Allık Nedir, Allık Nasıl Sürülür?

Allık Nedir, Allık Nasıl Sürülür?

10.03.2021 | 00:15

Tenin Enerjisini Yükselten Allık Nedir? Nereye ve Nasıl Sürülür?

Makyaj çantalarının en renkli ögelerinden biri olan allık, yüze hayat vermek açısından oldukça önemli. Çünkü yüksek pigmentasyonuyla yüze renkli dokunuşlar yapan allıklar tenin çok daha canlı ve dinamik görünmesini sağlıyor. Özellikle cildin soluklaştığı günlerde yüze hareket katarak enerjiyi yükseltiyor. 

Tabii allık kullanırken dikkat etmek gereken bazı noktalar var. Ürün türüne göre uygulama adımları, ten rengine uygun renk seçimi allığın en kusursuz etkiyi yaratması için oldukça önemli. Biz senin için bahsettiğimiz tüm parametreleri detaylarıyla açıkladığımız bu yazıyı hazırladık. Böylece sen de hem allık ne demek gibi temel soruların yanıtlarını hem de allık uygulaması için püf noktalarını öğrenebileceksin. 

Allık Nedir?

Allık, renkli bir ten makyaj malzemesi. Yanaklara hafifçe uygulanan bu ürün cildi daha canlı gösterir ve uygulandığı bölgeyi nemlendirir. Adını ise yanaklara “al” bir duruş kazandırmasından almıştır. Çünkü bu ürünü yüze sürdüğünde hafif bir kırmızılık yani “allık” oluşur.

Yüzyıllardır kadınların renkli çiçekleri ezip doğal yağlarla karıştırarak elde ettikleri bu makyaj malzemesi artık çok daha pratik bir formda. Hatta birkaç farklı formda da diyebiliriz. Çünkü allığın da, tıpkı diğer makyaj malzemeleri gibi, çeşitleri var. Şimdi allık çeşitlerine ve özelliklerine bir bakalım:

 • Pudra allık: Bildiğimiz pudra şeklindeki allıklar. Toz allık olarak da bilinir. En çok tercih edilen allık çeşidi diyebiliriz.
 • Likit allık: Yenilikçi bir formül. Son zamanlarda çok popülerleşti. Minik bir şişede likit formda oluyor. Kolaylıkla uygulanabiliyor. İster elle, ister fırça ile uygulanabiliyor.
 • Jel allık: Biraz yoğun kıvamlı olan bu ürünlerin hızlı bir şekilde uygulanması gerekir. O nedenle çok kuru ciltlerde tercih edilmez.
 • Kalem allık: Kalem formlu ürünler herhangi bir yardımcıya ihtiyaç duyulmadan kullanıldığı için çok beğeniliyor. Fakat bu allık türünü kuru cilde uygulamak biraz zorlayıcı olabiliyor.  

Allık Ne İşe Yarar?

Allığın en önemli görevinin cildi renklendirmek elbette. Bunun yanında:

 • Doğru tonda seçilen allık tene çok taze bir hava katar. 
 • Yüz hatlarını yeniden boyutlandıran kontür işleminin etkisini güçlendirir. Çünkü allık ile yüzün belli noktalarını ön plana çıkarmak mümkündür. 
 • Bronzer tarzında kullanılan allıklar cilde sıcak bir aura kazandırır.
 • İçerisinde ışıltılı pigmentler bulunan allıklar tenin doğal bir şekilde parlamasını sağlar. 

Ten Rengine Uygun Allık Önerileri

Allık uygulaması için renk seçiminin önemi çok büyük. Tabii kostüm makyajlarında ten rengiyle kontrast oluşturan tonlar kullanılarak abartılı bir görüntü elde edebilirsin. Bu, tamamen makyajınla yaratmak istediğin konseptle alakalı. Ama günlük hayatta ya da gece makyajlarında mutlaka tenin kendi rengi ve dokusuyla uyumlu bir ton seçmelisin. Aksi halde çok yapay bir görüntüyle karşı karşıya kalabilirsin. 

Peki, nasıl bulacağız kendimize uygun allık rengini? Aslında bu sorunun yanıtı çok basit. Şöyle anlatalım: Spor yaptıktan sonra aynada kendine iyice bak. Yanaklarındaki tonu incele. İşte bu renk, senin tenine hayat verecek allık tonu!

Gördüğün gibi kendine uygun allığı bulmak zor değil hatta oldukça eğlenceli. Ama biz şimdi bir de genel olarak cilt tipine en uygun allık renklerinden de detaylı bir şekilde bahsedelim:

 • Çok açık tenlilerin makyaj çantasının vazgeçilmezi pembe allık olmalı. Yumuşak tonlarda, pastel pembeler ten rengi çok açık kişiler için ideal. Ayrıca belirtelim, beyaz tenlilerin kesinlikle içerisinde kahve tonları barındıran allıklardan uzak durması gerekiyor. Aradığın natürel renkleri NYX Cosmetics Sweet Cheeks Creamy Powder Blush Matte serisinde bulabilirsin. 
 • Sarı alt tonlu beyaz tenlilere şeftali allık çok yakışır. Eğer ben beyaz tenliyim ama cilt tonum çok açık değil diyorsan, bu rengi tercih edebilirsin. Geniş renk paleti ile her ciltle muhteşem bir uyum yakalayan NYX Cosmetics Sweet Cheeks Soft Cheek Tint serisini inceleyerek tenini tazeleyebilirsin. 
 • Buğday tenliler için kahve alt tonlu pembe allıklar ideal. Ayrıca çok yoğun olmamak şartıyla kırmızı tonlarındaki allıklar da kullanılabilir. Bunun yanında buğday tenliler cildine sıcaklık katmak için terracota allık çeşitlerini de tercih edebilir. Buğday tenine canlandırıcı dokunuşlar yapmak için NYX Cosmetics Bare With Me Jelly Cheek Color ışıltılı allığı kullanabilirsin.
 • Esmer tenliler içinse canlı pembe tonları çok uygun. İçerisinde hafif ışıltılar bulunan yüksek pigmentasyonlu pembe allıklar çok doğal durur. Koyu kahve ve kiremit tonları da esmer tenlerle muhteşem bir ahenk yakalar. Özel günlerde ise dore ve altın tonları kullanılabilir. Bahsettiğimiz birbirinden özel renkler için NYX Cosmetics Love Lust Dicso Sweet Cheeks Blush Palette allık paletini inceleyebilirsin. 

Allık Nereye Sürülür? 

Allık nereye sürülür önce onun cevabını verelim. Sonra hangi allık nasıl sürülüyor ona bakalım.

 • Allık en temel olarak yanakların tam ortasından saç diplerine doğru sürülür. Bu şekilde elmacık kemikleri renklendirilir. 
 • Yüzü boyutlandırmak ve genel olarak daha taze bir duruşa kavuşmak içinse saç diplerine hafif allık uygulanabilir. 
 • Burun ucu da minik bir allık dokunuşuyla hareketlendirilebilir. 

Allık Nasıl Sürülür?

Rengimizi bulduk, artık uygulama için hazırız. Şimdi, hangi allığın nasıl uygulandığını detaylı bir şekilde anlatabiliriz. 

 • Allık ten makyajının son aşamasında sürülür. Yani önce fondöten ve kapatıcı adımlarını tamamlaman gerekiyor. Tenini kusursuzlaştırmana yardımcı olacak cilt tipine uygun fondöten seçimi ve concealer uygulaması için ipuçları yazılarımızı inceleyerek allık öncesi uygulamalar hakkında detaylı bilgi alabilirsin. 
 • Allık uygulamasında kullandığın ürünün formuna uygun adımları izlemelisin. Fakat ne olursa olsun yapman gereken ilk şey, ürünü azar azar uygulamak. Böylece abartılı bir görüntü yerine natürel bir duruş elde edebilirsin.
 • Allığı en kusursuz şekilde uygulamak için yapman gerekense kocaman gülümsemek. Bu şekilde belirginleşen yanaklarının üzerine allık sürebilirsin. Dilersen dudaklarını hafifçe öne çıkararak da yanaklarını belirginleştirebilirsin. 
 • Pudra formlu allıkları yumuşak uçlu bir allık fırçası ile uygulamalısın. Fırçanın ucuna biraz ürün al ve hafifçe üfle. Ardından ürünü elmacık kemiklerine ve yanaklarından saç diplerine doğru nazikçe uygula.
 • Kalem allığı yanaklarından şakaklarına doğru hafifçe ilerleyerek uygulayabilirsin. Dilersen allığı yanak üzerine uygulayıp ürünü elinle de dağıtabilirsin.
 • Likit allıklar hem parmak uçlarıyla hem de fırçayla uygulanabilir. Üründen birkaç damla yanak bölgene sür. Ardından parmak uçlarınla tampon hareketler yaparak hafifçe dağıt. Ya da üründen bir miktar allık fırçasının ucuna dök. Ardından nazik hareketlerle tenine sür. 
 • Jel allıklar yoğun kıvamlı oldukları için fırça ile uygulamak biraz zor olabilir. Bu nedenle parmak uçlarını kullanmayı tercih edebilirsin. Üründen bir miktar cildine aldıktan sonra yanaklarının üzerine masaj yaparak allığı tenine yedirebilirsin. 

NYX Cosmetics koleksiyonlarında farklı formlarda allık çeşitleri yer alıyor. Sen de hangisini daha kolay kullanabileceğini düşünüyorsan o ürünün renk paleti içerisinde kendine ve stiline en uygun olanları seçebilirsin!

Niacinamide Nedir,Ne İşe Yarar?

Niacinamide Nedir,Ne İşe Yarar?

Mart 2021 Aylık Burç Yorumları

Mart 2021 Aylık Burç Yorumları