Burun Kontürü Nedir, Nasıl Yapılır?

Burun Kontürü Nedir, Nasıl Yapılır?

02.02.2021 | 00:15

Hayallerindeki Burun Kontürü Yalnızca Birkaç Fırça Darbesi Uzağında!

Makyajın en güzel yanı, yüzümüze ve bakışlarımıza dilediğimiz zaman dilediğimiz şekli verebiliyor olmamız. Makyaj sayesinde bizi rahatsız eden kusurları kapatabiliyor, büyük burnumuzu daha küçük, küçük gözlerimizi daha büyük, sönük elmacık kemiklerimizi daha çıkık gösterebiliyoruz. Amacımız ne olursa olsun, doğru adımları izlediğimizde makyaj ritüelinin sonunda hayallerimizdeki görüntüye ulaşmış oluyoruz. Harika değil mi?

İşte makyajın bize tanıdığı bu ayrıcalığı burnu uzun göstermek ya da daha küçük ve kalkık bir form kazandırmak için de kullanabiliriz. Dışarıdan bakıldığında zor gibi görünse de aslında burun kontür ile rahatlıkla yeniden şekillendirilebilir. Eğer sen de burnunun duruşundan rahatsızsan ve buruna kontür nasıl yapılır diye merak ediyorsan, birazdan bahsedeceğimiz adımları izleyebilirsin. Böylece herhangi bir estetik operasyona ihtiyaç duymadan dilediğin burun hattına kavuşturabilirsin!

Burun Kontürü Nedir?

Kontür, yüzü istediğin gibi boyutlandırmanı sağlayan bir makyaj uygulaması. Kontür ile yüzünde vurgu yapmak istediğin noktaları daha aydınlık bir forma kavuşturup ön plana çıkarabiliyorsun. Kusurlu olduğunu düşündüğün ve geri planda kalmasını istediğin bölgeleri de gölgeleyebiliyorsun. İşte burun kontürü de sana bu etkiyi burun bölgesinde elde etme imkanı tanıyor. Kontür uygulaması sayesinde makyajla burun küçültmek, inceltmek ve daha kalkık bir duruş kazandırmak mümkün oluyor. 

Burun Kontürü Makyajına Başlamadan Önce Bilmen Gerekenler

Kontör ile burun küçültmek, inceltmek ya da büyütmek için yapman gerekenler aslında oldukça basit. Burada önemli olan işin mantığını anlamak ve doğru ürünleri kullanmak. Sonrasında kısa zamanda dilediğin burun şekline sahip olabilirsin.

 • Kontür aşamasında başarılı olmak için yapman gereken ilk şey, burun şeklini tanımak. Bunun için öncelikle bir aynanın karşısına geçerek burnunu incelemeni tavsiye ederiz. Seni nereler rahatsız ediyor, hangi bölgeler geri planda kalsa daha iyi olur; bunlara karar vermelisin. 
 • Birazdan farklı burun türleri için kontür adımlarından bahsedeceğiz. Ama önce genel hatlarıyla açıklayalım. Şöyle ki burun kontüründe hep aynı mantıkla ilerliyoruz. Kemer, kemik ya da top gibi duran uç bölgesi için gölgelendirme yapıyoruz. Yani bu sayede kusurları gizliyoruz. Aydınlatmayı ise bakışları toplamak istediğimiz yerlere uyguluyoruz. 

Burun Kontür Makyajı İçin İhtiyacın Olan Malzemeler Neler?

Kontür makyajını kusursuz bir şekilde uygulayabilmen için rahatlıkla kullanabileceğin kontür ürünlerine ihtiyacın var. 

Burun Kontürü Nasıl Yapılır?

Burun şeklini belirlediysen ve elde etmek istediğin sonuca karar verdiysen, bu yolda izleyeceğin adımları aşağıda bulabilirsin. 

Kemerli Burun Kontürü Nasıl Yapılır?

Kemikli ve kemerli bir burun yapın varsa, kontür ile kemik bölgesini gizlemen gerekiyor. Yapman gerekenler şöyle:

 • Burnun kemer bölgesini gölgelendirmelisin. Bunun için kontür paletinin koyu tonlarını kullanman gerekiyor. Cildinin 2 ton üzerine çıkabilirsin. Bu sayede kemik görüntüsünün üzerini örterek dikkatleri o noktadan uzaklaştırabilirsin. 
 • Aydınlatıcıyı ise kemerin başladığı noktaya uygulamalısın. Ama kemiğin üzerine highlighter gelmediğinden emin olmalısın. Bu şekilde yaparsan, burnunda sanki hiç kemer yokmuş gibi görünür. 
 • Eğer kemer sebebiyle burnunun ucu hafif öne eğikse, düşük kısımdan yukarıya, koyudan açığa doğru ilerleyen kontür makyajı yapabilirsin. Bu, burnunu daha kalkık gösterir. 

Burnu Küçük Göstermek İçin Ne Yapmalı?

Burun küçültme makyajı herkesin en çok merak ettiği konu. Neyse ki, doğru burun küçültme makyaj malzemeleri ve tekniği ile minicik bir buruna sahip olmak mümkün! 

 • Burnu küçük gösterme makyajı için ilk adım, burun kemiğini boyutlandırmak. Bunun için öncelikle burun kemiğinin üzerine ve burun ucuna cildinden 2 ton açık bir renkle kontür uygulaması yapmalısın.
 • Koyu rengi ise burun kenarlarını ve uç kısımdaki üçgen bölgeyi çerçevelemek için kullanman yeterli. Bu aşamada ince bir hat halinde ilerlemen gerektiği için kalem formlu bir ürün kullanmak işini kolaylaştırabilir. 
 • Son aşamada burun ucuna bir highlighter dokunuşu yaparak küçük burnuna kalkık bir şekil kazandırabilirsin. 

Burnu Büyük Göstermek İçin Ne Yapmalı?

Garip gelebilir ama evet, kontürle burnunu büyük göstermek isteyenler de var!

 • Eğer dikkatleri burnunun üzerine çekmek ve olduğundan daha büyük görünmesini sağlamak istiyorsan, burun çizgini açık ve aydınlık bir ürün ile belirginleştirmelisin. 
 • Burnun yüzle birleştiği bu noktalara dikkati topladığında olduğundan daha büyükmüş gibi görünen bir buruna sahip olabilirsin. 

Burnu İnce Göstermek İçin Ne Yapmalı?

Eğer burun kanatların genişse, burun inceltme makyajı ile daha zarif bir buruna sahip olabilirsin.

 • Bunun için öncelikle burun kanatlarına koyu tonlarla gölgelendirme yapmalısın. 
 • Eğer burnunda kalın bir hat gibi görünen noktalar varsa, o kısımlara da ince bir çizgi halinde koyu kontür sürebilirsin. Sonrasında çizgiyi hafifçe dağıtarak istediğin etkiyi elde edebilirsin. 
 • Burnunun daha uzun görünmesi için, burun kemiğinin gözlerle birleştiği yerden aşağı doğru bir hat şeklinde kontür uygulayabilirsin. 

Burnu Kalkık Göstermek İçin Ne Yapmalı?

Burnu kalkık göstermek için küçük bir alanda özenli bir çalışma yürütmen gerekiyor. 

 • Öncelikle burun ucunun en alt bölgesine koyu tonlarla gölgelendirme yapmalısın.
 • Sonra yukarıya doğru ilerlerken açık renklere yumuşak bir geçiş yapman gerekiyor. 
 • Son aşamada uç kısma ışıltılı bir aydınlatıcı uygulayarak kalkık duran bir burun sahibi olabilirsin. 

Burun Kontür Makyajında Dikkat Etmen Diğer Gereken Önemli Noktalar 

 • Kontür uygulaması yaparken unutmaman gereken iki şey var. Birincisi, gözden uzak olmasını istediğin noktalara kesinlikle aydınlatıcı uygulama. İkincisi; öyle bir makyaj yap ki, kimse makyaj olduğunu anlamasın ve burnunun doğal hali bu sansın.
 • Kontür makyajının kusursuz görünmesini istiyorsan, ten makyaj adımlarını özenle tamamlamalısın. En doğru fondöten, concealer ve pudra ile cildini pürüzsüzleştirmelisin. Bu aşamada destek için seni göz alıcı bir tenle buluşturacak fondöten seçimi rehberimizi okuyabilirsin. 
 • Makyaja başlamadan önce mutlaka makyaj bazı kullanmalısın. Son aşamada da makyaj sabitleyici ürünlerden yardım almalısın. Aksi halde yaptığın kontür makyajı gün içerisinde akabilir. Bu durumda burnun hiç istemediğin bir şekle bürünebilir. 
 • Kontür ürünlerini cildine sürdükten sonra iyice dağıtmalısın. Bir çizgi halinde kalan kontür yapay bir görüntüye neden olur.
 • İnce çizgiler ile ilerleyeceğin bölgelerde ince bir fırça kullanabilirsin. Bu aşamada hafif tampon hareketlerle uygulama yaparsan daha doğal bir duruş elde edebilirsin. 
 • Kontür ve aydınlatma ürünlerinin buluştuğu noktada bir karıştırma fırçasından yardım alabilirsin. Hafifçe birbiriyle karışan highlighter ve kontür çok daha doğal durur. 

Makyaj, seni hayallerindeki duruşla buluşturabilecek çok özel bir ritüel. Doğru teknikleri uyguladığında kendini baştan yaratmak çok kolay! Senin yapman gereken tek şey, ne istediğine karar vermek. Sonrasında cildini özgürce şekillendirebilir, sanatçı ruhunu açığa çıkarabilirsin. Tenine her noktada kusursuzluğu işleyecek çok özel formüller için NYX Cosmetics koleksiyonlarını inceleyebilirsin!

Aloe Vera Nedir - Aloe Veranın Faydaları

Aloe Vera Nedir - Aloe Veranın Faydaları

Gözleri Çekik Göstermek İçin 5 Yöntem

Gözleri Çekik Göstermek İçin 5 Yöntem