Anime Makyajı Nasıl Yapılır?

Anime Makyajı Nasıl Yapılır?

26.10.2020 | 00:00

Anime Makyajı

Anime makyajı, makyajın ne kadar büyülü bir şey olduğu gözler önüne seren bir trend. Çünkü doğru malzemeler kullanılarak yapılan düzgün uygulamalarla yüz hatlarımızı ve gözlerimizi bambaşka bir forma ulaştırabiliyoruz. İşte bunu hem yapması oldukça keyifli olan hem de sonuçları bizi çok mutlu eden makyaja borçluyuz. 

Peki, bahsettiğimiz bu etkiyi çok net bir şekilde gözlemleyebildiğimiz bu anime makyajı nedir, nasıl yapılır? Bu makyaj trendini kusursuz bir şekilde uygulamak için nelere dikkat etmek gerekir? İşte biz senin için hazırladığımız bu yazıda anime makyajına dair merak edilen her şeyi bir bir açıkladık. Sen de yazımızı inceledikten sonra bu yeni nesil makyaj trendini mükemmel bir şekilde tenine taşıyabilirsin!

Anime Nedir?

Makyaj konusuna giriş yapmadan önce animenin tanımı hakkında konuşalım ve ne olduğunu öğrenelim. Çünkü bu trendin amacı anime karakterlerine benzemek. E bilmediğimiz bir şeyin şekline bürünmek de biraz zor olabilir, değil mi ama?

Anime tamamen kendine özgü teknikleri olan bir Japon çizgi film sanatı. Genellikle manga olarak bilinen Japon çizgi romanlarının sinema ya da dizi versiyonu olarak karşımıza çıkar. Tabii burada çizgi film kavramı kafanı karıştırmasın. Çünkü animeler bildiğimiz Looney Tunes karakterleri gibi bir çizgi film dünyasında geçmiyor. Çocuklar için yapılanları da var. Ama bazı animeler sadece yetişkinlere hitap ediyor.

Anime Makyajı Nasıl Yapılır?

Anime tarzının makyaj trendi olmasının belli sebepleri var. Bunlardan biri, anime karakterlerinin gözleri. Bilindiği gibi Asya bölgesinde genelde çekik ve küçük göz ön plana çıkıyor. Fakat animelerde durum çok daha farklı. Burada daha yuvarlak hatlı büyük gözler görüyoruz. Ayrıca gözlerde genelde ışıltı, parıltı ya da yaş olarak nitelendirilebilecek detaylar da dikkat çekiyor. İşte Japon göz makyajı olarak da isimlendirilen makyaj trendinin arka planında bu çizgi film karakterleri var.

Japon makyajı aşamalarının bir diğeri ise dudaklarda ortaya çıkıyor. Anime karakterlerinin hafif renk geçişleri olan dudak duruşları da bu makyajın önemli bir adımını oluşturuyor diyebiliriz. 

Peki, başta gözler olmak üzere yüze Japon makyajı nasıl yapılır? Şimdi adım adım bu makyaj trendinin uygulamasına geçelim:

 • İlk adımda ihtiyacın olan malzemelerden bahsedelim. Anime makyajı için; siyah bir eyeliner, beyaz ya da ten rengi bir göz kalemi, takma kirpik, beyaz far, maskara, pembe ya da kırmızı tonlarında bir ruj ve ince yapılı bir fondötene ihtiyacın var.
 • İlk olarak bb krem ya da ince yapılı bir fondöten ile yüzüne zemin oluşturabilirsin. İstersen bu uygulamayı göz makyajın bittikten sonra da yapabilirsin. Sana kalmış. Bu aşamada önemli olan, çok ağır ten ürünlerinden kaçınmak. Çünkü anime makyajında ten ıslak ve doğal görünüme sahip olmalı. Bahsettiğimiz bu etki için NYX Cosmetics Bare With Me Tinted Skin Veil renkli nemlendiriciyi rahatlıkla cildine uygulayabilirsin. 
 • Artık göz makyajına geçebiliriz. Burada ilk adım mükemmel bir eyeliner çizgisi oluşturmak. Siyah eyeliner uygulamasını hem göz kapaklarına hem de göz altlarına yapmak gerekiyor. Ayrıca kıvrık bir kuyruk yaparak da anime etkisini daha da artırabilirsin. NYX Cosmetics eyeliner koleksiyonları arasından dilediğin ürünü seçerek gözlerini şekillendirebilirsin. 
 • Eyeliner uygulaması bittiyse şimdi sıra takma kirpiklerde! Dikkatli bir şekilde takacağın kirpiklerle anime makyajını bir üst seviyeye atlatabilirsin. Farklı boyutlardaki takma kirpikler için NYX Cosmetics Wicked Lashes Singles’ı inceleyebilirsin.
 • Eğer takma kirpik kullanmak istemiyorsan ya da kirpiklerin zaten uzunsa, o zaman maskara ile makyaj rutinine devam etmelisin. Burada önemli olan kirpiklerini dolgunlaştıran, uzatan ve yoğunlaştıran siyah renkli bir rimel kullanmak. NYX Cosmetics maskara koleksiyonlarındaki kirpik lifting etkisi veren ürünlerle kawaii tarzını kusursuz bir şekilde tamamlayabilirsin. 
 • Sonrasında yapman gereken ise göz pınarlarına ve göz içlerine beyaz kalem uygulamak. Bu, gözlerinin anime karakterleri gibi büyük görünmesini sağlar. Eğer beyaz kalemin yoksa açık ten renkli bir ürün de kullanabilirsin. Ama koyu tonlardan uzak durmalısın. Aradığın açık renkleri NYX Cosmetics göz kalemi koleksiyonlarında bulabilirsin. 
 • Sıra geldi makyajına en son noktayı koyacak dudak makyajına… Burada yapılacak tek şey, pembe veya kırmızı tonlarındaki rujunu dudağın iç kısmına sürmek. Sonrasında dudaklarının dışına doğru ruju parmaklarınla ya da bir makyaj fırçasıyla dağıtarak ilerleyebilirsin. Burada önemli olan yoğunluğu azaltarak sürmek. Böylece iç kısımlar daha pembe olacak ve dışarıya doğru renk yoğunluğu azalacak.

NYX Cosmetics Dip Shape Go

Anime Göz Makyajı Püf Noktaları

Dudak makyajından da bahsettik ama Anime-Kawaii” olarak da anılan bu makyaj tarzının esas olayının gözleri daha büyük ve yuvarlak gösteren göz makyajı olduğunu hatırlatalım. Bu nedenle Japon göz makyajı yaparken dikkat edilmesi gereken önemli noktalar var:

 • Eyelinerı gözün altına çekerken, gözün bittiği yerden başlayarak ilerlemelisin. Gözün alt orta kısmına geldiğinde ise eyeliner çekmeyi bırakmalısın. Yani göz altındaki eyeliner çizgisi yarım olmalı, asla göz pınarına kadar devam etmemeli.
 • Eyeliner konusunda önemli bir nokta daha var. Gözün altına çektiğin eyeliner çizgisi, göz kapağındakinden çok daha ince olmalı.
 • Eyeliner sürdükten sonra hiçbir boşluk kalmadığından emin olman gerekiyor. Bu aşamada eğer varsa hem üst hem de alt kirpik diplerindeki boşlukları doldurmalısın.
 • Göz pınarlarına beyaz kalemle beraber beyaz far da uygulayabilirsin. Ayrıca beyaz göz kalemini iç göz çizginin tamamına sürmelisin. Göz kapağının içleri biraz zorlayıcı olabilir ama bu adım gözleri büyük göstermek için oldukça önemli. 
 • Makyaja başlamadan önce cildindeki lekelenmelere dikkat etmen gerekiyor. Eğer göz altlarında koyu halkalar ya da kırmızı lekeler varsa bunları uygun bir concealer ile kapatmalısın. Soruna uygun çözüm sunan concealerlar için NYX Cosmetics kapatıcı koleksiyonlarını inceleyebilirsin.
 • Kirpiklerin görünümü çok önemli. Bu aşamada en iyi etkiyi elde etmek için kirpik kıvırıcı kullanmanı önerebiliriz. Ayrıca takma kirpik öncesinde de maskara ile kendi kirpiklerini daha belirgin hale getirebilirsin. Çok daha büyük bir kawaii etkisi elde etmek istersen alt kirpiklerine de takma kirpik uygulaması yapabilirsin. 
 • Anime karakterleri genelde ışıltılıdır. Sen de ışıltı saçmak istersen, göz makyajını yaptıktan sonra bir highlighter ile göz çevreni aydınlatabilirsin. 
 • Göz makyajının önemli noktalarından biri de kaşlar. Animelerde kaşlar genelde düz bir yapıdadır ve siyah renktedir. Sen de kendi kaşlarını bu forma getirebilirsin. Eğer kaşlarında boşluklar varsa kaş kalemi ile onları doldurabilirsin. Gün içerisinde düşen ve bu nedenle yüzüne yorgun bir ifade veren bir kaş tipin varsa, kaş jellerini tercih edebilirsin. Aradığın ürünleri NYX Cosmetics kaş koleksiyonunda bulabilirsin. 
 • Göz makyajını vurgulamak istersen açık renkli ve ışıltılı bir göz farı da kullanabilirsin. Ayrıca kaşların altını aydınlatarak da gözlerini daha büyük ve alımlı gösterebilirsin. 

Büyük ve yuvarlak gözler, simsiyah eyeliner çizgisi, ışıltılı bakışlar… İşte anime makyajının özeti bu. Eğer sen de gözlerine Japon anime karakterlerinin özgün ışıklarını yansıtmak istiyorsan, senin için hazırladığımız ipuçlarını takip edebilirsin. Makyaj aşamasında ihtiyaç duyacağın farklı ürünleri NYX Cosmetics koleksiyonlarında bulabilirsin!

Nyx Cosmetics On The Rise Volume Liftscara

Shea Yağı Nedir – Shea Yağının Faydaları

Shea Yağı Nedir – Shea Yağının Faydaları

Halloween Makyajı Nasıl Yapılır?

Halloween Makyajı Nasıl Yapılır?