayarken cildine tam olarak yedirebilmek için hafif tampon hareketler ile uygulaman yeterli. Daha doğal bir görünüm için makyaj fırçanı veya süngerini hafif nemli olarak kullanabilirsin.
 • Yağlı bir cilde sahipsen ya da ten makyajı ürünlerinin cildinde yeterince kalıcı olmadığından şikayetçiysen, kapatıcının üstünden bir transparan pudra ile hafifçe geçebilirsin. Böylece makyajın daha sabit ve kalıcı olacaktır.
 • Son olarak, göz altlarında yoğun lekeler ya da yorgunluk izleri bulunuyorsa ve kapatıcının yetersiz kaldığını düşünüyorsan, NYX kapatıcı paletlerinden faydalanabilirsin. "Corrector" palet olarak da geçen bu ürünlerde bulunan her bir renk, farklı tondaki izleri kapatmak için özel olarak tasarlandı.

Concealer’ları göz altı bölgesi dışında da kullanabilirsin. Bunun yanında bu ürünlerle kontür uygulaması yaparak yüzünde dilediğin bölgeleri ön plana çıkarabilirsin. Elmacık kemikleri, burun kemiği ve ucu, çene ucu gibi noktalar, concealer uygulamasında en çok tercih edilen bölgeler. Dilediğin bölgelere uyguladığın concealer'ı cildine tamamen yedirdiğin anda yüzünde bir gölgelendirme yaratmış olacaksın.

Göz Altı Morlukları İçin En İyi Kapatıcı (Concealer) Önerileri

Sıra geldi en güzel kısma! Seçim yapmanı kolaylaştırmak için senin için hazırlanmış kapatıcı önerileri ve göz altı kapatıcı tavsiye listesine göz atarak hayalindeki ürünü kolayca bulabilirsin!

Yorgun Göz Altlarından Bıkanlara: NYX Cosmetics Dark Circle Concealer

NYX Cosmetics Dark Circle Concealer tüm beklentilerini karşılayabilecek nitelikte bir göz altı kapatıcısı. Çok az miktarda uyguladığında bile harika sonuçlar elde edebilirsin!

İçerdiği Hindistan cevizi yağı, göz altlarını nemlendirmek ve pürüzleri engellemek için ideal. Ayrıca bu sayede ürünü uyguladıktan sonra dağıtması da oldukça kolay. Böylece göz altlarında pürüzlenme ya da kabuklanma problemi ile karşı karşıya kalmazsın.

Koyu renkte göz halkaları ile savaşan ve doğal ten rengi tonlarında üretilen bu ürün ile maksimum kapatıcılığın tadını çıkarabilirsin. Vegan formüle sahip NYX Cosmetics Dark Circle Concealer'ı cilt sağlığını da koruma altına alarak güvenle kullanabilirsin. Doğal cilt tonlarına göre hazırlanmış 4 farklı renk seçeneği ve maksimum örtücülük sağlayan pigmentleri ile NYX Cosmetics Dark Circle Concealer, her koşulda dinamik görünmeni sağlayacak!

Yüksek Kapatıcılık ve Kalıcılık Arayanlara: NYX Cosmetics Can't Stop Won't Stop Concealer

Her mevsim ve koşulda seni asla yarı yolda bırakmayacak bir kapatıcı arıyorsan, NYX Cosmetics Can't Stop Won't Stop Concealer'ı mutlaka denemelisin. Çok sıcak veya soğuk havalarda bile yüzünden akmayan, seni gün boyunca makyajını tazeleme derdinden kurtaran bu kapatıcı ile sen de ten makyajında zirveye çıkabilirsin. Üstelik koyu renk göz halkalarından sivilcelere kadar gizlemek istediğin her noktada yüksek kapatıcılık etkisini hissedebilirsin. 24 farklı ton seçeneği ile her cilt tonuna kolaylıkla uyum sağlayan NYX concealer, tüm makyajlarında vazgeçilmezin olabilir.

Işıltı Sevenlere: NYX Cosmetics Born To Glow Radiant Concealer

Her an aydınlık ve parlak bir cilde sahip olmak istiyorsan, senin göz altı kapatıcın, NYX Cosmetics Born To Glow Radiant Concealer! Tüm cilt tipleriyle mükemmel bir uyum yakalayabilen bu orta kapatıcılıktaki concealer ile bir yandan lekelere veda ederken diğer yandan cildini doğal ve göz alıcı bir parlaklığa kavuşturabilirsin. Kremsi yapısı ve ucundaki özel sünger aplikatörü ile kolay kullanım imkanı sunan bu kapatıcı, içeriğindeki mikro kapsüller ile cildinin kendine has parlaklığını ortaya çıkarır. Üstelik vegan formüllü bu harika kapatıcıyı kontür kreminin yanı sıra highlighter olarak da kullanabilirsin!

Cilt Problemlerinden Sıkılanlara: NYX Cosmetics Color Correcting Palette

Cildinde aydınlık bir görünüm yaratmanın yanı sıra cilt problemlerini de kusursuz bir şekilde gizlemek istiyorsan, renkli kapatıcılar tam sana göre demektir! Renkli kapatıcıların temel mantığı şu şekilde: Cildinde oluşan her sorun için özel olarak hazırlanmış bir kapatıcı rengi var. Çünkü bir rengi gizlemenin en etkili yolu, onun zıttı olan rengi uygulamak. 

Örneğin; cildindeki kızarıklıklar için seçmen gereken renk yeşil. Çünkü yeşil kırmızının zıttı ve onu nötr bir hale getirir.

NYX Cosmetics Color Correcting Palette, 6 farklı cilt problemi için özel olarak hazırlanan 6 rengin birleşiminden oluşur. Böylece tüm cilt sorunların ile tek bir ürün kullanarak başa çıkabilirsin! Özel tasarımı, kullanım kolaylığı ve renk fazlalığı ile uygun fiyatlı kapatıcı arayanlar için de birebir. Kremsi yapısı ile kolayca dağıtabilir, her tip makyajda rahatlıkla kullanabilirsin. 

Makyaj yaparken yalnızca birkaç dakikanı ayırarak pürüzsüz ve eşitlenmiş bir cilt yaratmak, sandığından çok daha kolay!

Günlük Makyajda Cilt Tonunu Eşitlemek İsteyenlere: NYX Cosmetics Concealer Wand

Gelelim NYX concealer çeşitleri arasında en çok rağbet gören seçeneklerden bir diğerine... Günlük ve hafif makyajlarda ortadan yükseğe kapatıcılık sağlayan ve cilt tonunu eşitleyerek doğal bir görünüm yaratan bir kapatıcı arıyorsan, NYX Cosmetics Concealer Wand tam sana göre! Üstelik 23 farklı ton seçeneği arasında her cilt rengine uyan tonların yanı sıra renkli kapatıcı tonları da var!

Göz altlarındaki halkaları yok etmek istiyorsan sarı, kızarıklıklarını gizlemek istiyorsan yeşil, cildin solgun görünüyorsa lavanta rengini tercih etmen yeterli. Seçtiğin ürünü yumuşacık ve ipeksi yapısı ile kolayca sürebilir ve saniyeler içinde kusursuz görünen bir look oluşturabilirsin. İster göz altlarında, ister tüm yüzünde, ister yalnızca lekeler için kullanabileceğin bu kapatıcı ile ten makyajı yapmak çok kolay!

Cilt Lekelerinden Kurtulmak İsteyenlere: NYX Cosmetics Concealer Jar

Farklı renklerdeki cilt lekeleri ve koyu göz altlarından artık sıkıldın mı? NYX Cosmetics Concealer Jar ile artık hiçbiri makyajının etkisini bozamaz! Her cilt lekesi için farklı 4 renk seçeneğine sahip NYX Cosmetics Concealer Jar, yüksek ve uzun süre kapatıcılık etkisi ile cildinde yaratmak istediğin ton eşitliğine kavuşmanı sağlar. Kullanımı oldukça kolay olan bu ürün ile sen de dilediğin ten makyajını uygulamaktan çekinme!

NYX Cosmetics seni ve cildini kusursuzlukla tanıştırmaya hazır! Sen de tarzına, cilt tipine ve ihtiyaçlarına en uygun ürünleri belirle, sana özel hazırladığımız ipuçlarını incele ve elde ettiğin mükemmel görüntünün tadını doyasıya yaşa!

Göz Farı Nasıl Sürülür? - Far Nasıl Sürülür?

Göz Farı Nasıl Sürülür? - Far Nasıl Sürülür?

Ekim 2020 Aylık Burç Yorumları

Ekim 2020 Aylık Burç Yorumları