Color Correcting Nedir?

Color Correcting Nedir?

07.02.2021 | 01:30

Makyajın Gerçek Büyüsüyle Tanış: Color Correcting Nedir, Nasıl Yapılır?

Eğer makyaj dünyasındaki yenilikleri yakından takip etmeyi seviyorsan mutlaka color correcting terimini duymuşsundur. Şimdiye kadar kulağına gelmediyse de son dönemlerin popüler uygulamalarından biri olan color correcting hakkındaki bu yazımızı okumanı öneririz.

Color correcting, temelde ciltteki renk farklılıklarını ortadan kaldırmayı amaçlayan bir yöntem aslında. Ama uygulama öncesinde kendisini yakından tanımak ve en mükemmel sonuç için belirli parametreleri öğrenmek gerekiyor. Bu sayede “zıtlıkların birlikteliğini” kullanarak cildini mükemmelleştirebiliyorsun. Bahsettiğimiz bu büyüyü nasıl tenine taşıyacağını merak ediyorsan, bizi takip edebilirsin!

Color Correcting Nedir?

Color correcting İngilizce bir terim. Dilimize “renk düzeltme” olarak çevirebiliriz. Bu uygulamada farklı tonlarda üretilen kapatıcı çeşitleri kullanılarak cildin tonu eşitleniyor. 

Color correcting makyajın temelinde farklılıklara özel renkler kullanarak cildi tek bir tonda buluşturma fikri yatıyor. Renk eşitleyici bu makyaj uygulamasında ten tonlarının dışına çıkan renklerdeki kapatıcılar başrolde. Her birinin kendine özel görevi olan bu tonlar, lekeler üzerinde nötrleyici bir etki yaratıyor. 

Color Correcting Ne İşe Yarar?

Color correcting, soruna özel çözüm getiren bir prensip. Renkli kapatıcı çeşitleri ile yapılan bu uygulama sayesinde cilt lekeleri kusursuz bir şekilde gizlenebiliyor.

  • Cilt tonu eşitleyici bu makyaj özellikle yüzünde birden fazla leke çeşidi olanlar için ideal. Bölgesel çözümler sunan renkli kapatıcılar sayesinde her iz kısa sürede örtülebiliyor.
  • Color correcting seni yüzündeki lekeleri kapatmaya çalışırken kat kat fondöten ve concealer uygulamaktan da kurtarıyor. Çünkü, senin de bildiğin gibi, bazen bazı izler çok inatçı olabiliyor. Minik sivilce lekeleri tek kat fondöten ile kapanırken günün yorgunluğunu yansıtan mor halkalardan kurtulmak o kadar kolay olmayabiliyor. İşte bu noktada devreye color correcting giriyor.

Color Correcting İçin Renkli Kapatıcılar

Color correcting makyajda ten rengi dışındaki kapatıcıların kullanıldığını söylemiştik. Burada olay, lekenin rengini nötrleyen bir ton kullanmak. Yani zıt renkleri birbirine karıştırıp minik bir illüzyon yapıyoruz da diyebiliriz. Bildiğin gibi her rengin bir nötrleyicisi var. Resim derslerindeki renk çarkını hatırla. İşte oradaki karşıt renkler bugün makyajda çok işimize yarıyor.

Color correcting için 4 ana ton kullanılıyor. Yeşil, mor, turuncu ve sarı. Tabii bunların alt ve üst tonları da tercih edilebilir. Ama cilt lekelerini nötrleme özelliği bulunan ana renkler bunlar. Şimdi gel, hangi renk hangi ten sorunu için uygulanıyor ona bakalım.

Yeşil Kapatıcı

Yeşilin karşıtı kırmızı. Yani yeşil ile kırmızı bir araya geldiğinde birbirini nötrlüyor ve iki renk de görünmez oluyor. Bu özelliği sayesinde yeşil kapatıcılar yüzdeki kızarıklıkları gizlemeye yardımcı oluyor. Geniş alana yayılmış kırmızı bazlı sivilce lekeleri, cilt problemlerinden kaynaklanan kızarıklıklar yeşil kapatıcı ile silinebiliyor.

Mor Kapatıcı

Mor, sarıyı örten bir ton. Eğer yüzünde sarı ve solgun görünen noktalar varsa bu bölgeleri mor kapatıcı ile gizleyebilirsin. Bu sayede daha canlı ve aydınlık bir tene sahip olabilirsin.

Sarı Kapatıcı

Sarı kapatıcı da morlukları gizlemek için ideal. Göz altlarındaki mor ve mavi yorgunluk izlerini sarı renkli kapatıcılar kullanarak mükemmel bir şekilde örtebilirsin.

Turuncu Kapatıcı

Turuncu kapatıcılar da esmer tenlerde oluşan renk dalgalanmalarını ve koyu halkaları nötrlemek için kullanılır. Ama açık tenliler turuncu kapatıcılardan kesinlikle uzak durmalıdır.

Color Correcting Nasıl Yapılır?

Color correcting makyaj uygulaması yapmak oldukça kolay. Önemli olan sorunlarını tespit edip doğru ürünü bulabilmen.

Uygulama için içerisinde birçok farklı doğal ten rengiyle uyumlu tonların yanında yeşil, mor, turuncu ve sarı kapatıcılar da bulunan NYX Cosmetics Concealer Wand serisini inceleyebilirsin. Vegan formülü içerisinde aloe vera, Hindistan cevizi yağı ve gliserin bulunan bu likit kapatıcı ile cildini bambaşka bir boyuta taşıyabilirsin.

Eğer tüm renklerin aynı anda elinin altında olmasını istiyorsan senin ürünün NYX Cosmetics Color Correcting Palette! Kremsi dokusuyla ciltte rahatlıkla dağılan bu 6 renkli kapatıcı paleti ile tüm kusurlara veda edebilirsin.

Cildindeki renk düzensizliklerini tespit edip uygun ürünü bulduktan sonra izlemen gereken yol ise şu şekilde:

  • Nötrleyici özelliğini kullanacağın renkli kapatıcıdan biraz al ve örtmek istediğin lekenin üzerine sür. Noktasal çalışacağın için çok fazla ürün almana gerek yok.
  • Sonrasında parmak uçların ya da bir kapatıcı fırçası yardımıyla ürünü cildine düzgünce yedir.
  • İstediğin etkiye ulaşana kadar aynı işlemi tekrar edebilirsin. Concealer kullanırken dikkat etmen gerekenler ile ilgili bilgi almak için yazımızı inceleyebilirsin.
  • Göz altlarındaki morlukları kapatmak ve daha aydınlık bir duruş elde etmek için biraz daha geniş bir alana ürün uygulayabilirsin. Bunun için göz altlarına kapatıcı ile ters bir üçgen çizmen yeterli. Dilersen göz altı kapatıcı uygulamaları rehberimizi de okuyabilirsin.

Makyaj dünyasında yeni olan ne varsa hepsini NYX Cosmetics koleksiyonlarında bulabilirsin. Mükemmelliği yaşam tarzı haline getirmeni sağlayacak birbirinden özel ürünlerle kendi tarzını özgürce yansıtabilir, kendi trendlerini oluşturabilirsin!

2021 Makyaj Trendleri

2021 Makyaj Trendleri

Dipliner Nedir, Nasıl Sürülür?

Dipliner Nedir, Nasıl Sürülür?